fbpx
Сьогодні
Фото 21:00 24 Лип 2023

Рішення для перемоги: підліток з Ніжина розробив систему, яка допоможе перехоплювати та знищувати "Шахедів"

English version here

Фото: GETTY IMAGES

Систему перехоплення та нейтралізації ворожих дронів ANTI SHAHED створив пʼятнадцятирічний юнак із Ніжина Артем Крисько. Зі своєю розробкою він виборов срібну медаль на Міжнародному конкурсі комп'ютерних проєктів "INFOMATRIX — 2023".

Про це пише dev.ua, інформує Рубрика.

У чому проблема?

Війська російської федерації майже щодня і щоночі атакують українські міста і села. Для обстрілів використовують різні види озброєння, в тому числі і "Шахедами".

Яке рішення?

Останні чотири роки Артем займається програмуванням та робототехнікою.

Артем Крисько. Фото Артема Крисько

"Я — самоук, дивився YouTube, читав книжки на пабліки в профільних форумах, вчився по гайдах", — говорить хлопець.

Як розповідає Артем, з одного боку йому хотілось перевірити гіпотезу та можливість створення системи знешкодження "Шахедів", а з іншого — підходили строки і потрібно було щось вигадати для конкурсу.

"Систему ми придумали з вчителем інформатики буквально за 10 днів до кінця прийому робіт конкурс", — згадує хлопець.

Модель системи ANTI SHAHED. Фото Артема Крисько

Як це працює?

Але за його словами, з вчителем інформатики вони, так би мовити, обмінювалися ідеями. В процесі створення у хлопця було 50 на 50 роботи між написанням програмного коду та ручною роботою — зібрати, спаяти, вистругати.

"У технічному плані все робив я сам, тут не було ніякої допомоги", — говорить Артем.

ANTI SHAHED – це макет системи протиповітряної оборони, який демонструє всі процеси реальних засобів оборони і, як каже Артем, допоможе знайомитися з основами роботи ППО.

За словами хлопця, працює він досить просто. Саму систему можна розділити умовно на дві частини: радар і гармата.

​​Радар працює з датчиком відстані, які працюють на основі ультразвукового випромінювання. З їх допомогою, коли інфрачервоне світло, умовно, відбивається від цілі, повертаючись до пристрою, воно виміряє відстань до об'єкта.

Обертаючись кожні 2-3 градуси, радар фіксує заміри відстані до найближчої перешкоди. Ці заміри відбуваються кожні 2 градуси в діапазоні від 0 до 160 градусів. Так формується масив данних, за допомогою яких можна виявити ціль

Дані передаються на мікроконтролер, який опрацьовує їх за допомогою вбудованого Артемом алгоритму. Він порівнює нові дані з попередніми і, якщо знаходить відмінності більші, за допустимі, то починає рахувати кількість відмінних вимірів. В тому випадку, коли кількість співпадає з вказаною, то спрацьовує алгоритм захоплення цілі і координати передаються на сервомотор гармати.

"Ну, і далі вже працює система ППО за тими даними", — зазначив хлопець.

Мікроконтролер дає команди з даними, де знаходиться ціль, на пускову установку і там методом тріангуляції враховується кут, який потрібно задати для гармати.

Пристрій працює на базі одноядерного мікроконтролера Arduino Nano, трьох ультразвукових датчиків відстані (HC-SR04) та сервомотора SG-90, який дає можливість повертати конструкцію на вказаний кут.

За словами хлопця, для написання коду під саму систему ППО використовувалась С++, як і для написання додатку на комп'ютер, але в іншій оболонці.

Модель системи ANTI SHAHED. Фото Артема Крисько

Макет Артем створив в зменшеному вигляді, щоб мати змогу провести тестування в домашніх умовах та довести, що його система працює. Розміри самої системи 20×13см, а макет Шахеда 10×8,5 см.

"В мене навіть є зроблений з дерева міні-макет Шахеду", — говорить він.

І з цим Шахедом система фіксує ціль на відстані до 160 сантиметрів, а вражає на відстані близько 50-60 сантиметрів.

Артем після 9-го класу подав документи у Ніжинський ліцей при Ніжинському державному університеті та очікує вступу.

Хлопець говорить, що хотів би й надалі розвиватися в сфері програмування і робототехніки, розробляти нові засоби, які, можливо, допоможуть нам добути перемогу.

Нагадаємо, свою нову модель розвідувального безпілотника Mini Shark представить на турецькій виставці українська компанія Ukrspecsystems.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.

16 коментарів

спочатку нові
за рейтингом спочатку нові за хронологією
1

Читаю та своїм очам не вірю.... Війна... Люди гинуть від ціх шахедів... А не хотіли зробити та використовувати??? Не думали засекретити??? На думку не сподало? Ні???

2
Олександр

Ви часом не та жіночка з мему яка пропонує президенту надрукувати гривень щоб закрити пенсії і соц виплати?
Якщо по темі, то цей пристрій юного винахідника працює на принципі найперших ППО, тож ніяких відкриттів тут нема і не може бути основою для подальших розробок, а так хлопець молодець, питань нема, перспективний.

3
Володимир

Так, Ірино! Покидьки зливають. А інші ще і тендери на півроку влаштують та пару мільйонів баксів у кишеню покладуть. А орки тим часом все це врахують для захисту.

4
Володимир

Зверніть уваги всезнайки-хейтери, що в суспільстві є зацікавлення темою протидії агресору і протидії технічною складовою, а не життями воїнів. Хлопець не має наукового ступеня і у нього все ще попереду. Ви бачите прототип, створений із підручних засобів. Це не виключає, що сам і створені алгоритми є дієвими. Особисто я щиро переконаний, що у нас достатньо вмілих і талановитих інженерів, і для того щоб створити ефективну систему протидії літальним пристроям треба знати їх технічні характеристики і будову. Уявіть на секунду, що така інформація у вільному доступі і скільки світлих голів задумаються над вирішенням проблеми. Потенціал колективного розуму має величезну силу.

