На Рівненщині екологічно утилізували лампи розжарювання: як працює це рішення
Жителі Рівненської області обміняли понад 766 тисяч старих ламп на нові енергоефективні. Зібрані лампи потрапили на вторинну переробку, а не були викинуті на смітник.
Про це прозвітували у Рівненській обласній військовій адміністрації та показали процес перероблення ламп екологічно безпечним методом.
У чому проблема?
. Будь це лампи розжарювання, галогенні, люмінесцентні, енергозберігаючі або світлодіодні моделі, деякі вироби містять токсичні компоненти, які небезпечні для здоров'я людини та можуть негативно впливати на навколишнє середовище.
Яке рішення?
Відпрацьовані лампи розжарювання слід здавати у спеціальні пункти прийому, звідки їх скеровують на підприємства, які займаються утилізацією. Для утилізації лампи розділяють на цоколі, скло і ртуть.
У Рівенській області зібрані лампи потрапили на вторинну переробку, а не були викинуті на смітник.
Як це працює?
"Лампи зібрали у відділеннях "Укрпошти" у межах всеукраїнської програми з обміну. Утилізацією займалося житомирське спеціалізоване підприємство "АМБ "Рециклінг", з яким департамент екології та природних ресурсів ОДА уклав договір", — розповів керівник області Віталій Коваль.
Роботи виконувалися за кошти екологічного податку, що надійшли до обласного бюджету. У травні було утилізовано півмільйона ламп, у липні – понад 266 тисяч.
У результаті утилізації побутових ламп розжарювання отримано:
- 158 тисяч кг скла,
- 214 кг чорного металу,
- майже 800 кг алюмінію.
Ці матеріали підприємство зможе використовувати як вторинний ресурс.
Довідка про програму обміну ламп розжарювання
Програма обміну старих лампочок на LED-лампи стартувала в Україні 16 січня.
Мета програми — заощадити електроенергію, адже сучасні світлодіодні лампи допомагають економити близько 80% електроенергії порівняно зі старими лампами. Тож замінивши 50 млн ламп, можна заощадити до 1 гігавата електроенергії, що дасть змогу розвантажити один ядерний реактор.
Для реалізації програми Європейський союз передав Україні 45 мільйонів LED-ламп.
Нагадаємо, у Харкові відновив роботу екоавтобус, що збирає відпрацьовані лампи, батарейки та ртутні термометри.
Також ми розповідали, що кияни пропонують встановити автомати для збору пластику на станціях метро.