Рішення для перемоги: дослідники визначили індекс людського капіталу для відновлення України

У 2023 році він становить 6,4 за десятибальною шкалою. Індекс складається з капіталу здоров'я (цього року становить 6,0), капіталу адаптивності (6,5) та громадського капіталу (6,6). Також фахівці визначили драйвери кожного з капіталів, роботи держави й донорів з якими можна посилити всі ці складники.

Про це мова йшла під час презентації результатів Індексу соціальної згуртованості та cтійкості (reSCORE) за 2023 рік, що фокусується на стійкості, відновленні та відбудові в Україні, яку відвідала "Рубрика".

Фото: Ольга Стукало

Слайд, присвячений людському капіталу для відновлення

У чому проблема?

Україна потребує величезних коштів та нематеріальних ресурсів для відбудови під час і після війни. Для того, щоб донори могли надавати підтримку ефективно, а українська держава ухвалювала зважені рішення, потрібні об'єктивні дані про виклики та потреби нашого суспільства.

Наскільки ми адаптувалися до ситуації війни, наскільки згуртовані, чи інклюзивне наше суспільство, чи стали ми нетерпимішими до корупції й справді більш згуртованими та активними, на якому рівні комунікація місцевого самоврядування з мешканцями громад? 

Фото: Ольга Стукало. На фото зліва направо: Аналітикиня даних SeeD Соломія Миронович, керівниця аналітичного відділу SeeD Маріан Махлузарідіз, молодша дослідниця SeeD Надія Новосолова, аналітик даних SeeD Павло Середа, старший дослідник SeeD Руслан Мініч та модераторка заходу, спеціалістка з залучення reSCORE Анна Ємельянова

Яке рішення?

Фахівці Програми Агентства США з міжнародного розвитку USAID "Демократичне врядування у cхідній Україні", Програми розвитку ООН (ПРООН) та Центру сталого миру та демократичного розвитку (SeeD) запровадили вимірювання Індексу соціальної згуртованості та стійкості (reSCORE). До цього вони сім років поспіль вимірювали в Україні SCORE — Індекс соціальної згуртованості й примирення. Тож цьогорічні дані порівнювали з індексом SCORE за 2021 рік. 

reSCORE Україна стане щорічним інструментом оцінки відновлення та відбудови, який інформаційно підкріплюватиме інвестиції, пріоритети, політики та програмну діяльність національних і міжнародних зацікавлених сторін (зокрема USAID та ПРООН). 

Результати дослідження цього року також використовуватимуться для підтримки скоординованих зусиль уряду та донорів з розробки та впровадження Національної дорожньої карти відновлення та відбудови. 

Як це працює?

Що показує індекс людського капіталу для відновлення

Фахівці Центру сталого миру та демократичного розвитку (SeeD) з березня по червень 2023 року за участі понад 5900 респондентів по всій Україні (за виключенням тимчасово окупованих територій) провели дослідження Індексу соціальної згуртованості та стійкості в Україні. 

Фото: Ольга Стукало. Методологія дослідження reSCORE

Вони запровадили новий дослідницький індекс: людський капітал для відновлення. Крім того, визначили індекс вразливості українців до травматичних подій. 

Людський капітал для відновлення — це знання, навички та здоров'я людей, які вони набули протягом життя, а також внутрішнє бажання та мотивація допомагати відновлювати та відбудовувати Україну.

Мета індексу людського капіталу для відновлення — зробити акцент на довготерміновій стратегії розвитку, зазначив старший дослідник SeeD Руслан Мініч.

Фото: Ольга Стукало. Старший дослідник SeeD Руслан Мініч розповідає про людський капітал для відновлення та вразливість

Індекс людського капіталу для відновлення становить 6,4 з 10 балів, тобто є простір для покращення. Складники цього індексу: капітал здоров'я, капітал адаптивності та громадський капітал нашого суспільства. 

Громадський капітал — це те, чи людина відчуває відповідальність за майбутнє своєї спільноти й контроль над прийняттям рішень як у межах громади, так і в межах країни. 

Капітал адаптивності складається з таких показників, як психосоціальний добробут, орієнтація на саморозвиток, підприємливість і стійкість до стресу.

Фото: Ольга Стукало. Слайд, який показує драйвери людського капіталу для відновлення, зокрема особиста безпека, можливості працевлаштування, рівень доходу, економічна безпека, родинна згуртованість, громадянське залучення, поширення онлайн-медіа

Капітал здоров'я має найнижчий порівняно з іншими складниками капіталу для відновлення показник — 6,0. Він складається з психічного і фізичного здоров'я. 

Фото: Ольга Стукало. Скриншот із презентації, який показує, як змінилися показники людського капіталу

Порівняно з 2021 роком ми бачимо суттєвий ріст громадського капіталу і дещо падіння капіталу здоров'я та стійкості до стресу, зазначив Руслан Мініч: "Тому політика може фокусуватися на цих капіталах: капітал здоров'я, капітал адаптивності, а саме стійкість до стресу". 

