В Україні створили мобільний застосунок, що розповідає про історію русифікації нашої країни: навіщо це рішення
Про історію русифікації нашої мови та культури відтепер можна дізнатися у застосунку "Лінгвоцид", який створили українські розробники.
Про це пише Рубрика, посилаючись на linguicide.in.ua.
У чому проблема?
Те, що в окремих регіонах України домінує російська мова, русофіли пояснюють: мовляв, так "історично склалося". Проте чомусь вони забувають, що таке становище речей передусім було обумовлено довготривалою політикою русифікації українських земель, яка здійснювалася урядовими структурами.
Ще у далекому 1622 ріці вийшов наказ царя Михайла Романова з подання Московського патріарха Філарета спалити всі примірники надрукованого в Україні "Учительного Євангелія" Ставровецького. З того часу росія цілеспрямовано знищувала все, що пов'язане з українською культурою.
Та саме події 1930-х років (Голодомор, репресії проти української інтелігенції, припинення українізації, зміна правопису тощо) стали важким ударом по культурі України й, зрештою, по державній мові, відкривши широкі можливості для русифікації.
Декомунізація в дії: замість радянського герба на монументі Батьківщини-Матері у Києві встановлять тризуб
Яке рішення?
Як зазначають розробники, "Лінгвоцид" – інтерактивний меморіал русифікації в Україні. У додатку викладено історію русифікації нашої мови та культури.
"Меморіал покликаний показати людям розмах культурної колонізаційної політики, ненав'язливо вплітаючи історичний наратив у буденне життя. Відвідувачі меморіалу самі мають дійти висновку, чому так "істарічєскі слажилось", що в Україні багато російськомовного населення", – кажуть розробники.
А Пушкін що зробив?: В Україні запустили чат-бот про російських культурних діячів-українофобів
Як це працює?
У застосунку можна:
- колекціонувати локації,
- читати описи кожної із заборон,
- знайти екскурсійні маршрути та аудіосупровід.
"Лінгвоцид" складається із серії графічних табличок, розміщених поруч у центрі Києва, і мобільного застосунку, який пов'язує їх між собою.
Таблички розташовані поблизу місць щоденного життя й ілюструють утиски української мови, пов'язані з ними – заборони українських шкіл, книжок, богослужінь тощо.
"Це допоможе поглянути на русифікацію як свідому послідовну політику впродовж століть. І так само свідомо і послідовно позбутись її", наголошують розробники.
Застосунок доступний у Google Play та App Store. Завантажити його можна на сайті "Лінгвоцид".
Нагадаємо, айтішники зі Львова створили застосунок Zupa для пошуку закладів і резервації столиків.
Окрім того, український стартап Reface презентував застосунок Restyle, який стилізує фото та відео користувачів за допомогою технології штучного інтелекту.