Рішення для відновлення: на дні Каховського водосховища з’явилось “футбольне поле”
НПП "Кам'янська Січ" уже почав боротись з наслідками обміління Каховського водосховища: на оголеному дні співробітники Нацпарку висівають рослини-однорічники, аби вирішити ряд проблем
Про це пише Рубрика.
У чому проблема?
Після підриву дамби Каховської ГЕС Каховське водосховище майже повністю обміліло — залишилась лиш тонка стрічка річища Дніпра.
Утім, осушення Каховського водосховища може призвести до того, що шкідливі осади, які накопичувались на дні річок та водосховищ роками, після повного висихання берегів будуть розвіюватись вітром, вбиратись у рослини, та врешті-решт потрапляти в організми тварин та людей. Наскільки вони будуть небезпечними — поки що невідомо, проте екологи б'ють на сполох: дно Каховського водосховища необхідно "захистити", засіявши його однорічними рослинами.
Яке рішення?
Рішення в дії: "Футбольне поле" на дні водосховища
Національний природний парк "Кам'янська Січ", який розмістився в Херсонській області вздовж берега колишнього Каховського водосховища, уже почав боротись із пересиханням оголеного дна.
"Хоч ми й наймолодший парк, але в нас найбільш потужний науковий відділ. Ми маємо сімох професорів, і ми розробили проєкт. Всі з нами погодились, і ОВА, і Міндовкілля, і Кабмін. Це проєкт, за яким ми однорічними рослинами будемо засівати територію, яка обміліла", — розповів "Рубриці" директор НПП "Кам'янська Січ" Сергій Скорик.
"Майже як місячний пейзаж": чеські та українські екоексперти досліджують забруднені після підриву ГЕС території на Дніпропетровщині
Як це працює?
Проєкт уже реалізовують.
Це дозволить вирішити одразу три проблеми: запобігти ерозії ґрунтів, зберегти вологу та не дати вітру підіймати небезпечний пил. Оголене дно водосховища природоохоронці засіяли однорічними рослинами. Сергій Скорик називає це "нашим футбольним полем" — паростки вже мають 5-7 сантиметрів висоти.
"Усі працівники протягом 7 днів виходили в поле та збирали насіння однорічних рослин: вони швидко проростають, і можна спостерігати, що буде на дні на наступний рік. Можливо, це буде інший проєкт, а можливо, повторимо цей", каже Скорик.
Єдина проблема лише в тому, що реалізувати проєкт Нацпарк має змогу лише на території установи — це лише невелика частина оголеного дна водосховища. До того ж, частина дна знаходиться в "сірій зоні".
Проте в парку сподіваються, що проєкт буде взятий за основу іншими природно-заповідними фондами та громадами.