Вразливість найбільше пов'язана з відсутністю громадської активності. Хоча цей показник загалом зріс, але низьким залишається рівень взаємодії місцевої влади й громади, зазначив Руслан Мініч. 

Які загальні результати дослідження

У громадах найбільше не вистачає обладнаних укриттів та послуг психологічного консультування

Серед тем дослідження: соціальна згуртованість, надання послуг та безпека людини, довіра до інституцій і політичних акторів, громадянська позиція та поведінка, міжгрупові відносини, політичні орієнтації, а також травматичні досвіди унаслідок повномасштабного вторгнення росії. 

Фото: Ольга Стукало. Соломія Миронович, Маріан Махлузарідіз, Надія Новосолова, Павло Середа та з мікрофоном Руслан Мініч

Серед результатів дослідження такі: 

  • Місцевим інституціям довіряють більше, ніж центральним (за винятком президента). Довіра респондентів/-ок до Збройних Сил України є надзвичайно високою 95%.
  • Респонденти сприймають надання послуг переважно як якісне. 
  • Рівень корупції в Україні залишається досить високим. Як зазначила аналітикиня даних SeeD Соломія Миронович, дослідження засвідчило запит на більш ефективне правосуддя та справедливість.

Фото: Ольга Стукало. Скриншот із презентації результатів дослідження

  • Подальша боротьба з корупцією може поліпшити якість надання медичних послуг людям з низькими доходами.
  • Серед послуг для задоволення базових потреб безпеки та психологічного здоров'я найбільше не вистачає обладнаних укриттів та послуг психологічного консультування. Три з десяти респондентів також не знають про наявність останніх у їхній місцевості, що може свідчити про низький інтерес до отримання психологічної допомоги.
  • Факт проживання в окупації не становить найбільше перепону для міжгрупової гармонії після звільнення. Натомість респонденти не сприймають проросійські настрої та колабораціонізм.
  • Українська ідентичність загалом є інклюзивною.

Фото: Ольга Стукало. Скриншот із презентації результатів дослідження

Найбільш вразливою, відповідно до результатів дослідження, є Херсонська область (це викликало певну дискусію в залі), а за нею Рівненська.

Тож державна політика відновлення та відбудови, на думку дослідників, може акцентувати:

  • на особистому рівні — на посиленні громадянської участі;
  • на рівні домогосподарств — на покращенні матеріальних ресурсів та психічного здоров'я. Тобто держава має забезпечити наявність таких послуг та добре поінформувати про це населення;
  • на рівні громад — на посиленні безпеки, зокрема облаштуванні укриттів.

Але загалом, зазначив керівник напрямку Східної Європи SeeD Торніке Зурабашвілі, ми бачимо Україну стійкою, як ніколи згуртованою й оптимістично налаштованою на майбутнє. Згідно з результатами дослідження, почуття громадянського оптимізму залишається дуже високим по всій країні, і більшість українців вірить, що майбутні покоління житимуть краще. 

Нагадаємо, що громадська організація "Доступно.UA" запустила проєкт, який допоможе втілити інклюзивну відбудову в Україні під час та після війни.

Окрім того, Забезпечити гідним житлом переселенців — сьогодні одне з головних завдань громад, які їх приймають. А крім того — зробити це з думкою про довкілля та інклюзивність. "

Рубрика" розповідає про проєкт, який підтримує такі зміни вже в десятьох громадах. Про те, як працює це рішення — у нашому матеріалі: "Нове житло для ВПО: як у громадах комунальні будівлі перетворюють на "зелені" багатоквартирні будинки"

Свіжі дописи

  • Новини

Віддав життя за Україну: на фронті загинув командир “Вільної Грузії”, доброволець Бадрі Кварацхелія

Командир легіону "Вільна Грузія" Бадрі Кварацхелія загинув у боях проти російської армії на території Курської… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024
  • Новини

В Україні презентували онлайн-платформу “Вільний степ” для підтримки постраждалих від війни

В Україні запущено онлайн-платформу "Вільний степ", призначену для допомоги людям, які пережили полон, тортури та… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024
  • Новини

Уряд включив магнітно-резонансні томографи до переліку медобладнання, що закуповується за бюджетні кошти

Кабінет Міністрів України ухвалив рішення включити магнітно-резонансні томографи (МРТ) до списку медичних виробів, які можуть… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024
  • Новини

Бондар заявив, що українські жертви Волинської трагедії теж будуть вшановані поляками

Українці, які стали жертвами Волинської трагедії на території Польщі, також будуть вшановані. Про це Посол… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024
  • Новини

Кабмін схвалив законопроєкт про єдиний державний реєстр ветеранів війни

Кабінет міністрів схвалив проєкт закону "Про Єдиний державний реєстр ветеранів війни". Про це повідомив у… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024
  • Новини

В Ірпені відкрився відновлений ТРЦ, який був майже повністю зруйнований військами рф на початку війни

У Ірпені офіційно відкрили відновлений торговельно-розважальний центр "Жирафа", який був майже повністю зруйнований російськими військами… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024

Цей сайт використовує Cookies.