fbpx
Сьогодні
19:43 15 Вер 2023

Українці доєднуються до груп психологічної підтримки, аби допомогти одне одному пережити війну

Громадська організація "Моє Коло" запустила безоплатні психологічні групи підтримки для українців, аби покращити їхній психоемоційний стан та підвищити стресостійкість. У перший тиждень вересня стартував новий набір, до якого запрошують приєднуватися всіх, хто потребує психологічної допомоги.

У чому проблема?

Усі українці, кожен по-своєму, потерпають від наслідків війни. Члени родин загиблих, волонтери, родичі військовослужбовців, люди, що вимушено виїхали за кордон, переселенці, діти й підлітки, батьки… Та й, зрештою, кожен українець. У ВООЗ вважають, що 14 мільйонів громадян України потребують психосоціальної підтримки. Усім є, що обговорити, особливо з тими, хто пройшов чи проходить те саме. А ще – завжди доречно подивитися на свою ситуацію з точки зору експерта-психолога, який може підказати інструменти покращення психоемоційного стану.

У травні 2023 року команда "Моє Коло" провела анкетування 501 українця, в якому запитала про симптоми, які вони відчувають, а також про ставлення й потребу в психологічній допомозі. В опитуванні взяли участь 440 жінок та 60 чоловіків віком від 26 до 55 років. Лише 7% опитаних зазначили, що відчувають: "у мене все в нормі". Решта вказали низку симптомів, які їм дошкуляють. При цьому 44% відзначили, що потребують психологічної допомоги, а 62 – що хотіли б отримати інформацію про групи підтримки та інші послуги від проєкту.

Найпоширенішими були депресивні симптоми:

 • пригнічений настрій (55%),
 • ангедонія (знижене або відсутнє задоволення) – 44%,
 • відчуття провини чи сорому (35%),
 • погіршення уваги (46%) та пам'яті (35%),
 • зміна апетиту (27%),
 • труднощі зі сном (39%).

Другими за поширеністю були надмірна тривога (56%), а також агресія і роздратування (35%).

Більша частина опитаних зазначила, що потребує стабілізації емоційного стану (53%) та оволодіння навичками саморегуляції, вирішення проблем, прийняття рішень, турботи про себе і близьких (58%). І саме навички прийняття рішень та вирішення проблем є основними мішенями, в яких формат груп підтримки може мати високу ефективність.

Яке рішення?

Існує ряд варіантів надання психологічної допомоги. Хоча терапія один на один є оптимальною, в деяких випадках вона вимагає доступних підготовлених висококваліфікованих терапевтів. І охоплення такої допомоги є низьким.

Натомість групова психосоціальна підтримка є потужною альтернативою. Багато з тих, хто не бажає записуватися на індивідуальні сеанси терапії, готові брати участь у групових сесіях. Сила групи може трансформувати і давати неочікувані позитивні результати та ефективний вплив на симптоми психоемоційних труднощів. Учасники отримують вигоду від спілкування з іншими, хто страждає від тих самих проблем, і від обміну досвідом про те, як керувати своїм станом. Такі сеанси також є ефективним використанням дефіцитного часу терапевтів, чиї консультації не можуть бути доступними для більшої кількості учасників.

Досвід інших країн світу показує, що групові онлайн-форуми, присвячені конкретним питанням психічного здоров'я, можуть мати потужний позитивний ефект. Учасники отримують користь від відчуття, що вони більше не самотні та що регулярне спілкування з іншими, які страждають так само, допомагає нормалізувати їхній стан. Онлайн-зустрічі модеруються підготовленими терапевтами, які можуть поділитися кращими практиками та визначити учасників, яким може знадобитися особлива підтримка один на один.

Як це працює?

ГО "Моє Коло" організовує онлайн-групи підтримки для різних категорій людей у супроводі психологів-фасилітаторів.  На таких групах є можливість зустрітись з іншими людьми зі схожими проблемами та обставинами. Тут можна проговорити те, що турбує, без осуду чи докору, поділитися своїм та почути про досвід інших, відчути підтримку, довіру та отримати практичні експертні поради.

Зустрічі відбуваються у двох форматах: закритому та відкритому.