5

Я не розумію ,чому не надути дирижаблі, як під час ІІ світової війни. війни, Чим відрізняються пердячі шахеди від Юнкерсів та Мерів, так само гудуть і швидкість така сама. Створити спеціальні мобільні загони, поставити імпортні зенітні автоматичні гармати на тентовані фури,для маскування під цивільні грузи і кататися на них на всіх відомих напрямках. Також створити на базі Дніпровської флотилії на буксирах ,самохідних баржах мобільні ПВО, бо аршрути шахедів запускають по річці Дніпро.

6
Вєнііамін

Хлопець, будь стриманішим у відповідях,тут чіста психологія,а вдруг якусь цінну інфу для ворога відаш,коментари не тильки заздрісні придуркі пішуть но і вороги,також і тебе спровокуваті і типо показаті що ти нічого не вартий,дерзай друг і удачі тоби СЛАВА УКРАЇНИ

7

Ще б надрукували схему..знавцю,в цій галузі,не важко буде зробити аналог винаходу..навіщо розписувати все так детально ??

8

Таку молодь треба зараз вишукувати і давати ім преференціі

9

Шо за шляпа ?😂

10
Артем Романович

Raytheon, Skynex та інші витрачають мільярди на розробку антидронових систем, а якийсь Микола з Крижополя зібрав просто унікальну систему на Arduino. От дурні вестерни )
А в чому геніальність винаходу? Який від нього толк? Виявлення шахідів за даними з далекоміра? То він і по птахах тоді стріляти буде, судячи з описаного алгоритму, просто в будь-яку перешкоду, яка з'явиться в полі зору далекоміра. Система ж нічого нового не дає, в чому цінність цього винаходу? Ми в університеті давним давно ці далекоміри для збирання роботів юзали, щоб робот міг орієнтуватися в просторі, і не кричали, шо ми зробили таку геніальну штуку, шо вся країна має бачить. В коментарях бачу, зібралися самі експерти і тєхнарі )

11

Доброго дня, ця система була зроблена тільки для участі в конкурсі, в реальності толку від неї 0 тут я згодний з вами на 100%. До речі майже так і було написано в репорті проекту)). А от чому майже всі сайти які публікують цю новину, голосно кричать що цей проект наблизить перемогу, і все в тому ж дусі, це велика загадка для мене. Особисто для мене антишахід це звичайна іграшка, в порівнянні з іншими моїми проектами, нічого особливого в ньому немає. P.s. Я автор )

12
Олександр

Хлопцю-браво! Тому, хто написав статтю ще раз треба пояснити читачам, на яких хвилях все таки працює пристрій-на ультразвуку чі в інфрачервоному діапазоні. Зі статті не зрозуміло.

13
Критик

Хто звалить хлопця, той підтримує неуків і бездарність.

Пів вечора щоб вкрасти парочку скетчів в умовного Алекса Гайвера і спаяти, при чому погано, навіть не на макетці, три найдешевші ультразвукові датчики.

Цей хлопець це типовий "винахідник", який на флешку весь інтернет скачає. Піздєц. Ще й голосно заявляти про "антишахед", який цей чудо винахід знаходить на відстані ПІВТОРИ метри, МЕТРИ Карл, Метри. Не кілометр, а на відстані витягнутої руки.

В 15 то рочків можна і посерйозніще щось зробити, навіть без лазерних далекомірів, триангудяції на основі заміру часу що потрібен для звуку, щоб досягти 3-4 мікрофони. Про балістику і упередження стільки я взагалі мовчу.

Боже, як горить. Хлопчик б до рогатки прикрутив ліхтарик і мав би це назвати анти дрон. Господи. Діти в 15 вже складні проекти на Юніті чи распбері роблять, а тут примітищина..

14

Ооо, бачу тут в когось знатно підгоріло, давно такого не було). Пане вас не бентежить той факт що проект був розроблений менш ніж за 5 днів, з тих матеріалів що були в мене під рукою, тому тут і мови про нормальну якість збірки бути не може. Стосовно вашого "Вкрасти декілька скетчів" - проект пройшов повну перевірку на плагіат ще на першому, тобто на Всеукраїнському етапі конкурсу, і ще мені дуже цікаво чому на сайті не згадали про програмне забезпечення на Processing, яке було розроблене спеціально для цього проекту. Також стосовно вашого "В 15 то рочків можна і посерйозніще щось зробити", ви просто не бачили інші мої проекти, і так антишахід це найпримітивніший із них, тим більше на платформі ардуіно якою я вже давно не користуюсь, все-таки 32кб пам'яті це дуже мало). Решту коментувати не буду, не хочу витрачати свій час на пояснення і так очевидних речей. Ну і на останок нагадаю, що це МАКЕТ ДЛЯ ДЕМОНСТРАЦІЇ, А НЕ РЕАЛЬНА СИСТЕМА ДЛЯ ЗБИТТЯ ДРОНІВ, це пояснює більшу частину вашого коментарю). Якщо у вас є запитання, або пропозиції пишіть мені в інстаграм, нікнейм той самий що і тут. Гарного вам дня, з повагою Крисько Артем.

15
Володимир

Запропонуй хлопцю свою версію вирішення такої задачі. Це буде краще і ефективніше, ніж так показувати свої знання чи їх відсутність.

16
Володимир

Раша ляпає в долоні. Вдосконалимо всі дрони!

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: