На ЗАЕС загарбники наказали використовувати російське мастило, через яке відключаються дизель-генератори, - "Енергоатом"
Окупанти на ЗАЕС наказали для резервної дизельної електростанції використовувати мастило російського виробництва, не врахувавши, що при нагріванні воно починає інтенсивно пінитися. Це призводить до зниження тиску в системі й автоматичного відключення дизель-генераторів.
Про це повідомив "Енергоатом", передає Рубрика.
Там зазначили, що такі дії некомпетентного "керівництва" окупованої ЗАЕС ведуть до неминучої деградації обладнання і систем, важливих для безпеки станції.
"Зрештою це може спровокувати відмову найважливішого обладнання систем безпеки — дизель-генераторів, із подальшим переходом у ядерну та радіаційну аварію", — сказав президент "Енергоатома" Петро Котін.
Окрім того, окупанти намагаються перевести енергоблоки Запорізької АЕС із безпечного "холодного" стану в "гарячий", що є грубим порушенням вимог ядерного законодавства України та збільшує імовірність настання радіаційної аварії.
Довідка про "холодний" і "гарячий"
"Холодний зупин" — безпечний стан ядерного реактора, коли він заглушений за низького тиску та низької температури охолоджувальної води. Під час «холодного зупину» ядерний реактор не генерує електроенергію. Реактор може перебувати в такому стані нескінченно довго за умови під'єднання до енергоживлення.
У "гарячому зупині" додатково із зовнішнього контуру відбирається перегріта вода (температурою приблизно 280°C). Її використовують у системах централізованого опалення взимку, а також у системах гарячого водопостачання ЗАЕС та Енергодара впродовж усього року. Це робиться за допомогою помп, які працюють від зовнішньої електроенергії. Окупанти визнавали, що на аварійних дизель-генераторах підтримувати режим "гарячого зупину" не можна.
"Енергоатом" зазначає, що порушення технічних вимог експлуатації обладнання стосується передусім енергоблоків № 2, №4 та №6, хоча й на інших окупанти не дотримуються низки вимог.
"Є лише один спосіб зупинити ядерну та радіаційну загрозу — якнайшвидша деокупація станції та її міста-супутника Енергодара й повернення контролю над найбільшим у Європі ядерним об'єктом його законному оператору — "Енергоатому"", — наголосили в компанії.
Раніше Рубрика повідомляла, що окупаційна адміністрація Запорізької АЕС планує провести у листопаді аварійні навчання – вперше після захоплення електростанції на початку березня 2022 року.
Що відомо про ситуацію на ЗАЕС
Нагадаємо, що окупаційні війська захопили Запорізьку АЕС на початку повномасштабного вторгнення 4 березня 2022 року. Агресори не лише порушують режим експлуатації станції, а й використовують сховища для зберігання техніки та розташування живої сили.
За весь час окупації станція кілька разів вимикалася від енергосистем України.
Українські офіційні особи неодноразово повідомляли про ризики теракту на станції. Міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що рф може створити умови, які спричинять ядерний інцидент після деокупації Запорізької АЕС українськими захисниками.
Окрім того, у МАГАТЕ підтвердили наявність мін на Запорізькій АЕС, встановлених загарбниками раніше.
Також Генеральна конференція Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) схвалила резолюцію щодо негайного повернення Запорізької атомної електростанції під повний контроль України.
Від початку захоплення Запорізької АЕС росіянами там сталося 7 повних блекаутів.