США повернули Україні культурні цінності, викрадені росіянами з тимчасово окупованих територій
Культурні цінності, викрадені російськими загарбниками з тимчасово окупованих територій України, США повернули Україні культурні цінності Києву. Предмети старовини вилучила американська митно-прикордонна служба.
Про це повідомив Офіс президента, інформує Рубрика.
У червні 2022 року американські прикордонники затримали предмет старовини. Після відповідного дослідження він виявився європейською залізною сокирою XVII ст. з молотом на задній частині. Сокира була незаконно вивезена з України на територію США.
Також у червні 2022-го було вилучено артефакти, незаконно ввезені до США з росії. Зокрема:
- три залізні сокири XVII ст.,
- три кирки XVII ст.,
- два залізні скіфські мечі-акінаки VI ст. до н. е.,
- також один залізний наконечник списа орієнтовно 500-1200 р. до н. е.
Ці артефакти конфіскували для передання посольству України в США в адміністративному порядку. Президент Володимир Зеленський під час робочого візиту до США взяв участь у церемонії повернення культурних цінностей.
Міністр внутрішньої безпеки США Алехандро Майоркас і пані посол України в США Оксана Маркарова підписали відповідний сертифікат передання предметів.
Президент подякував усім причетним за їхню роботу:
"Щоразу, коли щось повертається в Україну, щось украдене росіянами, це означає повернення життя й справедливості, що дуже важливо".
Зі свого боку Оксана Маркарова зазначила, що росіяни постійно намагаються вкрасти історію України, її національну ідентичність, наші артефакти:
"Ми не дозволимо їм цього зробити".
Довідка
26 січня 2022 року так звані російські кримські музеї в тимчасово окупованому Криму подали касаційну скаргу на рішення Апеляційного суду Амстердама щодо повернення колекції "скіфського золота" Україні.
Таке рішення ухвалив Апеляційний суд Амстердама 26 жовтня 2021 року.
РФ пригрозила нідерландським музеям після поразки у справі про "скіфське золото"
Юридична війна за експонати почалася після того, як ще до окупації півострова Росією, 2013 року, цінну колекцію було вивезено з Криму на виставку в Нідерланди.
Виставка «Крим: золото і таємниці Чорного моря» складалася з колекцій п'яти музеїв, один з яких розташований у Києві, а чотири – у Криму (Сімферополь, Керч, Бахчисарай і Херсонес).
Виставка проходила у музеї Алларда Пірсона в Амстердамі. Поки триває судова тяганина, колекція, орієнтовна вартість якої 10 млн євро, зберігалася у музеї Алларда Пірсона.
Після майже 10 років судових баталій Верховний суд Нідерландів зобов'язав музей Алларда Пірсона передати Національному музею історії України музейні експонати з виставки "Крим – золотий острів у Чорному морі".