Які рішення посилять Україну на шляху до європейської інтеграції: представлено результати дослідження

В Україні фактично всі стейкхолдери потребують навчальних програм у сфері євроінтеграції. Це держслужбовці, представники бізнесу, громадянського суспільства, представники медіа тощо. Такий запит засвідчило дослідження наявних проєктів у сфері євроінтеграції, що його провів Український Центр Європейської Політики (УЦЄП).

Про це повідомляє "Рубрика", яка відвідала дискусію "Залученість громадянського суспільства до переговорного процесу України з ЄС".

У чому проблема?

Україна впритул наблизилася до початку переговорного процесу з ЄС, що потребує вироблення і втілення програми, що її буде підтримано всіма зацікавленими сторонами. При загальній підтримці євроінтеграційного курсу в Україні не дуже глибоке уявлення про те, що це означає на практиці.

Яке рішення?

Український Центр Європейської Політики (УЦЄП) провів дослідження  "На шляху до європейської інтеграції", у якому проаналізував наявні проєкти за 2022-2023 роки та намагався визначити пріоритети й потреби ключових стейкхолдерів, залучених до процесу європейської інтеграції. 

Для цього провели загалом 36 інтерв'ю з представниками держави, бізнесу, донорських організацій тощо, а також опитування серед 20 організацій громадянського суспільства.

Як це працює?

Експерти виокремили загалом 112 проєктів у сфері євроінтеграції, які розподілили за кластерами. Найбільше проєктів, які реалізуються в Україні, стосуються основоположних питань, таких як верховенство права тощо, розповіла аналітикиня УЦЄП Олександра Булана. Їх 37. 

"На другому місці напрямок зеленого порядку денного і сталого розвитку, тобто проєкти у галузі захисту довкілля та енергетики. На третьому загально євроінтеграційні питання. Це євроінтеграційні поїздки, форуми тощо", — пояснила Булана. 

Найменше проєктів, присвячених внутрішньому ринку та сільському господарству. 

Фото: Скриншот із презентації результатів дослідження

Основним донором цих проєктів є сам ЄС, а основними бенефіціарами — державні органи, які потребують серйозного посилення спроможності. 

"Це проєкти, спрямовані на те, щоб допомогти державним органам втілювати євроінтеграційні реформи, готувати законодавство аналітику і так далі", — зазначила аналітикиня УЦЄП. 

Адже в межах переговорного процесу з ЄС Україні потрібно буде імплементувати близько трьох тисяч нормативних актів.

Відсутність експертизи та нестача ресурсів — найбільші проблеми органів державної влади як основних гравців у сфері європейської інтеграції.

Такого висновку дійшли автори дослідження і його цілковито підтримали присутні на презентації представники уряду, парламенту і громадського сектору. 

Фото: На скриншоті зліва направо: Керівник відділу місцевого та регіонального розвитку Представництва ЄС в Україні Генрік Вітфельд, директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський та перший заступник голови Комітету ВРУ з питань інтеграції України з ЄС Вадим Галайчук

Зокрема виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський зазначив:

"В Україні не вистачає спроможності для втілення євроінтеграційних змін, бо ніхто не очікував, що така можливість виникне так швидко".

Які рекомендації?

За результатами дослідження в УЦЄП виробили рекомендації, спрямовані насамперед на донорські організації.

Основна рекомендація полягає в тому, що фактично всі стейкхолдери, а це державні службовці, незалежні експерти, працівники громадських організацій, представники громадянського суспільства, бізнес, журналісти — потребують навчальних програм у галузі євроінтеграції, зазначила Олександра Булана.  

Друге ключове питання — підтримка і втілення реформи державної служби. Нині нерідко трапляється так, що надавачі технічної підтримки нашим урядовцям мають у кілька разів вищий рівень оплати, ніж українські держслужбовці. Водночас саме на держслужбовцях основна відповідальність на розробку і виконання нормативних актів. 

Третій момент — потрібна активніша міжсекторальна співпраця і кооперація різних стейкхолдерів, що допоможе Україні виробити власну переговорну позицію з того чи того питання імплементації європейського законодавства. 

Нагадаємо, що 8 листопада Європейська комісія офіційно рекомендувала державам ЄС почати переговори щодо вступу до Євросоюзу України, однак Київ повинен втілити в життя ще частину реформ.

Свіжі дописи

  • Новини

Генштаб: російські війська минулої доби найбільш атакували на Курахівському напрямку

На фронті упродовж минулої доби відбулося 170 бойових зіткнень. Найбільша кількість боєзіткнень зафіксована на Курахівському… Читати більше

Friday November 1st, 2024
  • Новини

Сили ППО збили більш ніж половину дронів та ракету Х-59/69

Цієї ночі, 1 листопада, російські війська завдали комбінованого удару по Україні ракетами та донами. ППО… Читати більше

Friday November 1st, 2024
  • Новини

На Одещині війська рф вдарили по пожежній частині: в Харкові також було чути вибух

російська армія пізно ввечері 31 жовтня вдарила по будівлі пожежної частини в Одеській області. Постраждали… Читати більше

Friday November 1st, 2024
  • Новини

В Іспанії внаслідок повені загинуло щонайменше 158 людей: рятувальники продовжують пошуки зниклих

Щонайменше 158 людей загинуло через повені в Іспанії, з них 155 смертей були підтверджені лише… Читати більше

Friday November 1st, 2024
  • Новини

“ДрукАрмія”: тисячі українців з 3D-принтерами стали невидимими постачальниками для Сил оборони

У сучасній війні технології стають справжньою зброєю, а кожен 3D-принтер – потужним інструментом для допомоги… Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • Новини

Увечері окупанти вдарили по Дергачах на Харківщині та атакували безпілотниками Полтавщину: є постраждалі

31 жовтня ввечері російські загарбники вдарили керованими авіаційними ракетами по цивільному підприємству в місті Дергачі… Читати більше

Thursday October 31st, 2024

Цей сайт використовує Cookies.