До Казахстану прибув Макрон та похвалив Токаєва за відмову бути "васалом": росії це не сподобалося
1 листопада в рамках першого етапу своєї поїздки до країн Центральної Азії президент Франції Емманюель Макрон прибув до Казахстану, він зустрівся з президентом Касимом-Жомартом Токаєвим та похвалив його за відмову бути "васалом будь-якої влади".
Про це пише Reuters.
Французький президент Еммануель Макрон, відвідуючи Казахстан, а пізніше і Узбекистан, наголошує на важливості співпраці Європи з тими країнами, що набирають ваги як альтернативні до росії джерела енергоносіїв та корисних копалин.
Адже, ЄС та інші західні країни у відповідь на російську війну проти України заявили про наміри відмовитися від російської нафти й газу. А також намагаються зменшити закупівлю інших російських сировинних товарів.
Москва і далі має значний вплив у Середній Азії, але Казахстан, найбільша за площею країна регіону, з осудом дивиться на російські намагання змінити кордони визнані після розвалу Радянського Союзу.
На переговорах в Астані 1 листопада Еммануель Макрон наголосив на пошані принципів незалежності й суверенітету держав на тлі глобальної нестабільності.
"Франція цінує… шлях, яким ви йдете для своєї країни, відмовляючись бути васалом будь-якої влади та прагнучи будувати численні та збалансовані відносини з різними країнами", наголосив французький лідер.
Макрон назвав візит "історичним" та повідомив, що обидві країни підписали ділові угоди, включаючи декларацію про наміри щодо партнерства в галузі рідкісноземельних і рідкісних металів.
"Я у жодному разі не недооцінюю геополітичні труднощі, тиск… який дехто може чинити на вас", – сказав Макрон.
Своєю чергою російська федерація висловила стурбованість зростанням дипломатичної активності Заходу в колишніх радянських країнах Центральної Азії.
Спочатку речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що Казахстан як суверенна держава вільний розвивати зв'язки з будь-якими країнами. Однак міністр закордонних справ Сергєй Лавров заявляв раніше, що Захід намагається відтягнути від рф "сусідів, друзів і союзників".
Казахстан заборонив експорт до рф 106 видів товарів, включно з БпЛА та мікроелектронікою
Казахстан, а також Узбекистан, який наступним відвідає Макрон, відмовилися визнати анексію росією українських територій та пообіцяли дотримуватися санкцій Заходу проти Москви, водночас називаючи як росію, так і західні країни, своїми стратегічними партнерами.
"Ми поважаємо наших друзів, ми тут, коли ми їм потрібні, і ми поважаємо їхню незалежність", – сказав Макрон.
"І у світі, де великі держави хочуть стати гегемонами, а регіональні сили стають непередбачуваними, добре мати друзів, які поділяють цю філософію", – додав французький президент.
Відповідаючи на запитання про візит Макрона, прессекретар Кремля Дмітрій Пєсков також сказав, що росія "дуже високо цінує" свої відносини з Казахстаном.
"Своєю чергою, ми маємо історичні зв'язки, зв'язки стратегічного партнерства з Казахстаном, вони наші союзники і наші інтереси об'єднані в багатьох міжнародних структурах", – сказав Пєсков журналістам.
Своєю чергою казахстанський президент Касим-Жомарт Токаєв назвав візит французького керівника історичним.
Для Франції особливо важливе значення має співпраця з Казахстаном в галузі атомної енергетики:
- де французькі компанії пропонують технології,
- а Казахстан має поклади урану для атомних реакторів.
Уран з Казахстану вже зараз забезпечує 40% потреб Франції, де атомні електростанції генерують приблизно 70% електроенергії.
Казахстан тепер розглядає можливість спорудження власної першої атомної електростанції. Серед вагомих претендентів на контракт називають французьку компанію EDF.