fbpx
Сьогодні
16:59 10 Лип 2023

В Україні запрацювала ініціатива "Помічник ветерана": як працює це рішення

З липня 2023 року в Україні почав діяти пілотний проєкт "Помічник ветерана". Проєкт має допомогти ветеранам розпочати нову, мирну сторінку свого життя після повернення з військової служби.

У чому проблема?

Після перемоги в Україні особливої уваги та турботи потребуватимуть щонайменше 1,5 мільйона наших співгромадян, які здобули досвіду бойових дій. У фокусі спеціальної пріоритетної опіки перебуватимуть і члени сімей таких ветеранів та сімей загиблих воїнів — загалом кілька мільйонів людей.

Яке рішення?

За ініціативою Міністерства у справах ветеранів України в чотирьох областях — Вінницькій, Дніпропетровській, Львівській та Миколаївській запущено пілотний проєкт під назвою "Помічник ветерана". Помічники ветерана — люди, які надаватимуть юридичну, психологічну та адміністративну підтримку ветеранам та ветеранкам війни, а також їхнім родинам.

Як це працює?

Багато наших захисників та захисниць за час повномасштабної агресії росії втратили домівки, роботу, бізнес. У них змінився стан фізичного й ментального здоров'я, у деяких аспектах вони стали зовсім іншими особистісно.

Проєкт від Міністерства ветеранів прагне допомогти ветеранам та членам їхніх сімей повернутися до нормального життя. Новий сервіс, і, відповідно, професію з потужним соціальним функціоналом розробляли, спираючись на міжнародний досвід. Проєкт базується на принципі "рівний — рівному"

Помічники ветеранів консультуватимуть ветеранів щодо навчання, працевлаштування та реалізації проєктів власного бізнесу. Допоможуть у вирішенні соціальних та пенсійних питань. Нададуть підтримку у питаннях фізичної та психологічної реабілітації. 

Українців запрошують взяти участь у конкурсному відборі кандидатів у помічники ветеранів

Прямо зараз у Львівській, Дніпропетровській, Вінницькій та Миколаївській областях триває прийом заявок від тих, хто хоче опанувати нову професію.

У Мінветеранів пояснили, хто може взяти участь у програмі. Кандидат на посаду має відповідати чотирьом умовам: 

  • Згідно з принципом "рівний — рівному" це має бути ветеран війни, член сім'ї ветерана, постраждалий учасник Революції гідності, член сім'ї загиблого (померлого) ветерана, член сім'ї загиблого (померлого) захисника чи захисниці України, які перебувають на обліку в Єдиному державному реєстрі ветеранів війни. 
  • Мати ступінь освіти не нижче молодшого бакалавра. 
  • Мати реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП). 
  • Відчувати в собі сили стати центром ветеранського життя у своїй територіальній громаді. 

Фінансування інституту помічника ветерана передбачається за кошти державного бюджету, місцевих бюджетів та за кошти партнерів з розвитку. Заробітна плата помічника в середньому становитиме 16 тисяч гривень. Один помічник ветерана зможе надавати професійну підтримку не більше, ніж 100 учасникам цього проєкту.

"Це дуже важлива та необхідна ініціатива, —  говорить Вікторія Калмикова, голова ГО "Ветеранська спільнота України "Серцевір" (Чернігів). — Ветеранам дійсно потрібна допомога, так би мовити, в орієнтуванні на місцевості, адже під час війни військовослужбовці зайняті іншими завданнями. Тривалий час вони знаходяться в інших умовах і практично відірвані від громадянського життя, яке для них зараз є паралельною реальністю. Після повернення додому вони мають реалізувати свої права та скористатися всіма можливостями, які надає держава. Тяганина по кабінетах — це найменше, що потрібно ветеранам після повернення. Їм потрібна реабілітація та якнайшвидша соціалізація, а не бюрократія".

Вікторія Калмикова відзначає, що самі ветерани радіють ініціативі, але є і побоювання, що вона не буде реалізована гідно, адже деякі ветерани вважають, що запропонована зарплата не відповідає такому великому навантаженню. Втім охочі навчатися новій професії є навіть на таких умовах.

"Я вже зараз намагалася відправити охочих на навчання. Але поки що Чернігівська область не включена до проєкту, тому будемо проходити навчання з кейс-менеджменту та працювати самостійно", — каже голова ГО. Вікторія Калмикова додає — Ветеранська спільнота України "Серцевір" обов'язково братиме участь у цьому проєкті, коли він дійде до Чернігова. 

Яна Говядова, координаторка Центру ветеранів АТО та їх сімей "Поруч", який через війну переїхав з Краматорська до Кропивницького, також провела опитування серед підопічних ветеранів щодо проєкту "Помічник ветерана". Вони вважають, що ідея є цікавою і така людина-помічник справді потрібна. 

"На жаль, ми не маємо більш детальної інформації, наприклад, програми курсу, функціональних обов'язків помічника ветерана, щоб говорити більш конкретно. Але те, що Міністерство ветеранів готує помічників саме з ветеранів та членів родин — це величезний плюс ініціативи. Формат "рівний — рівному" ефективний тим, що, з одного боку, сам помічник дуже добре розуміє потреби тих, хто до нього звертається, бо сам є представником цієї групи, має схожий досвід життєвий. З іншого боку, самим ветеранам до нього звертатися легше, як до "свого", до того, хто їх розуміє, хто знову ж таки має схожий досвід. Ще одна перевага проєкту Мінвета — це майбутнє працевлаштування тих же ветеранів — учасників навчання у Сервісному центрі у справах ветеранів", — коментує Яна Говядова.

Спершу роботу з ветеранами у вищезазначених областях розпочнуть 400 помічників ветеранів, які пройдуть відповідне навчання на базі місцевих вищих навчальних закладів. Та, як заявила очільниця Міністерства ветеранів Юлія Лапутіна, наступного року проєкт планують запровадити по всій Україні. 

Рубрика:
Суспільство

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: