"Школа майбутнього для України": у Вільнюсі стартує спільний проєкт Агентства відновлення та Уряду Литви - у чому рішення
Українські й литовські архітектори та освітяни напрацьовують умови міжнародного архітектурного конкурсу, мета якого – відбір кращого дизайн-проєкту української школи. З цією метою у Вільнюсі проходить воркшоп, який є початком реалізації проєкту "Школа майбутнього для України".
Про це пише Рубрика.
У чому проблема?
Через російську агресію в Україні вщент зруйновані більш ніж 180 шкіл. "Понад 300 закладів освіти зруйновано, понад 1000 закладів освіти пошкоджені й підлягають експертизі, чи можуть вони бути відбудовані, чи ні", — інформував міністр освіти й науки Оксен Лісовий.
"В Україні з 24 лютого минулого року через російську агресію зруйновано або пошкоджено 3 767 освітніх обʼєктів. Поруч із відновленням житла, обʼєктів критичної інфраструктури серед пріоритетів Агентства – і соціальна інфраструктура, передусім у деокупованих чи найбільш зруйнованих громадах. Мешканці повинні мати доступ до необхідного, у тому числі – й до освіти", сказав Голова Агентства відновлення Мустафа Найєм.
Рішення для відбудови: благодійники долучилися до масштабного ремонту школи на Тернопільщині
Яке рішення?
У Вільнюсі проходить воркшоп, який є початком реалізації проєкту "Школа майбутнього для України".
Українські й литовські архітектори та освітяни напрацьовують умови міжнародного архітектурного конкурсу, мета якого – відбір кращого дизайн-проєкту української школи.
"Перед тим, як складати завдання архітектурного конкурсу, ми маємо знати, яку школу хоче та потребує Україна, і ми використовуємо формат воркшопу, щоб обговорити це", – каже членкиня правління Асоціації архітекторів Литви та координатор проекту "Школа майбутнього для України" Рута Лейтанайте.
Як це працює?
Зазначимо, що цей проєкт – ініціатива уряду Литви у співпраці з Державним агентством відновлення.
Переможець конкурсу отримає фінансування на розробку архітектурного проєкту. Мета литовської ініціативи — отримати функціональний та на 90% готовий до реалізації технічний проєкт, яким зможе вільно користуватися кожна громада села чи міста.
"Це не футуристична ідея без адаптації до реалій. Інноваційний, актуальний саме на зараз, і головне вже готовий до реалізації типовий проєкт школи заощадить ресурси та дорогоцінний час на відновлення навчального процесу в Україні.
Ми знаємо, як багато втратили українські діти через російську агресію", говорить керівник програм "Співтворимо майбутнє України" Артурас Жарновскіс із Центральної агенції виконання проектів, Литва.
Литовський Фонд співробітництва та гуманітарної допомоги виділяє на створення проєкту 500 000 євро. Проєкт допоможе уникнути затримок у будівництві майбутніх шкіл.
А якісно відпрацьовані технічні деталі, з урахуванням українських потреб, законодавства, особливостей будівництва – зроблять процес прозорим та привабливим для донорів, – впевнені литовські партнери.
На воркшоп Литва запросила:
- українських освітян та архітекторів,
- неурядові організації,
- державні інституції.
Протягом двох днів литовські та українські професіонали галузей обговорюватимуть особливості відновлення шкіл в Україні:
- архітектурні,
- освітні,
- соціальні,
- екологічні,
- економічні.
За результатами воркшопу буде складено програму та набір рекомендацій для міжнародного архітектурного конкурсу, який оголосять наприкінці 2023 р.
Зазначимо, як ми писали, в Україні реконструкцію пошкоджених агресором шкіл хочуть провести так, щоб не просто відремонтувати вікна і стіни, а зробити простір будівель радянської побудови безбар'єрним та багатофункціональним. "Рубрика" дізнавалася, як саме втілюватимуть експериментальне рішення. Читайте докладніше в нашому матеріалі: "Школа, лікарня і в'язниця виглядають однаково: як і чому в Україні трансформують радянські школи".
Нагадаємо, у Гоголівському ліцеї Київської області будують нове укриття, де зможуть сховатися від російських атак 607 учнів.