Про це в інтерв'ю Укрінформу, присвяченому гуманітарному розмінуванню, розповіла перший віцепрем'єр — міністр економіки України Юлія Свириденко.
У чому проблема?
Після повномасштабного російського вторгнення Україна перетворилася на найзабрудненішу мінами, бомбами та снарядами країну Європи.
Загальна площа замінованих територій в Україні внаслідок російської агресії становить 174 тисяч квадратних кілометрів, що удвічі більше, ніж площа Австрії.
Найбільш замінованими, за даними ДСНС, є Київська, Сумська, Чернігівська, Миколаївська, Запорізька, Харківська, Херсонська області та Донбас. Щоб очистити ці території, потрібно мінімум 10 років.
"Нам потрібні інновації, нові підходи та нові стандарти в частині розмінування сільгоспземель, щоб якнайшвидше повертати їх у використання. Тому перебуваємо у постійному діалозі з українськими та міжнародними операторами і шукаємо ці підходи", – розповіла Свириденко.
Яке рішення?
Україна активно долучатиме до робіт з гуманітарного розмінування іноземних та вітчизняних приватних операторів протимінної діяльності, для чого розбудовує ринок з можливістю закупівлі послуг через аукціони.
Перший аукціон з розмінування лісової ділянки, за її словами, відбудеться вже у серпні.
Як це працює?
"Зацікавленість у такому підході мають усі сторони. Тобто є і приватні оператори з розмінування, і приватні замовники такої послуги. Завдання держави — створити умови для їхньої максимально прозорої співпраці", – пояснила урядовиця.
Для цього важливо пришвидшити процеси виходу на ринок нових гравців, зокрема сертифікацію операторів протимінної діяльності.
Процес сертифікації має бути швидшим і тривати не більше трьох тижнів. Щоб це стало можливим, фахівці Мінекономіки та інших зацікавлених відомств нині аналізують нормативні акти, щоб визначити, які з них потребують оновлення, які треба скасувати, а що варто диджиталізувати.
За словами Сидоренко, зараз в Україні працюють 14 сертифікованих операторів протимінної діяльності, частина з яких має неабиякий досвід роботи за кордоном. Загалом по країні виконують роботи 333 групи з гуманітарного розмінування (3000 саперів). До кінця року фахівців буде удвічі більше.
Влада також підтримує ініціативу деяких агровиробників, які після відповідної сертифікації готові самотужки виконувати роботи з обстеження територій та з розмінування.
"Те, що у нас з'являється більша кількість операторів, — хороший сигнал. Адже роботи чимало, тому нарощування ресурсів — це можливість швидше зробити нашу землю безпечною. І те, що агрохолдинги хочуть доєднуватися до цього процесу, ми лише вітаємо", – сказала Свириденко.
Вона нагадала, що в Україні є три сертифікаційні центри — у Кам'янці-Подільському, Мерефі та у Чернігові – де навчають саперів і де, подавши документи за встановленою формою, можна отримати сертифікат оператора з протимінної діяльності.
Як повідомлялося, українська аграрна компанія "Нібулон" нещодавно отримала статус оператора протимінної діяльності. Компанія одержала перший сертифікат для проведення робіт з гуманітарного розмінування. Йдеться про розвідку потенційно забруднених територій. Оператор готується отримати й сертифікати на технічне обстеження територій, ручне розмінування і обстеження району ведення бойових дій.
Як писала Рубрика, розмінування української території є викликом як для військових, так і фермерів: лише від Міністерства економіки є запит на 150 відповідних систем.
У Харкові на честь спецпідрозділу ГУ Міноборони Kraken перейменували одну з вулиць у середмісті. Відповідне рішення… Читати більше
Служба безпеки України спільно з Національною поліцією встановила 497 осіб, які вчиняли підпали автомобілів військовослужбовців,… Читати більше
У Кривому Розі відкрили перший в області модульний центр “Я – Ветеран”, в якому комплексно… Читати більше
Російська армія атакувала житлову недобудову в Одеському районі ввечері 5 лютого. У результаті удару відомо… Читати більше
Протягом 2024 року Сили оборони України уразили 13 тисяч російських артилерійських систем, що перевищує показники за попередні… Читати більше
Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із міністром закордонних справ Великої Британії Девідом Ламмі. Про… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.