fbpx
Сьогодні
11:03 23 Чер 2023

Значне падіння рівня води у Каховському водосховищі загрожує ядерній безпеці України та світу, - Greenpeace

English version here

Нові рельєфи Атлантиди, що повернулася з-під води

Запорізьку АЕС потрібно забезпечити альтернативним водопостачанням, але це неможливо зробити через окупацію станції росією

Руйнування Росією Каховської дамби 6 червня значно збільшило ризики для Запорізької атомної електростанції. Різке зниження рівня води в Каховському водосховищі може призвести до обвалу дамби, яка утримує воду у ставку, необхідному для охолодження ядерного палива всередині станції.

Довготривала окупація ЗАЕС Росією ставить під загрозу ядерну безпеку та виключає будь-яке екстрене втручання, якщо внаслідок пошкодження дамби електростанції виникне кризова ситуація. Таке пошкодження може бути як випадковим, через підвищення тиску води, так і наслідком злочинного акту саботажу з боку російських військ. Російська окупація має бути негайно припинена, а український контроль над станцією – відновлений.

Greenpeace CEE зазначає, що найбільшого занепокоєння викликають наступні питання.

По-перше, водосховище-охолоджувач на Запорізькій атомній електростанції знаходиться під загрозою витоку і потенційного обвалу, якщо рівень води в Каховському водосховищі різко знизиться. Українська влада заявила, що очікує падіння рівня до 3 метрів протягом тижня з 17,4 метрів, як це було до руйнування Каховської дамби внаслідок дій Росії. Таке падіння рівня води збільшує тиск води на стінки дамби ставка охолодження електростанції.

Забезпечення альтернативного водопостачання планується українськими атомниками та "Енергоатомом", але в умовах російської окупації це неможливо. Таке руйнування водойми-охолоджувача значно ускладнить постачання необхідної охолоджувальної води для шести реакторів та відпрацьованого ядерного палива на майданчику. 

Хоча п'ять реакторів перебувають у стані холодного зупину, а один – гарячого, залишкове тепло ядерного палива потребує постійного охолодження.

По-друге, Російська окупація Запорізької атомної електростанції, зокрема, військовими силами та Росатомом (російською ядерною державною корпорацією), серйозно заважає українському ядерному персоналу виконувати свої важливі функції з безпеки. Вони працюють у надзвичайно складних умовах.

"Ще кілька днів тому думка про те, що Каховська гребля буде зруйнована і водосховище затопить Херсон, південь України, і вода потрапить у Чорне море, була лише нічним кошмаром. Тепер, через цілеспрямовані дії Росії, це ще одна трагічна реальність для народу України. Можливість того, що російські війська вдадуться до ще більш екстремальних дій проти Запорізької атомної електростанції, повинна розглядатися як ще більш реальна загроза. Всі зусилля мають бути спрямовані на те, щоб не допустити руйнування ставка охолодження або будь-якої іншої частини майданчика Запорізької атомної електростанції. Російські військові та "Росатом" повинні негайно покинути територію Запорізької АС. Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) для цього має посилити тиск на російський уряд!", – зазначає Ян Ванде Путте, ядерний експерт Greenpeace.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: