fbpx
Сьогодні
Фото 14:30 17 Сер 2023

Страву з Тернопільщини внесуть до нематеріальної спадщини України: у чому рішення

English version here

Фото: Володимир Труш

Кременецькі гречані вареники мають намір внести до переліку нематеріальної культурної спадщини України. 

Про це повідомили у телеграм-каналі очільника Тернопільської ОВА Володимира Труша, інформує Рубрика.

У чому проблема?

Сьогодні нематеріальна культурна спадщина є важливою складовою міжнародного іміджу України. А також виражає регіональну, локальну культурну ідентичність, що сприяє розвитку туризму та міжнародному визнанню країни

Яке рішення?

"Національний перелік нематеріальної культурної спадщини поповнить ще один елемент з Тернопільщини. Такий перелік ведеться на виконання Конвенції ЮНЕСКО й налічує 69 елементів, з них дві – з Тернопільщини", – йдеться у повідомленні пана Труша.

Фото: Володимир Труш

Фото: Володимир Труш

Як це працює?

Кременецькі гречані вареники – один з елементів нематеріальної культурної спадщини Тернопільщини, який заслуговує на увагу, збереження та популяризацію, пишуть на сторінці Департаменту культури та туризму ТОДА. У цьому пересвідчилися учасники комісії з формування обласного переліку елементів нематеріальної культурної, які відвідали місто Кременець 15 серпня.

Фото: Володимир Труш

Фото: Володимир Труш

З ініціативи директора Кременецького краєзнавчого музею Андрія Левчука за участю носіїв цього елемента нематеріальної культурної спадщини, журналісти зафіксували на фото і відео процес приготування гречаних вареників, записали свідчення господинь щодо рецептури і її особливостей.

Присутні не лише дегустували гречані вареники, але й послухали лекцію про історію страви.

Фото: Володимир Труш

Фото: Володимир Труш

Комісія зафіксувала, що ареал побутування страви "Кременецькі гречані вареники" ‒ Південна Волинь, Кременецький район, місто Кременець, а також села Підлісці, Жолоби, Стіжок, Антонівці, Велика та Мала Іловиця. Зазвичай цю страву готували "на Андрія" і як празникову під час різдвяно-новорічного святкування. Досі в родинах кременчан готують вареники з гречаної муки з сиром.

"Примітно, що в Кременці налагоджене виготовлення і продаж для мешканців і гостей міста напівфабрикатів гречаних вареників. Крім того, відвідуючи туристичні об'єкти Кременеччини, можна придбати на згадку свистунці у формі вареників. Усі наведені факти свідчать про живучість елемента "Кременецькі гречані вареники" та про заходи в громаді щодо його популяризації", – зробила висновок комісія.

Фото: Володимир Труш

Фото: Володимир Труш

Кожне місто, містечко чи село Тернопільщини мають свою гастрономічну "родзинку", рецепт приготування якої передається з покоління в покоління та цілком може бути однією з туристичних принад на вітчизняній "гастрономічній мапі". Кременеччина не лише зберегла, але й популяризує самобутню і цікаву страву, яка заслуговує на те, щоб бути включеною до обласного, а то й – Національного переліку нематеріальної культурної спадщини", додала директорка департаменту культури та туризму Тернопільської ОВА Світлана Байталюк.

Фото: Володимир Труш

Довідка

У 2008 році Україна ратифікувала Конвенцію ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини. Відповідно до Конвенції нематеріальна культурна спадщина означає ті звичаї, форми показу та вираження, знання та навички, а також пов'язані інструменти, предмети, артефакти й культурні простори, які визнані спільнотами, групами та, у деяких випадках, окремими особами як частина їхньої культурної спадщини. Нематеріальна культурна спадщина, що передається від покоління до покоління, постійно відтворюється спільнотами та групами під впливом їхнього оточення, їхньої взаємодії з природою та їхньої історії і формує у них почуття самобутності й наступності, сприяючи таким чином повазі до культурного різноманіття й творчості людини.

Нагадаємо, до переліку культурної спадщини України внесли обуховицьке ткацтво.

Також, до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України увійшла традиція приготування та споживання обрядових хлібів до Дня Святого Георгія села Криничне (Одеська область).

Окрім цього, департамент охорони культурної спадщини вніс Вознесенський печерний комплекс до Переліку об'єктів культурної спадщини Києва за видом археологія.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: