Навчальний рік для деяких школярів України розпочався під окупацією росії, у той час, як в Криму він триває вже 10-й рік. Російська влада активно впроваджує свою освіту, націлену на возвеличення російської культури й військово-патріотичне виховання, а також втрату української ідентичності. Деокупація частини України дозволила правоохоронцям вилучити на дослідження російську навчальну літературу, за якими мали навчатися українські учні.
Які наративи виявили в російських підручниках, чи законне російське навчання на окупованих територіях та як планують "звільняти" Крим на освітньому рівні, розповіли експерти під час брифінгу у Media Center Ukraine — Ukrinform. Також на брифінгу представили аналітичний матеріал "Підручники і війна: навчальна література РФ на окупованій території як інструмент знищення ідентичності України".
"Рубрика" зафіксувала важливі моменти.
Після деокупації Харківщини місцевій прокуратурі вдалося вилучити 23 російські підручники для учнів молодшої, середньої та старшої школи. Вони були призначені для викладання дітям абетки, літератури, географії, суспільствознавства, всесвітньої історії та історії росії.
Як розповіла керівниця напрямку національної адвокації ГО ЦГП "Альменда" Валентина Потапова, під час аналізу підручників вдалося виявити 20 наративів, які впливають на світогляд людини від початкової до старшої школи. Серед найбільш розповсюджених стали: "жить — родине служить", "русский этнос и его культура — это твоя родина", "русский язык — великий и могучий", "противоборство россии Западу, НАТО и США" тощо.
Експертка додала, що аналіз наративів дозволив виділити кілька основних кластерів, зокрема наступні:
"Зібравши увесь цей матеріал, розумієш: коли ти працював майже два місяці кожного дня з цими підручниками, то навіть маючи розвинене критичне мислення, потрапляєш під вплив цих наративів", — поділилася Валентина Потапова.
Вона підкреслила, що дитина в такому інформаційному просторі потрапляє під дію цих наративів швидше. Від цього в неї може формуватися російська ідентичність — тобто ідентичність людини, яка має "служить родине".
За словами аналітикині ГО ЦГП "Альменда" Анастасії Воробйової, згідно з міжнародним гуманітарним правом держава має поважати закони, які діяли на території до початку окупації. Винятки становлять лише випадки, коли це абсолютно неможливо. Тобто зміна законів може відбуватися в обмеженій кількості випадків і стосуватися підтримки громадського порядку та безпеки.
"Окупаційна держава повинна у співробітництві з державними та місцевими органами влади сприяти належному функціонуванню закладів, відповідальних за піклування про дітей та їхню освіту", — зазначено в ст. 50 IV Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни.
Анастасія додала, що окупаційна влада не може запроваджувати жодних фундаментальних інституційних змін навіть на тимчасовій основі. Розповсюдження на окупованих територіях російських законів є порушенням правил окупації, встановлених міжнародним гуманітарним правом.
Поки росія у 2023 році виділяє понад 82 мільйонів рублів на військово-патріотичне виховання в школах Криму, українська влада розробляє етапи реінтеграції півострова, який з 2014 року перебуває в окупації, розповів керівник Відділу інформаційного забезпечення Представництва Президента України в АР Крим Євген Бондаренко.
Він підкреслив важливість того, що діти, народжені в окупованому майже 10 років Криму, вже не один рік вчаться в школах з російськими наративами.
За його словами, в Україні вже створили Раду з когнітивної деокупації Криму, яка розробить дорожню карту з двома секторами: освітня реінтеграція та політика щодо дітей та молоді, націлена на повернення української ідентичності та збереження корінних народів. Когнітивну деокупацію планують запроваджувати в три етапи: до звільнення півострова, під час звільнення та після деокупації. Орієнтовно вона триватиме від 10 років до одного покоління.
Фінська авіакомпанія Finnair оголосила, що змушена скасувати майже 300 рейсів у грудні через акцію протесту… Читати більше
Очільник Кремля володимир путін підписав законопроєкти про заборону "пропаганди чайлдфрі", тобто відмови від народження дітей та… Читати більше
У грецькому місті Мандра комуністи напали на акцію українців, присвячену вшануванню пам’яті жертв Голодомору. Україна… Читати більше
10 українських компаній взяли участь в NEDS — це оборонно-безпекова виставка, яка проходить в Роттердамі… Читати більше
АТ "Укрзалізниця" запускає з 15 грудня прямий щоденний поїзд № 9/10 сполученням Київ – Будапешт,… Читати більше
В ніч на 23 листопада у столичному готелі відбулася смертельна стрілянина. Поліція Києва розпочала кримінальне… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.