Срібні прикраси давніх слов’ян VIII століття передали на зберігання у Національний музей історії України

Національний музей історії України отримав на зберігання вилучені  срібні прикраси давніх слов'ян VIII століття. Скарб було знайдено так званим "чорним археологом" та незаконно продано через інтернет-аукціон на початку літа.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці Національного музею історії України, інформує Рубрика.

Музей отримав на відповідальне зберігання скарб срібних прикрас – фібул (застібок) з Сумської області. Скарб було вилучено в межах проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні (незаконне привласнення скарбу, що має особливу історичну, наукову, художню чи культурну цінність).

Передані до музею чотири срібні фібули належать до волинцевської культури давніх слов'ян. Такі прикраси відомі за знахідками скарбів першої половини VIII століття у Середньому Подніпров'ї.

Довідка про прикраси давніх слов'ян

Парні фібули – застібки для верхнього одягу на кшталт плаща або накидки. Водночас вони виконували роль не лише застібок, а й прикрас, та були ознакою соціального статусу. Великі срібні фібули цього типу є найвищим жіночим атрибутом своєї доби, а їхня власниця належала до панівної верстви свого середовища.

Фото: facebook.com/mist.museum

Знахідок скарбів з такими фібулами відомо небагато. Схожі фібули знайдені в таких відомих скарбах як Харівка, Іваники, Пастирське, Залісся та Зайцеве. Формування цього типу прикрас пов'язують, з одного боку, із взаємодією потужного культурного імпульсу з Подунав'я, а з іншого – з впливом культур народів, підпорядкованих Хазарському Каганату.

Саме приховування в певний час скарбів з фібулами цього типу вважається відображенням якихось глобальних подій, погано нам зрозумілих за писемними джерелами того періоду, – потрясінь та переселень на наших теренах у 730-х роках.

Фото: facebook.com/mist.museum

Тому кожен новий подібний скарб додає важливу інформацію про етнокультурні процеси, що відбувалися на землях східних слов'ян напередодні появи тут прибульців з Північної Європи – вікінгів, та є важливою, раніше невідомою сторінкою історії України часів виникнення передумов утворення Русі.

Особливу вагу цьому скарбу додає те, що його було знайдено на Сумщині, де проходив історичний шлях по Сіверському Донцю на Дон і далі – в напрямку до Волги, або навпаки – вздовж північного узбережжя Чорного моря.

Нагадаємо, культурні цінності, викрадені російськими загарбниками з тимчасово окупованих територій України, США повернули Україні культурні цінності Києву. Предмети старовини вилучила американська митно-прикордонна служба.

Також ми розповідали, що у місті Острог Рівненської області музей оцифрував Біблію, яка вважається одним із найдавніших стародруків та датується 1581 роком.

Свіжі дописи

  • Новини

Росіяни намагаються висадитися на острови в Херсонській області. Проте у ворога недостатньо ресурсів для форсування Дніпра

Російські окупаційні війська не мають достатньої кількості сил та засобів для форсування Дніпра в Херсонській… Читати більше

Wednesday December 25th, 2024
  • Новини

У Фінляндії заявили про пошкодження підводного електрокабелю з Естонією

Фінський національний оператор електромереж Fingrid заявив про пошкодження підводного електрокабелю Estlink 2, який зʼєднує Фінляндію… Читати більше

Wednesday December 25th, 2024
  • Новини

ДБР затримало колишнього одеського військкома: його нерухомість в Іспанії передано в АРМА

У Києві затримано ексначальника Одеського обласного ТЦК та СП Євгена Борисова після того, як за… Читати більше

Wednesday December 25th, 2024
  • Новини

У Центрах життєстійкості стартували тренінги для фахівців Пенсійного фонду України

З грудня  для працівників сервісних центрів Головного управління Пенсійного фонду України стартували групові тренінги у… Читати більше

Wednesday December 25th, 2024
  • Новини

Рейтинг кави у зернах в Україні від coffeeok

Бажаєте заряджатись енергією з кожним ковтком? Готові розпочати ранок з найсмачнішої кави? Століттями люди смакують… Читати більше

Wednesday December 25th, 2024
  • Новини

Зеленський обговорив продовження підтримки України з Прем’єр-міністром Японії

Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Прем’єр-міністром Японії Шігеру Ішібою. Про це пише… Читати більше

Wednesday December 25th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.