Орбан покинув саміт перед голосуванням: у ЄС розповіли, як вдалося обійти угорське вето
Угорський прем'єр був відсутній під час прийняття рішення про початок переговорів з Україною та Молдовою, 14 грудня: лідери ЄС проголосувати "за", обійшовши вето Орбана.
Про це повідомили високопосадовці інституцій ЄС, що спілкувалися на умовах анонімності, повідомляє кореспондент ЄП.
Як зазначили у виданні, кілька представників Євроради стверджують, що Орбан свідомо залишив зустріч на час голосування за рішення стосовно України.
"Головне, що ніхто не виступив проти цього рішення. Таким чином, Євросоюз погодив рішення про початок переговорів з Україною і Молдовою та про надання Грузії статусу кандидата", – пояснив один зі співрозмовників зі структур ЄС.
За даними джерел, всі інші держави віддали голос за початок переговорів з Україною, таким чином, були 26 голосів "за" та один "утримався".
"Юридично це абсолютно відповідно до правил. Так, ми ухвалили рішення без присутності Орбана, але не за його спиною. Він знав, що буде голосуватися це рішення, і вийшов із кімнати", – зауважив представник команди президента Євроради Шарля Мішеля.
Нагадаємо, що раніше Шарль Мішель заявив, що лідери ЄС підтримали відкриття переговорів з Україною і Молдовою.
Своєю чергою Зеленський відреагував на рішення Євроради почати переговори щодо вступу України в ЄС.
"Перемога України. Перемога всієї Європи. Перемога, яка мотивує, надихає та зміцнює", зазанчив Глава держави.
Рішення лідерів ЄС означає, що Європейська комісія без подальшого відтермінування починає готувати технічні аспекти переговорів з Україною про членство (так звану переговорну рамку).
Її можуть затвердити на наступному саміті ЄС навесні 2024 року, якщо буде визнано, що Україна виконала всі попередні критерії Єврокомісії.
Саміт лідерів ЄС
14 грудня у Брюсселі стартував саміт лідерів країн ЄС.
На ньому обговорюватимуть декілька питань, які стосуються України. Зокрема:
- 50 мільярдів євро економічної підтримки Києву,
- 20 мільярдів євро на Збройні сили України,
- розпочати переговори про вступ країни до блоку.