В Івано-Франківську на даху ліцею вперше встановили сонячні панелі: як працює це рішення?
Як захиститися від можливих нових блекаутів? Переходити на зелену енергетику. Так, на даху ліцею №15 в Івано-Франківську на початку літа встановили 32 сонячні панелі, і так зробили школу більш "зеленою" та енергонезалежною.
Про це повідомляє Рубрика.
У чому проблема?
Масовані обстріли та перебої зі світлом показали освітянам — школам потрібно мати не лише укриття, а й надійні джерела автономного живлення. Адже кожен день в умовах війни і блекаутів —це втрачений повноцінний доступ до освіти.
Яке рішення?
"Сонячна електростанція — майбутнє ліцею" — проєкт з такою назвою реалізували в одній із шкіл Прикарпаття. Івано-Франківський ліцей №15 став першим навчальним закладом області, який встановив на даху сонячні панелі. Отримати джерело резервного живлення школі допомогла відновлена в березні 2023 року програма Івано-Франківської територіальної громади "Бюджет участі".
Як це працює?
Цієї зими в Івано-Францівську світло відключали щодня, на 3-4 години. Разом зі світлом зникав і інтернет. Вчителям ліцею №15, який працював за змішаною формою, було дуже непросто проводити уроки.
Галина Галуга, авторка проєкту "Сонячна електростанція — майбутнє ліцею"
"Ініціатором ідеї власної сонячної електростанції став керівник закладу Василь Бойчук. Він запропонував, щоб я написала проєкт «Сонячна електростанція — майбутнє ліцею». Щоб отримати кошти на його реалізацію, ми подали наш проєкт на програму "Бюджет участі"", — розповідає заступниця директора Галина Галуга.
Всього в міській програмі "Бюджет участі" на суму 25 млн гривень брало участь 104 проєкти. Ліцей №15 Івано-Франківської міської ради став одним із 38 переможців. Сума, яку виграли освітяни — майже пів мільйона гривень.
Роботи з встановлення сонячних панелей в ліцеї №15, Івано-Франківськ
На ці кошти на даху ліцею встановили 32 сонячні панелі потужністю 410 ват. Загальна потужність станції становила 10 кіловат. Цього вистачить на більшість базових потреб навчального закладу, якщо блекаути будуть повторюватися. Це означає, що вже в новому навчальному році понад 1000 ліцеїстів зможуть нормально вчитися.
"Відтепер ми будемо мати допоміжне джерело енергії, яке буде давати нам світло, живити комп'ютери та інтернет, коли не буде електроенергії, — говорить Галина Галуга. — Ця маленька сонячна електростанція — інвестиція в нашу енергонезалежність".
Авторка проєкту "Сонячна електростанція — майбутнє ліцею" зазначає: власна сонячна електростанція є тільки початком великої програми з модернізації ліцею.
За її словами, наступними кроками стануть:
- удосконалення та збільшення потужності сонячної електростанції — панелі планують встановити і на інших корпусах ліцею;
- заміна всіх енергозатратних світильників, освітлювальної апаратури та мережі у всіх приміщеннях ліцею на сучасні світлодіодні панелі з можливістю використання сонячної енергії електростанції;
- удосконалення та розвиток мережі відеонагляду, з можливістю автономного функціонування;
- відновлення та встановлення сучасних мереж пожежної сигналізації та системи оповіщення, які також будуть здатні функціонувати в автономному режимі від сонячної енергії.
Ці та інші заходи дадуть можливість створити безпечніше освітнє середовище, зменшити використання електроенергії з традиційних джерел, зекономити бюджетні кошти та функціонувати в автономному режимі в умовах воєнного та надзвичайного стану.
Сонячна електростанція на даху Івано-Франківського ліцею №15
"Ми хочемо, щоб наш ліцей став найсучаснішим, модернізованим освітнім закладом нашого міста та області. Безпечним, зручним і комфортним для наших дітей, — говорить заступниця директора Галина Галуга. — Нам приємно бути першими і ми раді, що нашу давню мрію про власну сонячну електростанцію нам нарешті вдалося матеріалізувати".
Вона додає, що адміністрація ліцею готова ділитися своїм досвідом з іншими школами. Адже допоміжні джерела енергії з часом дозволять не тільки заощаджувати, але йзаробляти. І ці заощадження будуть йти на інші потреби навчальних закладів.