На тризуб для щита "Батьківщини-матері" використають європейську сталь замість української: навіщо це рішення
![](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2022/07/Bvtkivshhyna-maty-840x441-c-1.jpg)
Тризуб, який замінить радянський герб на монументі "Батьківщина-мати" в столиці, буде виготовлений повністю із європейського металу, оскільки обрана раніше сталь не підходить за технічними вимогами.
Про це повідомило Міністерство культури та інформаційної політики, пише Рубрика.
У чому проблема?
Нагадаємо, що у липні Державна інспекція архітектури та містобудування України видала дозвіл на ремонт щита монумента "Батьківщина-мати" у Києві. Проєктними рішеннями передбачена заміна встановленого на щиті радянського герба на Тризуб.
![Батьківщина-мати](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2023/07/Batkivshhyna-maty.jpg)
Фото: Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України
Раніше у міністерстві повідомили, що сировину вирішили використовувати європейську та вітчизняну – з металургійного комбінату "Запоріжсталь". Однак партія, що надійшла із "Запоріжсталі", показала відчутну різницю із закордонним аналогом та вимогами проєкту.
![](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2023/07/ukrai-nski-Rubryka-Ukrai-nski-Mozai-ky-radyanskogo-periodu-150x85-c-1.jpg)
Самобутні, але незахищені: як Україна руйнує та зберігає мозаїчні панно радянського періоду
Яке рішення?
У Мінкульті повідомили, що тризуб, який замінить радянський герб на монументі "Батьківщина-мати" в столиці, буде виготовлений повністю із європейського металу.
![Батьківщина-мати, герб](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2023/07/lovarp.jpg)
Фото: З відкритих джерел
Як це працює?
Як зауважили у відомстві, обраний для робіт метал мав бути ідентичним до того, з якого виготовили й сам монумент "Батьківщина-мати".
Зауважують у відомстві, що частину сталі безоплатно надав металургійний комбінат "Запоріжсталь" від групи "Метінвест". Проте:
"Сталь, надана металургійним комбінатом "Запоріжсталь", для виготовлення частини виробу, на жаль, не відповідає технічним вимогам. В підтвердження цього будівельники склали дефектний акт", зазначили у МКІП.
![Батьківщина-мати, герб](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2023/07/ata.jpg)
Фото: Кирило Чуботін
Зокрема, виявилося, що надана комбінатом сталь має різну товщину, а отже, може змінити вагу всієї конструкції. Окрім того, матеріал із комбінату мав значну кількість пошкоджень, що ускладнило та сповільнило б підготовчі роботи.
У МКІП запевнили, що використання сталі європейського виробника жодним чином не змінює кошторис проєкту. Вартість металу залишається 400 тисяч гривень. Заміну радянського герба профінансує великий бізнес.
![Батьківщина-мати, герб](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2023/07/Batkivshhyna-maty-gerb.jpg)
Фото: Кирило Чуботін
Заміну радянського герба на монументі "Батьківщина-мати" планується здійснити до 24 серпня 2023 року. Це коштуватиме 28 мільйонів гривень. У Мінкульті показали, який вигляд матиме тризуб на щиті "Батьківщини-матері".
![](https://rubryka.com/wp-content/uploads/2023/07/pushkin_vatutin-150x85.jpg)
Декомунізація в дії: у Полтаві демонтували пам'ятники радянському генералу Миколі Ватутіну та поету Олександру Пушкіну
Що відомо про події навколо монументу Батьківщини-матері
"Батьківщина-мати", розміщена на території Національного музею історії України у Другій світовій війні.
У липні минулого року в додатку "Дія" пройшло опитування від мінкульту щодо долі радянського герба на щиті "Батьківщини-матері".
У ньому взяли участь понад 778 тисяч українців.
85 відсотків з них підтримали пропозицію замінити його на герб України.
Монумент "Батьківщина-мати" споруджено в 1981 році. Він є пам'яткою науки і техніки місцевого значення. Монумент вважається найвищою монументальною скульптурою в Європі.
Загальна висота монументу з постаментом — 102 метри. Загальна площа меморіального комплексу "Батьківщина-Мать" становить 10 гектарів.
До нього входять музей із монументом "Батьківщина-мати", головна площа з алеєю Міст-героїв, чаша "Вогонь слави", виставка бойової техніки та озброєння, головний експозиційний корпус музею.
Відмітимо, що родичі скульптора Василя Бородая не погоджувалися змінювати витвір, посилаючись на авторське право. Тепер у Мінкульті кажуть, що онук скульптора підтримує заміну радянської символіки.
Як писала Рубрика, на Київщині у місті Бровари активісти самостійно замінили старі таблички з російськомовними назвами вулиць на нові.