Кулеба повідомив, що Україна має декілька планів для продовження експорту зерна
За наявності політичної волі в ООН, Туреччини та України достатньо ресурсів для забезпечення функціонування Чорноморського зернового коридору без російської федерації.
Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в інтервʼю Голосу Америки.
Очільник відомства зазначив, що в України є декілька планів для продовження експорту зерна. Зокрема:
- план А – це продовження функціонування Чорноморської зернової ініціативи;
- план Б – це постачання українського зерна на світові ринки Чорним морем, але альтернативним маршрутом з альтернативними модальностями;
- план В – "треба викинути росіян з України, зняти блокаду портів, повернути Україні Крим і прибрати будь-яку загрозу морським торговельним шляхам".
"І насправді, як би ми не працювали над планом А і планом Б, поки не буде реалізований план В, у Росії залишатимуться ці інструменти шантажу", – застеріг глава української дипломатії.
Кулеба нагадав, що Україна мала неодноразово досвід, коли рф погрожувала вийти з зернової угоди.
"Ми вже мали такий досвід. Росія виходила з ініціативи. Але у ООН, Туреччини та України достатньо ресурсів, аби забезпечити функціонування цієї ініціативи за умови наявності політичної волі. І тут ми чітко артикулюємо, що в нас політична воля є. І сьогодні я доведу зміст цього листа до генерального секретаря для того, щоб ООН зміг сформувати свою позицію", – сказав Кулеба.
Очільник зовнішньополітичного відомства зазначив, коментуючи звернення Президента України Володимира Зеленського до президента Туреччини й генерального секретаря ООН з пропозицією продовжити функціонування Чорноморської зернової ініціативи без участі рф, що відповідні листи були підписані.
"Ми зараз чекаємо на реакцію і Туреччини, і ООН, і будемо в активному діалозі з ними", – відповів міністр.
Що відомо про "зернову угоду" на сьогодні
Після початку повномасштабного вторгнення окупанти почали блокувати українські порти. Пізніше Туреччина та ООН підписали окремі угоди з Україною та росією щодо "зернового коридору" у Чорному морі, які передбачає експорт українського продовольства.
Дія ініціативи кілька разів продовжувалась. Однак щоразу, перед тим як терміни спливали, рф заявляла, що не продовжуватиме роботу "коридору" і намагалася продавити винятки із санкцій чи додаткові можливості для російського експорту. Але так і не досягала результату.
Останніми тижнями російські чиновники погрожували, що москва припинить свою участь у "зерновій угоді".
А вже 17 липня, прес-секретар російського диктатора дмитро пєсков заявив, що домовленості щодо "зернової угоди" фактично припинено.
Посол США в ООН Лінда Томас-Грінфілд заявила, що росія вчинила "черговий акт жорстокості", призупинивши дію "зернової угоди", що дозволяють експорт українського зерна. Кремль завдав "ще одного удару по найбільш вразливих верствах населення".
Також президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн засудила припинення росією дії зернової угоди.
А президент Володимир Зеленський заявив, що дію "зернової угоди" Україна готова продовжувати. Однак для цього потрібна відповідь ООН та Туреччини.