fbpx
Сьогодні
22:56 09 Лип 2023

Вчені пропонують заборонити сигаретні фільтри: у чому рішення

Фото: Getty Images

Сигаретні фільтри необхідно "цілком прибрати з ринку": про це говорять результати дослідження.

Як інформує Рубрика, про це пише Express.

У чому проблема?

Не секрет, що саме по собі куріння є шкідливою звичкою, проте тепер дослідники вважають, що сигаретні фільтри, замість того, щоб зробити куріння безпечнішим, діють зовсім навпаки.

Насправді вони збільшують небезпеку для здоров'я та завдають колосальної шкоди навколишньому середовищу.

  • По-перше, сигаретні фільтри є одним із найпоширеніших видів сміття,
  • по-друге, вони вилуговують різні токсичні хімічні речовини та мікропластик у навколишнє середовище.

Саме такого висновку у своєму новому дослідженні дійшли вчені-екологи зі Швеції.

Яке рішення?

Дослідники дійшли висновку, що сигаретні фільтри варто "цілком прибрати з ринку".

Як це працює?

Зазначимо, що сигаретні фільтри були винайдені у 1950-х роках для того, щоб зробити сигарети "безпечнішими". Сьогодні ж вони використовуються в 90% сигарет, що продаються. Статистика свідчить, що щорічно людство викурює близько 4,5 трильйона цигарок із фільтром, до того ж 65% із них не викидаються у відро для сміття або в попільничку.

У новому дослідженні вчені з Нетеборгського університету зосередилися на тому, щоб зрозуміти, як сигаретні фільтри впливають на здоров'я людини й довкілля. За словами співавторки дослідження, екотоксикологині професорки Бетані Карні-Алмрот, вони з колегами виявили, що сигаретні фільтри не просто не роблять куріння безпечнішим, а й украй небезпечні для здоров'я, оскільки наповнені "тисячами токсичних хімікатів і мікропластикових волокон".

Дослідники дійшли висновку, що щорічно з фільтрів у довкілля потрапляє близько 0,3 мільйона тонн пластикових волокон. Для порівняння, це приблизно стільки ж, скільки викидається з одягу через усі побутові пральні машини у світі.

Під час дослідження вчені піддали личинок водних комарів впливу токсинів, виявлених після куріння, а також речовин, які є у фільтрі від початку. Результати аналізу свідчать, що токсини в сигаретних фільтрах призвели до збільшення смертності молодих комах на 20%.

Зазначимо, що попередні дослідження вже показали, що токсини у фільтрах можуть несприятливо впливати на різні водні організми. Інше дослідження показало, що всього 2 недопалки, залишені в літрі води на 4 дні, виділяють токсини в достатньої концентрації, щоб убити рибу.

Професорка Карні-Алморт зазначає, що сигаретні фільтри також є основним джерелом мікропластику, що потрапляє в навколишнє середовище. Саме тому дослідники наполягають, що сигаретні фільтри слід визнати небезпечними для здоров'я людини та навколишнього середовища й повністю заборонити, перейшовши на сигарети без фільтра.

Довідка

Цьогоріч народні депутати зробили великий поступ у боротьбі з курінням в Україні. 11-го липня набув чинності Закон №1978, що забороняє курити в громадських місцях як звичайні, так і електронні сигарети та пристрої для нагрівання тютюну. Крім того, медичне попередження на пачках сигарет збільшується до 65% від розміру пакування. Також забороняється продаж сигарет зі смаками та ароматами, а ще реклама та стимулювання продажів тютюнових виробів.

Окрім того, опитування показало, що 80% українців готові захищати своє право на бездимне середовище.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: