Пацієнти з цукровим діабетом можуть отримувати тест-смужки за програмою реімбурсації: як працює це рішення
З 8 жовтня пацієнти з цукровим діабетом І типу можуть отримувати тест-смужки за програмою "Доступні ліки".
Про це повідомляє Міністерство охорони здоров'я, пише Рубрика.
У чому проблема?
Цукровий діабет – це група ендокринних захворювань, що розвиваються внаслідок абсолютної чи відносної недостатності гормону інсуліну, появи інсулінорезистентності, внаслідок чого виникає гіперглікемія — стійке підвищення рівня глюкози у крові.
Захворювання характеризується хронічним перебігом і порушенням усіх видів обміну речовин: вуглеводного, жирового, білкового, мінерального і водно-сольового.
Характерними симптомами є невгамовна спрага (полідипсія), порушення харчової поведінки, що проявляється підвищеним апетитом (поліфагія), та надмірне сечовиділення (поліурія), однак ці симптоми можуть бути слабко вираженими, якщо рівень глюкози в крові підвищений помірно.
Поширеність цукрового діабету у світі зростає, в Україні на нього хворіє кожен 30-ий громадянин.
Яке рішення?
"Починаючи з 8 жовтня, пацієнти з цукровим діабетом І типу почали отримувати тест-смужки для вимірювання рівня цукру в межах програми реімбурсації – безоплатно або з частковою доплатою. Так перший е-рецепт на тест-смужки за програмою реімбурсації було виписано лікарем-ендокринологом з Одещини. Усього на цей час було виписано понад 70 е-рецептів на тест-смужки", – йдеться у повідомленні.
Як це працює?
На сьогодні перелік реімбурсації включає 23 найменування тест-смужок для глюкометрів, вартість яких підлягає повному чи частковому відшкодуванню. Їх вартість нині відшкодовує держава.
Для того, щоб отримати тест-смужки безоплатно чи з доплатою за програмою реімбурсації, необхідно мати електронний рецепт.
Такий рецепт може виписати як лікар-ендокринолог (зокрема і дитячий), так і лікар первинної медичної допомоги (терапевт, педіатр чи сімейний лікар) будь-якого медичного закладу, який працює з електронною системою охорони здоровʼя (ЕСОЗ).
Натомість, як зазначають у МОЗ, на тимчасово окупованих територіях та в зоні бойових дій тест-смужки можуть відпускатися і за паперовими рецептами.
Як повідомляла Рубрика, уряд спростив ліцензійні вимоги до розміщення аптечних пунктів у сільській місцевості з тим, щоб кожна аптека, що відкривається, обов'язково працювала з програмою "Доступні ліки".
Нагадаємо, що з 1 липня лікарські препарати за програмою "Доступні ліки" мають знову відпускати виключно за електронним рецептом: ця норма запрацює на території всієї України, крім окупованих, прифронтових регіонів і тих, де ведуться активні бойові дії.
Адже з квітня 2023-го посилиться контроль за продажем протизастудних засобів, деяких вітамінів, жарознижувальних, гормональних та знеболювальних. Як зміниться продаж перерахованих препаратів, чи вважають у МОЗ успішними перші кроки реформи та чи цікавляться думкою фармацевтів — у матеріалі "Рубрики".
Також до програми реімбурсації лікарських засобів включили 21 найменування препаратів для пацієнтів, яким були зроблені трансплантації.
Окрім того, до реєстру "Доступні ліки" додали знеболювальні препарати для паліативних пацієнтів.