Прем'єр Вірменії Пашинян назвав "стратегічною помилкою" залежність своєї країни від рф
Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що "стратегічною помилкою" є залежність його країни у сфері безпеки від одного центру, тобто російської федерації. Наразі вірменська влада намагається диверсифікувати політику у сфері безпеки.
Як повідомляє Рубрика, про це він сказав в інтерв'ю La Repubblica, передає Armenia Today.
"Архітектура безпеки Вірменії на 99,999% була пов'язана з росією, зокрема у сфері придбання зброї та боєприпасів. Але сьогодні, коли росія потребує зброї та боєприпасів, зрозуміло, що навіть якби вона захотіла, рф не змогла б забезпечити потреби Вірменії у сфері безпеки", — сказав Пашинян.
Він підкреслив, що у сфері безпеки залежність чи прив'язка лише до одного центру власними силами є "стратегічною помилкою".
"І лише після того, як ми постфактум скуштували гіркі плоди цієї помилки, ми робимо дуже невиразні спроби диверсифікувати нашу політику у сфері безпеки", — додав прем'єр.
Він каже, що, за версією російської сторони, західні країни нібито підштовхують вірменський уряд до витіснення росії з Південного Кавказу. Але насправді, за словами Пашиняна, росія часто сама виходить із регіону "через ті кроки, які вона робить чи не робить".
За словами прем'єра, така тенденція спонукає до думки, що "той самий сценарій може повторитися, що якось ми просто прокинемося і побачимо, що росії тут немає".
Глава уряду наголосив, що російські так звані миротворчі сили не виконують свою місію за тристоронньою заявою від 9 листопада 2020 року, і Лачинський коридор не перебуває під контролем.
"Причин може бути дві: чи рф не може, чи не хоче зберігати контроль над Лачинським коридором. І те, й інше, на наш погляд, є проблематичним. Думаю, десь вони не хочуть, десь не можуть", — резюмував прем'єр.
Довідка
Вірменія та Азербайджан претендують на територію Нагірного Карабаху, що на Південному Кавказі. Донедавна більшу частину Нагірного Карабаху контролювала невизнана "Нагірно-Карабаська Республіка", яку підтримувала Вірменія. За міжнародним правом цю територію вважали частиною Азербайджану. росія виступила як миротворець, але підтримує вірменську сторону.
Восени 2020 року за 44 дні азербайджанська армія провела військову операцію в Нагірному Карабаху, внаслідок якої повернула контроль над регіоном.
Врешті-решт влада Вірменії змушена була погодитися на невигідну угоду, яка, з-поміж іншого, передбачає, що Єреван має віддати Азербайджану фактично весь так званий пояс безпеки навколо Нагірного Карабаху — це райони Азербайджану, захоплені вірменами під час попередньої війни, які мали захищати власне невизнану "Нагірно-Карабахську Республіку".
Ті райони "НКР", які Баку зайняло під час бойових дій, також залишаються під контролем Азербайджану. Крім припинення вогню, країни домовилися про те, що в Нагірному Карабаху щонайменше на п'ять років залишаться російські миротворці, натомість Вірменія свої сили виведе.
У 2022 році після закінчення Другої карабаської війни Азербайджан повернув контроль над Лачинським районом, а коридор, що сполучав невизнану республіку з Вірменією, став контролюватися російськими миротворцями.
Проте ситуація в регіоні залишається напруженою. Сторони звинувачують одна одну в порушенні домовленостей. Час від часу трапляються зіткнення.
Нагадаємо, президент Франції Еммануель Макрон звинуватив російську владу в розпалюванні військового конфлікту між Вірменією та Азербайджаном з метою ще більше дестабілізувати ситуацію у світі.
Також повідомлялось, що Міноборони Вірменії відмовилося проводити в 2023 році навчання ОДКБ на своїй території. Єреван не вважає за доцільне проводити у країні військові навчання ОДКБ.