fbpx
Сьогодні
Ексклюзив 18:51 01 Вер 2023

"Жить – родине служить", "Русский язык – великий и могучий": експерти розказали, які російські наративи навіюють школярам на окупованих територіях України

English version here

Навчальний рік для деяких школярів України розпочався під окупацією росії, у той час, як в Криму він триває вже 10-й рік. Російська влада активно впроваджує свою освіту, націлену на возвеличення російської культури й військово-патріотичне виховання, а також втрату української ідентичності. Деокупація частини України дозволила правоохоронцям вилучити на дослідження російську навчальну літературу, за якими мали навчатися українські учні. 

Які наративи виявили в російських підручниках, чи законне російське навчання на окупованих територіях та як планують "звільняти" Крим на освітньому рівні, розповіли експерти під час брифінгу у Media Center Ukraine — Ukrinform. Також на брифінгу представили аналітичний матеріал "Підручники і війна: навчальна література РФ на окупованій території як інструмент знищення ідентичності України".

"Рубрика" зафіксувала важливі моменти.

Нав'язування російської ідентичності українським школярам

Після деокупації Харківщини місцевій прокуратурі вдалося вилучити 23 російські підручники для учнів молодшої, середньої та старшої школи. Вони були призначені для викладання дітям абетки, літератури, географії, суспільствознавства, всесвітньої історії та історії росії. 

Як розповіла керівниця напрямку національної адвокації ГО ЦГП "Альменда" Валентина Потапова, під час аналізу підручників вдалося виявити 20 наративів, які впливають на світогляд людини від початкової до старшої школи. Серед найбільш розповсюджених стали: "жить — родине служить", "русский этнос и его культура — это твоя родина",  "русский язык — великий и могучий", "противоборство россии Западу, НАТО и США" тощо. 

Нав'язування російської ідентичності українським школярам

Скриншот з онлайн-трансляції брифінгу "Шкільна освіта в окупації росії: розпалювання ворожнечі та знищення української ідентичності. На фото: керівниця напрямку національної адвокації ГО ЦГП "Альменда" Валентина Потапова

Експертка додала, що аналіз наративів дозволив виділити кілька основних кластерів, зокрема наступні:

  1. Формування "общероссийской идентичности". Наративи в рамках цього кластеру спрямовані на те, аби  дитина в окупації перестала відчувати зв'язок з Україною. Попри те, що росія мала різні історичні назви (як російська імперія, Московія) — цього в підручниках немає. А весь багатонаціональний народ називають "русский народ".
  2. Героїзація. Усі підручники пронизані війною. Окремі розділи присвячують літературі про мужність, про війну, героїзуючи російську армію. 
  3. Формування позитивного ставлення до влади, її обожествлення. У підручнику для 7 класу навіть є цитата: "функция царя — это молиться, ходить в монастырь, и царя нельзя критиковать. Если есть ошибка, то это вина бояр, не царя". 
  4. Відсутність України. У підручниках про Україну просто не згадують. Україна розглядається або як територія Польщі, або як інша територія, що не має субʼєктності. 

"Зібравши увесь цей матеріал, розумієш: коли ти працював майже два місяці кожного дня з цими підручниками, то навіть маючи розвинене критичне мислення, потрапляєш під вплив цих наративів", — поділилася Валентина Потапова. 

Вона підкреслила, що дитина в такому інформаційному просторі потрапляє під дію цих наративів швидше. Від цього в неї може формуватися російська ідентичність — тобто ідентичність людини, яка має "служить родине". 

Законність російської освіти на окупованих територіях

За словами аналітикині ГО ЦГП "Альменда" Анастасії Воробйової, згідно з міжнародним гуманітарним правом держава має поважати закони, які діяли на території до початку окупації. Винятки становлять лише випадки, коли це абсолютно неможливо. Тобто зміна законів може відбуватися в обмеженій кількості випадків і стосуватися підтримки громадського порядку та безпеки. 

Нав'язування російської ідентичності українським школярам

Скриншот з онлайн-трансляції брифінгу "Шкільна освіта в окупації росії: розпалювання ворожнечі та знищення української ідентичності. На фото: аналітикиня ГО ЦГП "Альменда" Анастасія Воробйова

"Окупаційна держава повинна у співробітництві з державними та місцевими органами влади сприяти належному функціонуванню закладів, відповідальних за піклування про дітей та їхню освіту", — зазначено в ст. 50 IV Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни. 

Анастасія додала, що окупаційна влада не може запроваджувати жодних фундаментальних інституційних змін навіть на тимчасовій основі. Розповсюдження на окупованих територіях російських законів є порушенням правил окупації, встановлених міжнародним гуманітарним правом. 

Освітня деокупація Кримського півострова

Поки росія у 2023 році виділяє понад 82 мільйонів рублів на військово-патріотичне виховання в школах Криму, українська влада розробляє етапи реінтеграції півострова, який з 2014 року перебуває в окупації, розповів керівник Відділу інформаційного забезпечення Представництва Президента України в АР Крим Євген Бондаренко.

Нав'язування російської ідентичності українським школярам

Скриншот з онлайн-трансляції брифінгу "Шкільна освіта в окупації росії: розпалювання ворожнечі та знищення української ідентичності. На фото: керівник Відділу інформаційного забезпечення Представництва Президента України в АР Крим Євген Бондаренко

Він підкреслив важливість того, що діти, народжені в окупованому майже 10 років Криму, вже не один рік вчаться в школах з російськими наративами. 

За його словами, в Україні вже створили Раду з когнітивної деокупації Криму, яка розробить дорожню карту з двома секторами: освітня реінтеграція та політика щодо дітей та молоді, націлена на повернення української ідентичності та збереження корінних народів. Когнітивну деокупацію планують запроваджувати в три етапи: до звільнення півострова, під час звільнення та після деокупації. Орієнтовно вона триватиме від 10 років до одного покоління. 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: