Новий міністр оборони планує запровадити посаду військового омбудсмена: навіщо це рішення
Новопризначений міністр оборони України Рустем Умєров хоче створити нову посаду — військового омбудсмена, який буде опікуватися "військовими потребами народу і військових".
Про це очільник оборонного відомства повідомив на щорічній зустрічі "Ялтинської європейської стратегії", цитує "Інтерфакс-Україна".
У чому проблема?
Під час війни Збройнв сили України збільшили свою чисельність в рази. Завдяки мобілізації до лав Сил оборони пішли не тільки військові, але й цивільні українці, які захотіли стати на захист країни.
Проте неодноразово у ЗМІ писали про перевищення своїх повноважень офіцерами у навчальних центрах, коли вони застосовували насилля до призовників.
Відомо, що на Житомирщині в навчальному центрі офіцер побив солдата.
Також, у Міністерстві оборони заявили про звільнення старшого офіцера Закарпатського ТЦК з лав Збройних сил України через те, що він побив дружину військовослужбовця.
Окрім того, є не поодинокі випадки зневажливого ставлення з боку цивільного населення до українських військових.
Нагадаємо, 2 квітня цього року священнослужителі УПЦ Московського патріархату побили військового у церкві в Хмельницькому.
А у Полтаві 29 серпня правоохоронці відкрили кримінальне провадження стосовно чоловіка, який принижував військових.
А ще усім відомий скандал, коли журналісти-розслідувачі повідомляли, що одна з турецьких компаній отримала 30 мільйонів доларів від Міністерства оборони за зимові куртки для Збройних сил, але поставила літні за завищеною у декілька разів вартістю.
Яке рішення?
Очільник міністерства оборони планує створити нову посаду – військового омбудсмена.
"Ми зосередимося на людських життях, ми зосередимося на наших людях. І саме тому ми, ймовірно, запровадимо нову посаду, яка називатиметься військовим омбудсменом, яка займатиметься військовими потребами народу і наших воїнів", сказав він.
Як це працює?
За Паризькими принципами ООН завдання омбудсмена — захищати права людини й реагувати на порушення.
Уповноважений є посадовцем, статус якого визначається Конституцією України або іншими законами України.
Омбудсмен має бути незалежним від інституцій влади, розглядає скарги, іноді може проводити власні розслідування та надає рекомендації.
Умєров наголосив, що військовий омбудсмен також стежитиме за дотриманням прав бійців бути екіпірованими та мати все необхідне для війни та виграти її. Міністр запевнив, що все необхідне закуплять, і Україна переможе.
На цей час в Україні є уповноважений Верховної Ради з прав людини, а також дитячий та освітній омбудсмен.
Нагадаємо, що президент Литви Гітанас Науседа зауважив, що корупція в Україні чинить значний вплив на країни Заходу під час ухвалення рішень про постачання зброї Києву.
Окрім того, на день міста в Одесі біля будівлі мерії зібрались люди з плакатами та вимагали скасувати тендери на реконструкцію Київського райсуду та Театру юного глядача за гроші міського бюджету та передати їх на ЗСУ.