Як змінився стан здоровʼя дітей за час війни: результати першого великого дослідження щодо фізкультури та спорту

Стали відомі результати першого в Україні комплексного дослідження "Рівень залученості дітей та молоді до рухової активності та вплив спорту на фізичне і ментальне здоров'я".

 Як повідомляє Рубрика, про це мовиться на сайті Благодійного фонду Катерини Білоруської.

 У чому проблема?

Стан сфери фізичної культури та спорту в Україні залишається незадовільним, навіть попри на наявність законів та програм. Перше комплексне дослідження "Рівень залученості дітей та молоді до рухової активності та вплив спорту на фізичне і ментальне здоров'я" в Україні виявило низьку залученість дітей та молоді до фізичної активності та спорту, а також погіршення їхнього фізичного та психічного здоров'я.

 Як це працює?

Державний інститут сімейної та молодіжної політики разом зі співпрацівниками провів комплексне дослідження, що виявило проблеми у сфері фізичної культури та спорту, за підтримки Міністерства молоді та спорту України, "Всеукраїнського центру фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх" та благодійного фонду Катерини Білоруської.

 Ось деякі ключові результати:

  • 7,6% опитаних не мають необхідних умов для занять спортом та руховою активністю;
  • 46% дітей не відвідували заняття фізкультури з початку повномасштабного вторгнення. До війни цей показник становив всього 15%.
  • лише 22,6% опитаних заявили, що у їхньому населеному пункті немає обмежень для занять фізичною культурою та спортом;
  • 66,6% дітей не відвідують спортивні гуртки, до 24 лютого 2022 року цей показник становив 37%.

Недостатньо розвиненими є й умови для занять фізичною культурою і спортом, відсутня або недостатньо розвинена інфраструктура (спортивні майданчики, спортивні заклади, спортивні секції, гуртки тощо).

Існують обмеження і для дітей та молоді з інвалідністю до занять фізичною культурою та спортом, а саме:

  • відсутність спеціалізованих закладів та безбар'єрного середовища для маломобільних груп населення,
  • нестача тренерів для осіб з інвалідністю та програм і спеціалістів, які спрямовані на цю категорію дітей,
  • а також страх та незвичні умови для занять фізичною культурою і спортом.

Крім того, загальний стан здоров'я дітей і молоді після початку повномасштабного вторгнення погіршився, особливо це стосується психічного здоров'я. Зокрема, погіршилася успішність в школі, з'явилися тривожні розлади, песимістичні погляди на життя, розлади сну, проблеми з апетитом.

Це стосується стану кількості здорових дітей не лише за останні роки, а й за десятиліття. Все це на тлі зменшення чисельності дитячого населення.

 Так, найпоширенішими хворобами серед дітей віком 0 – 17 років є:

  • зниження гостроти зору (47,85 осіб на 1000 дітей у 2017 р. та 45,67 осіб на 1000 дітей у 2021 р.);
  • слуху (відповідно 39,45 і 36,13);
  • порушення мови (відповідно 18,62 і 13,98);
  • порушення постави, сколіоз (відповідно 15,4 і 14,65).

Також після початку повномасштабної війни, порівняно з періодом до 24 лютого 2022 року, фізичний та психічний стан здоровʼя дітей дещо погіршився. Раніше чинниками, які погіршували здоров'я дітей та молоді, були:

  • нездорове харчування;
  • малорухомий спосіб життя;
  • комп'ютерна та інтернет-залежність;
  • відсутність бажання і мотивації у дітей;
  • недостатня розвиненість спортивної інфраструктури;
  • брак секцій, гуртків.

Тоді як після початку вторгнення росії в Україну погіршують здоровʼя дітей обмежений або взагалі відсутній доступ до спортивної інфраструктури; зруйнована спортивна інфраструктура; відсутність безпеки, загроза обстрілів, постійні повітряні тривоги;  неконтрольованість виконання вправ і уявна присутність на уроках.

Залишається високим і показник інвалідності серед дітей. Якщо частка дітей до 18 років з інвалідністю у 2018 становила 1,6% (від загальної кількості дітей віком до 18 років), тоді як у 2021 році цей показник зріс до 2,2%.

 

Результати цього дослідження служать основою для розробки та впровадження рішень та програм, спрямованих на поліпшення стану фізичного та психічного здоров'я дітей та молоді в Україні.

 Яке рішення?

 "Карантинні заходи та повномасштабна війна глобально змінили суспільство та його звички, змінились пріоритети. Тому як ніколи потрібно говорити про важливість здорового способу життя та рухової активності як важливого компонента фізичного та ментального добробуту дітей та молоді",
– наголосила Анжела Фокіна, директорка благодійного фонду Катерини Білоруської.

Тож для розвʼязання цієї проблеми потрібно вжити наступні заходи:

  • збільшити фізичну активність дітей в школах: розвивати спортивні гуртки та заняття фізкультурою;
  • покращити інфраструктуру для занять спортом: спортивні майданчики та заклади для дітей з інвалідністю;
  • розвивати інклюзивний спорт: створення умов для занять фізичною культурою та спортом для дітей з інвалідністю та підтримка спеціалізованих тренерських програм.

 "Зараз одним із важливих питань є організація оздоровчої рухової активності для усіх категорій громадян, зокрема, осіб з інвалідністю, з метою поліпшення якості та тривалості активного життя населення, профілактики захворювань і подолання їхніх наслідків", – підсумував Олександр Стеценко, директор департаменту фізичної культури та неолімпійських видів спорту Міністерства молоді та спорту України.

Однак найголовніше – це мотивувати та підтримувати дітей: проводити інформаційні кампанії та заходів, що спонукають батьків до залучення своїх дітей до фізичної активності та спорту.

Нагадаємо, пройшов перший всеукраїнський фестиваль "Активні діти України". Це спортивна подія до Дня незалежності.

Свіжі дописи

  • Новини

У Близнюківській громаді зводять сучасне укриття для центральної лікарні: навіщо це рішення

У Близнюківській громаді Харківської області розпочали будівництво нового підземного укриття на базі центральної районної лікарні.… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Новини

Міноборони допустило до використання у ЗСУ ремонтно-евакуаційну бронемашину WZT-3

Ремонтно-евакуаційна бронемашина WZT-3 офіційно допущена до використання у підрозділах Сил оборони України. Міноборони провело кодифікацію… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Новини

В Україні запустили збір речей для стареньких з притулків: для чого це рішення

Напередодні новорічних свят благодійний фонд "Юлині бабусі" організував акцію допомоги "Таємний Санта для стареньких з… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Новини

Україна має право на самооборону: в МЗС відреагували на заяву путіна про удар ракетою “Орєшнік” по Україні

Україна неодноразово застосовувала далекобійні засоби для ураження легітимних військових цілей на тимчасово окупованих територіях. Однак… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Новини

2000 подарунків для маленьких сердець: в Україні запустили акцію до Нового року для здійснення дитячих мрій

Благодійний фонд "Твоя опора" 15 листопада розпочав в Україні щорічну акцію "2 000 подарунків до Нового року",… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Новини

Був проти допомоги Україні: кандидат Трампа у генпрокурори США відмовився від посади

Кандидат Дональда Трампа конгресмен від Флориди Метт Гетц відкликав свою кандидатуру на посаду генерального прокурора… Читати більше

Thursday November 21st, 2024

Цей сайт використовує Cookies.