fbpx
Сьогодні
17:10 20 Сер 2023

Створення Фонду нацбагатства в Україні готові проспонсорувати міжнародні донори: як працює рішення

English version here

Планується створити Фонд національного багатства в Україні, що має займатися збитковими державними компаніями, які не підлягають приватизації та є суверенними. Кошти на це обіцяють надати міжнародні донори.

Про це повідомляє Рубрика з посиланням на розповідь заступника голови Фонду державного майна Олександр Федоришин Українському Радіо.

У чому проблема?

Олександр Федоришин зазначив, що політика держави зараз спрямована на зменшення частки її присутності в економіці.

"За нашими підрахунками, на сьогодні у державі є близько 3600 підприємств, на фонд за рішенням уряду передано майже 2400. Ми проводили внутрішній аналіз кожного з цих підприємств і побачили, що переважна більшість — 60% — з числа тих, які нам передані, — це просто порожні компанії", — наголосив заступник голови ФДМУ.

Згідно з його словами саме такі "порожні компанії" генерують мільярд збитків щороку. Тому очищення економіки шляхом їх ліквідації є нагальною та ключовою метою Фонду.

Яке рішення?

В Україні мають намір створити Фонд національного багатства, який має займатися збитковими державними компаніями, що є суверенними та не підлягають приватизації, кошти на це готові надати міжнародні донори.

Як це працює?

Подібні підприємства можна поділити на три категорії:

  • ті, які потрібно ліквідувати
  • ті, де ФДМУ проводить роботу з приватизації (їх близько 300)
  • і так звані стратегічні компанії

"Коли держава ставить запитання, що робити з третіми – стратегічними, чи є держава в цьому випадку ефективним власником, вона бачить, що є в інших країнах. Там же доходять висновків, що треба створювати відповідну структуру, яка і є цим Фондом національного багатства, яка управляє саме стратегічними активами, що ніколи не будуть підлягати ані приватизації, ані ліквідації. Вони залишатимуться в структурі і у власності держави", — пояснив Федоришин.

Він зазначив, що під стратегічними напрямками маються на увазі оборонний, енергетичний та медичний сектори.

"На створення суверенного Фонду нацбагатства та організацію його діяльності згодні виділити кошти окремі донори, наприклад Суверенний фонд ОАЕ. З ним підписана угода про співпрацю, в межах якої вони виділяють кошти. Тому зараз ми намагаємося побудувати нові архітектуру політики державної власності, змінивши все те, що 30 років не працювало", — пояснив Федоришин.

Нині, за словами Федоришина, ведеться робота з підготовки закону, який має "на рівні законодавства закріпити, що конкретні підприємства є державними, суверенними і ніхто на них не повинен зазіхати".

Водночас усі суверенні активи, залишаючись у державній власності, мають бути уособлені якимось державним органом.

"З нашого боку є пропозиція, що таким органом має бути Фонд держмайна. За нашими напрацюваннями ті суверенні активи, які будуть обліковуватися за Фондом, будуть передані в управління суверенного фонду, який надалі буде створювати субхолдингові компанії", – пояснив заступник голови ФДМУ.

Як повідомлялося, уряд 11 серпня передав єдині майнові комплекси державних підприємств, установ та організацій (загалом 30 обʼєктів) із сфери управління уповноважених органів управління до сфери управління Фонду державного майна.

Нагадаємо, що у Львові запускають ваучерну підтримку ветеранського бізнесу, дізнайтеся, як працює це рішення.

Рубрика:
Економіка

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: