fbpx
Сьогодні
19:00 28 Лип 2023

Тризуб для "Батьківщини-Матері": у "Запоріжсталі" відреагували на заяву Мінкульту щодо використання тільки європейського металу

Міністерства культури прийняло рішення використати сталь європейського виробника для заміни радянського символу на монументі "Батьківщина-Мати", проте виявилося, що "Запоріжсталь"вже надав сталь безплатно та сплатив за розробку проєкту.

Про це пише Рубрика, посилаючись на сайт "Запоріжсталі".

На комбінаті заявили, що "Запоріжсталь" одним з перших запропонував всебічну допомогу у важливому для формування національної ідентичності українців проєкті.

"Ми вважаємо, що у таких величних символах повинна використовуватися сталь, вироблена на українських комбінатах, як символ спротиву агресії", підкреслили там.

Як повідомляють у заяві, комбінат на запит Міністерства культури та інформаційної політики України "безплатно надав всю сталь для виготовлення герба та сплатив за розробку проєкту заміни радянського символу".

На підприємстві кажуть, що про претензії до сталі вперше почули лише після того, як Мінкульт розмістив на своєму сайті заяву.

"При вхідному контролі з боку підрядника до "Запоріжсталі" не було озвучено чи передано жодних актів дефектовки, претензій чи інших документів, які б засвідчували невідповідність нержавіючого прокату встановленим нормам якості, механічним або хімічним параметрам.

Про начебто виявлені невідповідності прокату та неможливість його використання у проєкті реконструкції монумента "Батьківщина-Мати" підприємство-виробник української сталі дізналися із заяви Мінкульту від 25 липня", зауважили на "Запоріжсталі".

Окрім того, на підприємстві стверджують, що будь-які незначні відхилення товщини у партії прокату, поставленій підряднику, є нормативними. Адже залишаються у межах допустимої похибки, про що підрядник був попереджений заздалегідь.

"Готові провести незалежну експертизу щодо якості сталі з "Запоріжсталі", – зазначили в заяві.

На комбінаті також повідомили, що українська сталь використовувалася у багатьох відомих конструкціях чи символах.

"Саме українська сталь, якій роками довіряють в Україні та по всьому світу, яка є у НСК "Олімпійському", новому саркофазі ЧАЕС, Дарницькому мості, найбільшому флагштокові України, мосту у Генуї, лондонському хмарочосі Shard, та ще у сотнях відомих будівель і символів", – наголосили на "Запоріжсталі".

На підприємстві також відкрили, які вимоги висувало Міністерство культури та інформаційної політики, а також генеральний підрядник проєкту ТОВ "Основа", до сталі.

Так, було визначено два типу металу для виготовлення тризубу:

  • нержавіюча сталь "Запоріжсталі" завтовшки 1,7 мм,
  • сталь закордонного виробництва завтовшки 1,5 мм.

Ключовими вимогами підрядника проєкту до виробника української сталі була повна відповідність металу марці сталі AISI 321: товщина нержавіючого прокату 1,7 мм та повна відповідність металу марці сталі 12Х18Н10Т.

Саме таку сталь використовували для зведення монумента у 1981 році.

"Зливок відповідної марки сталі було прокатано до проєктної, погодженої з підрядником товщини у 1,7 мм на виробничих потужностях "Запоріжсталі".

Згідно з вимогами генпідрядника, прокат комбінату не проходив додаткову обробку поверхні металу, оскільки ці роботи підрядчик зобов'язався виконати самостійно на власному обладнанні", – розповіли на "Запоріжсталі".

У заяві комбінату також запевнили, що "сталь виготовлена на "Запоріжсталі" підходить для виробництва тризуба".

А ще на підприємстві попередили, що будуть захищати честь українського виробника й української сталі.

Зазначимо, що Запорізький металургійний комбінат "Запоріжсталь" входить до групи компаній "Метінвест" Ріната Ахметова.

Що відомо про події навколо декомунізації монумента "Батьківщини-Матері"

У липні минулого року в додатку "Дія" пройшло опитування від мінкульту щодо долі радянського герба на щиті "Батьківщини-матері".

У ньому взяли участь понад 778 тисяч українців.

85 відсотків з них підтримали пропозицію замінити його на герб України.

А вже у липні поточного року Державна інспекція архітектури та містобудування України видала дозвіл на ремонт щита монумента "Батьківщина-мати" у Києві. Проєктними рішеннями передбачена заміна встановленого ті радянського герба на Тризуб.

Своєю чергою, 25 липня, Міністерство культури та інформполітики, яке на той момент ще очолював нині відставлений Олександр Ткаченко, заявило, що їм не підійшла сталь комбінату "Запоріжсталь". А значить тризуб для Батьківщини-матері, який виготовлять на заміну радянського символу, буде з європейського металу.

У Мінкульті також запевнили, що використання сталі лише європейського виробника жодним чином не змінює кошторис проєкту: вартість металу залишається незмінною – 400 тисяч грн.

Загалом вартість проєкту заміни радянського герба на український тризуб складає 28 млн грн.

Як стверджують в Мінкульті, ці гроші були надані донорами та меценатами. Їх імен в Мінкульті не називають.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: