5 принципів від громадського сектору для Державної стратегії наркополітики на 2023-2030 роки: навіщо це рішення

У профільних громадських організаціях занепокоєні, що стратегія не буде людиноцентричною, а матиме орієнтацію на російські каральні практики. Вони виклали свої пропозиції й чекають реакції уряду.

Про це повідомляє "Рубрика".

У чому проблема?

Завершується громадське обговорення Державної стратегії наркополітики України на 2023-2030 роки, організоване Міністерством охорони здоров'я. Представники громадського сектору стурбовані, щоб це обговорення не перетворилося на формальність, коли думки громадськості не будуть враховані. 

Яке рішення?

Представники громадських організацій, які опікуються проблемами наркозалежних людей, озвучили пункти, які, на їхню думку, мають бути враховані у Державній стратегії наркополітики України на 2023-2030 роки. 

Також громадські організації об'єдналися в консорціум "DRUGPOLICY.UA", що буде вчиняти громадський контроль і співпрацювати з урядом, щоб стратегія була ухвалена в такому вигляді, яка має європейську орієнтацію і буде корисна всьому суспільству України. Про це повідомив координатор консорціуму "DRUGPOLICY.UA", представник експертної ради з наркополітики в ENPUD (Eurasian Network of People who use drugs) Ігор Козак.

На скриншоті: Координатор консорціуму "DRUGPOLICY.UA" Ігор Козак

Свою позицію представники громадського сектору озвучили на пресконференції "Стратегія державної політики щодо наркотиків: курс на Європу чи до росії?", що відбулася в ІА "Інтерфакс-Україна" 31 серпня, у День поінформованості про передозування. 

Як це працює?

"Стратегія має бути не каральною, не насильницькою, як це давно заведено в наших північних сусідів, а гуманною та людиноцентричною. І тільки тоді вона буде ефективною", — переконаний один з учасників заходу, член правління ГО "Міські ініціативи та суспільні трансформації", співорганізатор Маршу Свободи за реформи державної політики щодо наркотиків Назарій Совсун.

На скриншоті: член правління ГО "Міські ініціативи та суспільні трансформації" Назарій Совсун

Також у заході взяли участь Ігор Козак — координатор консорціуму "DRUGPOLICY.UA" та Олег Димарецький — директор БО "ВОЛНА" і член міжсекторальної групи при Міністерстві охорони здоров'я, створеної для напрацювання пропозицій до згаданої вище стратегії. Модераторкою виступила громадська діячка, правозахисниця Христина Морозова. 

На скріншоті: Модераторка заходу Христина Морозова

Директор всеукраїнського об'єднання людей з наркозалежністю БО "ВОЛНА" Олег Димарецький озвучив три основні завдання, які має виконувати нова стратегія: 

  1. Запобігання новим випадкам, тобто зупинка приросту або залучення нових людей, молоді до вживання наркотичних речовин.
  2. Розвиток інноваційних програм, підтримка, розбудова та втілення програм зменшення шкоди, пов'язаної із вживанням психоактивних речовин, особливо ін'єкційних наркотиків.
  3. Внесення змін до нормативно-правової бази, які нададуть можливість гнучкості, використання спрощених процедур та інноваційних підходів у дослідженнях, розбудові та розширенні програм, що існують як державні гарантії.

На скріншоті: Олег Димарецький

Нині в Україні немає медичних стандартів реабілітації наркозалежних пацієнтів та відповідних профілактичних програм, каже Олег Димарецький. На його думку, стратегія має ґрунтуватись на новітніх підходах, спрощувати систему і декриміналізувати наркозалежних людей.

Назарій Совсун озвучив п'ять тез, які підтримують усі вищезазначені організації:

  1. Спочатку потрібно схвалити стратегію, після чого розробити операційний план її реалізації. На жаль, наразі на обговорення винесено обидва документи одночасно.
  2. Текст стратегії має містити чіткі індикатори виконання стратегії, за якими можливо буде в майбутньому оцінити успішність її виконання.

Нову стратегію не можна ухвалити без аналізу стану реалізації попередньої.

  1. Державна стратегія наркополітики зобов'язана відповідати кваліфікаційним критеріям вступу України до Європейського Союзу, має підкреслювати відданість зміцненню інституцій та правових норм, які забезпечують демократію, підтримують верховенство права, гендерні особливості, захищають права людини та захищають гідність вразливих груп населення, уможливлюють доступ науковців до наукових досліджень з наркотичними речовинами.
  2. Документ не може не враховувати реалії воєнного стану в умовах повномасштабної війни з росією.

"Українська стратегія не може резонувати з антинаркотичною доктриною рф, яка є не більше, ніж інструментом впливу на міжнародній арені", — зазначив Назарій Совсун.

30 серпня 2023 року завершився другий раунд громадського обговорення зазначеної стратегії. Профільні організації надали свої пропозиції на 20 сторінок до кожного її пункту. Надалі ці пропозиції громадськості має врахувати або відхилити уряд. Затвердити стратегію — це одне із зобов'язань України для інтеграції до європейської спільноти.

Автор: Ольга Стукало, Рубрика

Ілюстрації: скриншоти з пресконференції "Стратегія державної політики щодо наркотиків: курс на Європу чи до росії?"

Свіжі дописи

  • Новини

З нагоди третьої річниці великої війни у ряді міст світу пройшли марші підтримки України

У переддень третьої річниці повномасштабного російського вторгнення, у самому серці Стамбула, на площі Шішхане, відбувся… Читати більше

Sunday February 23rd, 2025
  • Новини

Як залишатися онлайн під час знеструмлень: на Дія.Освіта вийшов новий серіал

В Україні зняли освітній серіал про технології, що дозволяють під час знеструмлень залишатися на зв’язку.… Читати більше

Sunday February 23rd, 2025
  • Новини

Свириденко заявила, що на окупованих територіях України розміщені критичні матеріали на $350 мільярдів

Перша віцепрем'єр-міністерка - міністерка економіки України Юлія Свириденко заявила, що на тимчасово окупованих територіях України… Читати більше

Sunday February 23rd, 2025
  • Новини

Запорізьку колекцію одягу зі скіфськими мотивами представили у французькій столиці

В Запорізькому училищі створили колекцію одягу зі скіфськими мотивами. 12 лютого у Парижі сукні представили… Читати більше

Sunday February 23rd, 2025
  • Новини

Розвідка Британії спростувала слова диктатора рф про перетин російськими військами кордону в Сумській області

Британська розвідка спростувала слова глави кремля володимира путіна про те, що війська рф нібито перейшли… Читати більше

Sunday February 23rd, 2025
  • Новини

За три роки війни СБУ викрила 102 агентурні мережі, деякі з них готували замахи на Зеленського та Буданова, – Малюк

СБУ за три роки війни викрила 102 агентурні мережі ворога. Деякі з них готували замахи… Читати більше

Sunday February 23rd, 2025

Цей сайт використовує Cookies.