Закриті групи передбачають психологічну підтримку та роботу з психологом в малому колі людей зі схожим досвідом.

Це спільне проживання унікального конкретного досвіду, пов'язаного з війною (втрата близької людини, очікування рідних з фронту, батьківство під час війни, волонтерство, вимушена міграція  тощо).

У групі 12 осіб, її склад залишається сталим до кінця курсу. Цикл зустрічей відбувається протягом двох місяців.

Хто може приєднатися до закритої групи?

 • члени родин загиблих;
 • волонтери;
 • батьки, чиї діти відчувають труднощі під час війни;
 • члени родин військових;
 • українці, які вимушено перебувають за кордоном;
 • ті, хто не відносять себе до жодної категорії, але потребують підтримки.

Відкриті групи присвячені темам, які турбують українців під час війни:

 • як здолати апатію та пригнічений настрій;
 • що робити з накопиченою втомою та виснаженням;
 • як давати раду емоційним гойдалкам;
 • чому виникли проблеми зі здоров'ям, і як їм зарадити;
 • що робити з почуттям провини;
 • як заспокоїти себе, коли виникає паніка, тривога, роздратування.

Така група складається з 30 осіб і об'єднує всіх, хто бажає навчитися допомагати собі долати труднощі і покращувати психоемоційний стан.

Чи справді це працює?

Команда "Моє Коло" після кожного циклу груп підтримки проводить моніторинг психоемоційного стану учасників. Аналіз останнього моніторингу показав значні позитивні зміни в стані учасників, особливо –  зменшення тривожно-депресивної симптоматики.

Так, симптоми депресії в тих, хто регулярно відвідував групи, зменшились від середнього до легкого рівня (показник знизився з 15,8 до 10,3 балів). Зниження інтенсивності  симптомів депресії спостерігалася серед усіх учасників проєкту. Тривожна симптоматика знизилась із середнього до помірного рівня. Дистрес через вплив травматичних подій зменшився з 45.4 до 27.5 балів. Вдалося подолати пороговий рівень, при якому може йти мова про формування посттравматичного стресового розладу.

Про позитивний вплив груп підтримки свідчать і відгуки учасників (імена змінено згідно з політикою конфіденційності):

Анна, вимушена мігрантка:

Я дуже вдячна всім, хто приймає участь у цьому проєкті. Дякую, тим хто його започаткував і завдяки кому він працює. Він допоміг мені заспокоїтися, вийти з постійного стану апатії та депресії, почати робити хоч щось. Це не панацея, але цей проєкт чудова пігулка, яка повернула мені ясність розуму і позитивні емоції.

Оля, чоловік якої воює:

Дякую за можливість відверто говорити, не переживаючи, що можеш когось образити, чи тебе невірно зрозуміють. Окремо хочу виділити те, що ведучий групи Володимир має досвід перебування на війні, це одразу мною сприйнялося позитивно, дало відчуття, що ми на "одному полі", його манера говорити – заспокоювала і давала впевненість, що все можна пережити і справитись з цим.

Оксана, пережила втрату близької людини:

Я навчилась берегти себе та дозволяти собі бути в тих емоціях скільки запотрібно. Вдячна психологам Надії та Марії за час, за турботу, співчуття, безпечність та емпатію. Вдячна, що зустріла професійних фахівців та наші зустрічі були душевними.

Іван, волонтер:

Дякую організаторам, психологам Маліці та Василю та всім учасникам. Це гарна можливість поспілкуватися з людьми, які переймаються тими ж питаннями, та побачити свої проблеми під іншим кутом, так само як й способи розв'язання цих проблем. Це дало мені змогу відчути свою належність до кола та підтримку. Бажаю цьому проєкту продовження! В мене дуже теплі і приємні враження від групи, від атмосфери, від модераторів. Сумно, що проєкт завершується аж звикла до цих зустрічей, мені буде цього бракувати.

"Моє Коло" запрошує всіх українців долучатися до безкоштовних груп підтримки.  Обрати формат і тему та стати учасником можна, заповнивши форму: https://forms.gle/qFsj18bEAgb7RAU16

Більше інформації  про проєкт – на сайті https://moekolo.com

Рубрика:
Суспільство

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: