МОН визначило перелік обов’язкових предметів для школярів, які навчаються за кордоном: як працює це рішення
Набув чинності наказ МОН від 21.08.2023 № 1022, що визначає особливості навчання дітей, які виїхали з України через повномасштабне вторгнення російської федерації й здобувають освіту одночасно в школі країни перебування та Україні.
Про це повідомляє Рубрика, посилаючись на МОН України.
У чому проблема?
Через війну за кордоном все ще залишається багато дітей з України, які навчаються в місцевих школах та за кордоном одночасно.
Для того, щоб діти залишалися в українському контексті, для них розширили українознавчий компонент. Оновлена програма є частиною плану щодо зменшення навчального навантаження.
Тобто учні за кордоном зможуть складати для річного оцінювання тільки предмети українознавчого компонента й матимуть змогу вивчати їх дистанційно у спеціально визначених школах.
При цьому оцінки за інші предмети, такі як математика, природничі науки тощо, українська школа виставлятиме оцінки відповідно до довідки із закордонної школи.
Яке рішення?
Зокрема, такі діти можуть навчатися дистанційно в створених класах в окремо визначених органами місцевого самоврядування закладах освіти (до пʼяти на область і Київ).
У цих класах учні й учениці зможуть вивчати тільки предмети українознавчого компонента. Освітній процес для таких учнів буде організовано відповідно до типової освітньої програми (наказ МОН від 18.08.2023 № 1014). Тижневе навантаження становить від шести годин у початковій до восьми в старшій школі.
Як це працює?
Водночас заклади загальної середньої освіти зараховуватимуть оцінювання з предметів, спільних для закордонних і українських шкіл.
«Така модель навчання запроваджена для того, щоби зменшити навантаження на учнівство, яке вимушено вчитися за кордоном. Водночас програма допоможе зберегти звʼязок цих дітей з Україною і мʼяко повернутися в нашу систему освіти після повернення додому. Буде визначено пʼять шкіл у кожному регіоні, у кожній може бути як один, так і кілька класів. Проте за потреби, якщо побачимо збільшення попиту на таке навчання, будемо розширювати перелік шкіл», — сказав заступник міністра освіти і науки Андрій Сташків.
Перелік закладів освіти, в яких можна вивчати українознавчі предмети, визначатимуть органи управління у сфері освіти обласних, Київської міської військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування.
Також у межах тижневого навантаження передбачено години для індивідуальних занять і консультацій: одна на тиждень для 1–4 класів і по дві — для 5–11 класів.
Нагадаємо, як раніше повідомляла Рубрика, деякі чеські школи вирішили запровадити нововведення – українська мова як друга іноземна. Вже з 1 вересня частина маленьких українців зможе вчити рідну мову в Чехії. Щоправда, такі уроки будуть лише в тих навчальних закладах, де є достатня кількість охочих вивчати українську.
Екорішення: у Чернівцях біля кожного садочка й школи встановили контейнери для сортування сміття
Уряд змінив кардинально навчання для українських школярів за кордоном
Пошкоджені війною школи відкриють через рік: що чекає на українські освітні заклади після трансформації