Новини

Росія утримує в заручниках щонайменше 1122 цивільних українців: МІПЛ в ОБСЄ представив першу частину розслідування воєнних злочинів

У рамках Варшавської конференції з людського виміру ОБСЄ, яка стартувала вчора, Медійна ініціатива за права людини презентувала першу частину власного розслідування про цивільних громадян України, яких Росія утримує в заручниках. Станом на серпень 2023 року МІПЛ верифікувала 1122 таких цивільних. Утім їхня кількість, за різними оцінками, може бути в 5—7 разів більшою.

МІПЛ зібрала докази необґрунтованих затримань і викрадень цивільного населення України на тимчасово окупованих Росією територіях. Розслідування спирається на свідчення звільнених із полону цивільних заручників і родичів тих, хто залишається в російському полоні. У звіті відображено порушення прав та свобод цивільного населення України представниками Російської Федерації у трьох регіонах, які перебували під окупацією в перші дні повномасштабного вторгнення: Київська, Чернігівська та Сумська області. Усі ці дані внесено у визнану міжнародними правовими інститутами систему I-DOC. У подальшому задокументовані в цій системі факти мають допомогти притягнути винних до відповідальності за скоєні проти громадян України міжнародні злочини.

"У нашому першому звіті ми максимально повно описали місця утримання цивільних громадян України, — зазначила Любов Смачило, аналітикиня МІПЛ. — Кожен випадок порушення прав цивільного населення на окупованих територіях описано за кількома категоріями: де і як затримали цивільного, чому це сталося, місце, умови утримання, кількість днів перебування в заручниках тощо. Окремо відображено спосіб вивезення цивільних осіб спочатку на територію Білорусі, а потім у Росію як кінцевий пункт призначення. Також ми фіксуємо, як звільнили людину. Якщо ж вона досі перебуває в заручниках, то ми вказуємо її ймовірне місце утримання".

 Презентація розслідування відбулася під час сайдівенту "Цивільні заручники: за ґратами. Як I-DOC може допомогти виявити закономірності злочинів та виявити злочинців", організованого МІПЛ разом із Постійним представництвом Ірландії при ОБСЄ та Постійним представництвом Литовської Республіки при міжнародних організаціях у Відні.

"З моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну військові злочини та інші звірства, вчинені російською армією в Україні, ретельно фіксуються. Подробиці шокують своєю масштабністю та жорстокістю. Одним із найпоширеніших правопорушень, які ми бачимо, є довільне затримання цивільних заручників", —  заявила під час відкриття заходу Анна-Марі Каллан, постійний представник Ірландії при ОБСЄ, яка модерувала сайдівент.

 

У заході також взяли участь Ольга Черняк, колишня цивільна заручница з Херсонської області, і Тетяна Попович із Бучі, мати цивільного заручника, якого все ще утримує Росія. Попович веде списки викрадених із Бучанської громади. За її словами, станом на зараз Росія підтвердила 27 цивільних заручників, яких утримує в полоні. Ще 55 людей вважаються зниклими безвісти, але є надія, що вони також перебувають у полоні.

 Згідно зі свідченнями Ольги Черняк, російські військові катували всю її родину. Сина, чоловіка і саму Ольгу вони били ногами, гумовими кийками, погрожували зброєю, особливо за відмову співати гімн Росії та говорити "Слава Путіну!" Сина потерпілої відпустили за 15 днів після викрадення, чоловіка за місяць. Жінка ж провела в полоні 280 днів. Її годували лише раз на день, одним із видів тортур був пошук дороги в камеру з зав'язаними очима.

"Воєнні злочини не є абстрактним поняттям. Це злочини, вчинені в умовах збройного конфлікту, які позбавляють невинних людей їхньої гідності та життя. Вони про дітей, жінок, чоловіків, людей похилого віку, життя яких раптово закінчується або вони втрачають свою гідність і майно, — підкреслив під час сайдівенту Маріус Фоссум, регіональний представник у Центральній Азії Норвезького Гельсінського комітету. — Інколи експерти висловлюють скептицизм щодо того, що громадянське суспільство займається документуванням цих злочинів. Вони стверджують, що громадські організації нібито не мають достатньої компетенції для цього. Однак такі закиди свідчать про те, що людина просто не в курсі, як ця робота виконується і що її якість часто дуже хороша".

Повна версія першої частини презентованого під час сайдівенту розслідування доступна за посиланням.

Захід відбувся за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов'язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені під час івенту, є виключною відповідальністю спікерів.

Про Медійну ініціативу за права людини (МІПЛ)
Організація заснована у вересні 2016 року. Основною діяльністю МІПЛ є журналістські розслідування порушень прав людини з подальшим адвокаційним супроводом справ. Наразі МІПЛ поєднує моніторинг і документування порушень прав людини у зв'язку зі збройною агресією РФ, висвітлення, розслідування окремих епізодів, аналіз зібраних даних та адвокаційні активності. Для команди важливо не лише говорити про порушення прав людини в окупації та зоні бойових дій, а передусім впливати на їх вирішення та спонукати належну реакцію на них як на національному, так і на міжнародному рівнях.

Свіжі дописи

  • Новини

Лубінець: працюємо над тим, щоб рф виключили з усіх міжнародних інституцій із прав людини

Офіс омбудсмена України працює над тим, щоб російську федерацію виключили з усіх міжнародних інституцій з… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024
  • Новини

У Польщі понад тисячу заяв подали на вступ до Українського легіону, – Бондар

Посол України в Польщі Василь Боднар заявив, що більше за тисячу заяв надійшло до Українського… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024
  • Новини

Поліція відреагувала на відео, на якому псевдовійськові-жебраки просять гроші біля торгового центру Києва

Поліція столиці викрила двох чоловіків, які представляючись колишніми військовими Збройних сил, просили гроші у перехожих біля… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024
  • Новини

рф знову лякає “потужним ударом”: в ЦПД звернулись до українців

російські загарбники знову залякують українців "потужним ударом". Однак варто пам'ятати, що небезпека триває щоденно вже… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024
  • Новини

Військові ССО розповіли, як росіяни приховують втрати серед солдатів КНДР: “сварщики” та “кровельщики”

Нещадно війська КНДР почали брати участь у бойових діях проти України, проте російська федерація намагається… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024
  • Новини

Трамп заявив про можливість повернення Панамського каналу під контроль США

Новобраний президент Сполучених Штатів Дональд Трамп пригрозив повернути під контроль Вашингтона Панамський канал у випадку,… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024

Цей сайт використовує Cookies.