В Україні цифровізують графіті Бенксі: для чого це рішення
Графіті, які відомий британський вуличний художник Бенксі зробив у Києві, Ірпені та Бородянці, оцифрують та розмістять у віртуальній галереї для широкого загалу в межах проєкту «НУАРТ»
Про це повідомляє Рубрика, посилаючись на Укрінформ.
У чому проблема?
Бенксі — один з найвідоміших авторів сучасності, зокрема стритарту, інкогніто з'явився в Україні і створив сім робіт, якими він почав розмову про воєнну Україну і те, що відбувається в Україні, з усім світом. Це мова мистецтва, зазначає артменеджер проєкту НУАРТ|NUArt Олександр Цегольник.
Яке рішення?
Проєкт ініціювали три представники креативного сектору Київщини, а за підтримки Українського культурного фонду (УКФ) команда проєкту вже провела фотометрію та сканування артоб'єктів Бенксі. Зараз завершується робота над сайтом проєкту та розміщенням цифрових 3D-версій у віртуальній галереї, що буде доступна для широкого загалу.
Олександр Цегольник зауважив, що кількість запитів щодо України станом на листопад 2022 року, коли Бенксі підтвердив в Інстаграмі своє авторство на ці роботи, зросла до тієї кількості запитів, що була на початку повномасштабної війни у лютому 2022 року. До того ж акції, які ініціював Бенксі, або які були пов'язані з його творчістю, вже принесли понад 15 мільйонів гривень для підтримки України у боротьбі з наслідками російської агресії.
"Якщо ми використовуємо культурну адвокацію в будь-якій сфері у будь-якому мистецькому прояві, ми можемо посилити будь-який меседж, який потребує ситуація, в якій створюється цей мистецький витвір. Дуже важливий контекст часу та дій у цьому часі, які супроводжують створення цієї роботи. Такі мистецькі прояви фіксують в часі і артикулюють проблеми цього часу до загалу. А цифрові технології дозволяють зробити це максимально доступним для ще більшого загалу", – підкреслив Цегольник.
Як це працює?
Завдяки сучасним AR/VR-технологіям створять не лише умови для збереження робіт Бенксі в істотному середовищі та доступу до їх перегляду, а й можливість збільшити кількість аудиторії, як української, так і світової, що зможе ознайомитися з ними.
Як додав автор ідеї проєкту НУАРТ|NUArt Олександр Величко, головне, що рухає наш прогрес, – це контент.
"Насправді віртуальна реальність не має сенсу без контенту. Сьогодні ми можемо все це відцифровувати для того, щоб зберегти, показувати і розповсюджувати", – сказав Величко.
Доктор філософських наук Вахтанг Кебуладзе додав, що "зберігаючи ці об'єкти стріт-арт мистецтва, ми зберігаємо пам'ять про злочини росіян".