Президент підписав закон щодо відновлення обов'язкового звітування партій: навіщо це рішення
Президент Володимир Зеленський підписав закон про відновлення обов'язкового фінансового звітування політичних партій.
Про це мова йде на сайті Верховної Ради, пише Рубрика.
У чому проблема?
23 серпня Верховна Рада підтримала у другому читанні законопроєкт віцеспікера Олександра Корнієнка (№ 9419-1). Він передбачає відновлення подання фінансових звітів політичними партіями, які за останні чотири роки отримали майже 3 млрд гривень бюджетних коштів і не звітували публічно за витрати.
"Ми маємо розуміти, навіщо партіям дають кошти з бюджету. Наразі громадяни не готові, як в США чи Європі, самі фінансувати партії, бо партії, на жаль, ще не навчилися залучати кошти виборців.
Для того, щоб партії представляли в радах інтереси громадян, а не олігархів, які можуть впливати на депутатів, і була проведена ця реформа.
Важливо, щоб кошти на партійне будівництво отримували не лише ті, хто потрапив до парламенту, але й інші партії, які мають підтримку громадян, але яким не вистачило кількох відсотків, щоб потрапити до парламенту", — наголошує лідерка Руху ЧЕСНО Віта Думанська.
Нові правила радіаційної безпеки за стандартами ЄС уведуть в дію в Україні: як працює це рішенння
Яке рішення?
Зазначили, що 26 вересня закон №9419-1 повернуто до парламенту з підписом президента.
"Понад три роки IFES разом з представниками громадянського суспільства та міжнародними партнерами докладали усіх зусиль для відновлення звітування політичних партій.
IFES переконаний, що ухвалення законопроєкту є ключовим моментом у розвитку політичної доброчесності в Україні, адже сприятиме відповідальності партій перед виборцями, а також продемонструє міжнародній спільноті, що Україна виконуватиме свої зобов'язання на шляху до повноцінного членства у ЄС", зазначив Пітер Ербен, старший директор IFES в Україні.
Самолікування вбиває, особливо на фронті: якою (не) має бути побутова аптечка військового
Рубрика Здоров'я: "Рубрика" запускає новий розділ на сайті. Навіщо це рішення?
Як це працює?
Згідно з частиною 5 статті 94 Конституції України, закон набирає чинності через 10 днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування.
Він передбачає, що парламентські партії, які у 2020 році призупинили подання звітів через COVID-19, а згодом через воєнний стан, відновлять звітування про майно, доходи, витрати та зобов'язання фінансового характеру.
Партії, які мають право на державне фінансування статутної діяльности, будуть зобов'язані надати звіти, у тому числі за період, коли було призупинене звітування, впродовж 90 днів після набрання законом чинности.
Інші політичні партії мають 120 днів, щоб подати звіти після набрання законом чинности.
Термін перевірки звітів НАЗК — до 60 днів.
У випадку виявлення ознак порушень законодавства НАЗК спершу письмово звернеться до політичної партії для з'ясування обставин.
Окрім того, законопроєкт передбачає, що вже з наступних парламентських виборів зменшиться поріг для отримання права на держфінансування з 5% голосів до 3%. Також партіям можуть надати можливість отримувати пасивний дохід від депозитів, в тому числі шляхом держфінансування.
Окрім того, врегульовується звітування партіями, які втратили частину необхідної документації внаслідок бойових дій. За наявности документального підтвердження цього, партії звільнятимуть від відповідальности за неповне подання інформації. Вони зможуть на власний розсуд подати квартальні або річні звіти.
Рух ЧЕСНО зазначає, що відновити партійне звітування вимагав громадський сектор та міжнародні партнери, які надають фінансову підтримку Україні.
Нагадаємо, що Кабінет Міністрів вніс в Верховну Раду проєкт бюджету-2024.
Окрім того, президент України Володимир Зеленський наклав вето на законопроєкт, який містив обмеження щодо електронного декларування: на його думку, декларації мають бути відкритими.