fbpx
Сьогодні
11:25 08 Сер 2023

Як громадам дізнатися якість води у природних водоймах: у чому рішення

Як громадам дізнатися якість води у природних водоймах: результати унікального експерименту.

Про це інформує Рубрика.

У чому проблема?

Екологи громадської спілки "ДТКР" та мережі "Довкола" близько двох років розвивають систему громадського моніторингу вод в Україні. Організації співпрацюють в межах коаліції "Досить труїти Україну".

Російське повномасштабне вторгнення призвело до того, що багато населених пунктів залишилися без централізованого водопостачання. Підрив росіянами греблі Каховського водосховища поставив під загрозу його ще у низці регіонів.

У мешканців громад вже давно виникають питання: "Якщо вода у кранах зникне, а підвезеної не вистачатиме, чи можна брати її з найближчих водойм, свердловин? І якщо можна, то для яких саме потреб?".

Лабораторні дослідження якості води дороговартісні, тому не кожен бюджет громади, а тим паче домогосподарство зможе оплатити велику кількість аналізів. До того ж лабораторні дослідження займають більше часу.

Яке рішення?

 У цьому випадку громадам допоможуть експрес-системи для моніторингу якості води, або як їх ще називають інструменти громадського моніторингу. Ці методи широко використовуються у світовій практиці на місцевому та навіть державному рівні. І логічно постає питання, наскільки результати такого моніторингу є достовірними. Світові практики свідчать, що достатньо.

Експерти "ДТКР" та "Довкола" підтвердили це унікальним для України експериментом, в якому порівняли результати дослідження зразків води, виконаних за допомогою експрес-систем та лабораторного сертифікованого обладнання.

Спираючись на результати наукового експерименту, можна із достовірністю сказати, що  експрес-системи можуть точно дати відповідь чи є у воді перевищення гранично допустимих концентрацій певних речовин, які впливають на її якість. Системи дають результат з похибкою, допустимою за ДСТУ "Вода. Норми похибок вимірювань показників складу і властивостей", який регулює допустимі відхилення результатів аналізів.

Як це працює?

Експерт з екологічної безпеки Максим Сорока, який керував порівняльним дослідженням, зазначає:

"Ці тест-системи можуть помилятися в десятих, в 20% від гранично допустимої концентрації, але це не критично для визначення параметрів".

Промислова екологиня ДТКР Анна Амбросова додає, що діючі методики виконання вимірювань в лабораторіях мають похибки від 10 до 30%.

Дослідники наголошують: температура води для аналізу має бути у діапазоні від 18 до 24 градусів за Цельсієм. Саме за таких умов інструменти експрес-моніторингу є достовірно чутливими. Тобто безпосередньо перед дослідженням необхідно виміряти температуру проби, а потім в залежності від результату, знизити її у холодильнику або нагріти на водяній бані.

На основі проведених досліджень екологи пропонують розвивати тестові методи у поєднанні з інструментальними. Це є допустимим у міжнародному стандарті. Масові скринінгові дослідження слід проводити більш дешевими тест-методами. А потім вже обрані проби аналізувати у сертифікованих лабораторіях. І вже замість, до прикладу, 25 проб у лабораторії проаналізувати лише 4 – 5. Це значно зекономить кошти.

У допомогу майбутнім дослідникам екологи ГС "ДТКР" та мережі "Довкола" розробили типові протоколи дослідження за допомогою експрес-систем. Вони створені за всіма стандартами, які вимагає процедура. Слідуючи за настановами у них, кожен зможе правильно відібрати пробу, скласти акт відбору. Тут також є детальна інструкція про те, як та скільки реактивів додавати у пробу води, щоб отримати результат. І на завершення – протокол для внесення результатів та алгоритм визначення якості води.  Покроково вносячи у ці документи дані, які отримуватиме дослідник під час аналізу, він зможе визначити якість води та зробити висновок про її потенціал до питного, санітарного чи технічного альтернативного водопостачання.

Протоколи опубліковані на сайті: https://dtkr.com.ua/typovi-protokoly-ta-instrukcziyi-dlya/

Тестові методи є ефективним інструментом попередньої швидкої оцінки якості джерела води. Проте вони не можуть повністю замінити інструментально-лабораторні методи дослідження. Експрес-системи дозволяють доповнити програми стандартизованих методів, попередити помилки першого роду та зменшити загальні витрати на моніторинг стану та якості вод у громаді. Експерти ДТКР та "Довкола" підготували рекомендації для мінімального комплекту громадської лабораторії. (у вкладеному файлі)

Нагадуємо, що будь-яка вода з природного джерела, яка б якість її не була, для санітарно-побутових та питних потреб у надзвичайних умовах має бути відфільтрована, кондиціонована вугіллям та знезаражена за допомогою спеціальних засобів або кип'ятіння (не менше, як 30 хвилин влітку).

Фахівці ДТКР підготували пам'ятку, як підготувати воду у надзвичайних умовах: https://dtkr.com.ua/himichni-ta-radiaczijni-zagrozy-vijny/

Довідка

Проєкт реалізований спільними зусиллями фахівців ГС "Досить труїти Кривий Ріг" та ГО "Довкола" в рамках грантового проекту "Громадський моніторинг в умовах війни та післявоєнного відновлення України", який реалізується в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, яку реалізує Міжнародний фонд "Відродження" за фінансової підтримки Швеції.

Нагадаємо, що у світі попри збільшення загальної місткості сховищ, швидкість їх наповнення повільніша, ніж очікували. Учені зробили висновок, що протягом останніх 20 років світові запаси води виснажуються.

Рубрика:
Суспільство

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: