Forbes: Три судна, які проривали блокаду росії у Чорному морі, супроводжували літаки НАТО
За трьома цивільними вантажними суднами, які насмілилися прорвати російську блокаду в Чорному морі, спостерігали літаки Північноатлантичного Альянсу.
Про це інформує Forbes.
У виданні повідомили, що "три вантажні судна не доклали жодних зусиль, щоб приховати свої наміри" при прориві блокади. Адже перші судна, які зайшли на Дунай "прикрила" авіація НАТО.
А вже поблизу кордонів Румунії чергували винищувачі Альянсу.
"Усі вони (судна, – ред.) ввімкнули свої радіотранспондери, зробивши своє місцеперебування та курс видимими для всіх, хто має доступ до Інтернету та вебсайтів для відстеження суден", наголосили у Forbes.
У виданні підкреслили, що у небі патрулювали не менше 4 винищувачів Альянса.
"Згори (судна, – ред.) патрулювали не менше чотирьох військових літаків НАТО: патрульний літак ВМС США P-8, армійський "Челленджер" із радаром сканування поверхні, безпілотник RQ-4 ВПС США та літак раннього попередження E-3 від НАТО.
Жоден із літаків зазвичай не має зброї, але винищувачі НАТО, включаючи італійські винищувачі Eurofighter і румунські F-16, були поблизу в Румунії", зауважили в публікації.
Також видання цитує Інститут вивчення війни (ISW). Там у звіті аналітики зазначили, ґрунтуючись на цьому інциденті, що погрози росіян щодо блокади Чорного моря як блеф.
"Повідомлення про три цивільні кораблі, які безперешкодно припливли до України, можуть свідчити про те, що Росія або не бажає, або не в змозі проводити такі обшуки тепер", — зазначили в ISW.
Як вважають спостерігачі, успішна операція з прориву блокування може сигналізувати міжнародним вантажовідправникам про те, що відновлювати операції з українських портів досить безпечно.
"Через 22 дні після того, як Москва скасувала угоду з Києвом, яка дозволяла Україні безпечно експортувати десятки мільйонів тонн зерна, а потім погрожувала зупинити морські перевезення в українські порти, світ назвав дії росіян блефом", резюмували у Forbes.
В ISW ж вважають, що росія або не може, або не бажає зупиняти нейтральні кораблі.
"Схоже, що російські сили не бажають або не можуть примусово зупиняти та обшукувати нейтральні судна, які прямують до України через Чорне море, попри нібито висунуті для цього умови", зауважили в ISW.
Нагадаємо, що три цивільних вантажних судна — по одному з Ізраїлю та Греції, а також одне з турецько-грузинською реєстрацією — у неділю пройшли російську блокаду в Чорному морі та стали на якір в одному з українських зернових портів у дельті Дунаю.
"Ймовірно, судна будуть завантажувати зерно в Ізмаїлі, а потім повертатися в Чорне море і далі до іноземних портів", – пише Forbes.
Це все відбувалося в умовах, коли Чорноморський флот рф розгорнув корвет "Сергій Котов" у південній частині Чорного моря, в зоні основних шляхів з протоки Босфор до Одеси, стратегічного порту України.
Але ні "Сергій Котов", ні будь-яке інше російське судно так і не втрутилися, коли ці три цивільних судна прямували до Ізмаїла.
Що відомо про вихід рф з "зернової угоди"
Нагадаємо, що 17 липня у Кремлі відмовилися від продовження "зернової угоди". Прессекретар російського диктатора Дмитро Пєсков заявив, що домовленості щодо "зернової ініціативи" фактично припинені.
Після цього президент України Володимир Зеленський запропонував Туреччині та ООН продовжити "зернову ініціативу" у тристоронньому форматі. Держава розглядає можливість транспортування продовольства через територіальні води Румунії та Болгарії.
19 липня, Міністерство оборони рф пригрозило, що будь-які країни, під прапорами яких судна направлять до українських портів, вважатимуться залученими до війни.
Своєю чергою, Україна на погрози росії топити кораблі пообіцяла відповісти тим самим.
Хорватія висловила намір допомогти Україні з експортом зерна. Однією з альтернатив пропонували залізничну мережу Хорватії та її порти в Адріатичному морі.