Amnesty International відреагувала на суд рф над бійцями "Азову": воєнний злочин
Міжнародна правозахисна організація Amnesty International (АІ) засудила країну-агресорку за проведення судового засідання над 22 українськими військовополоненими. Російські звинувачення у членстві в "терористичній організації" вона назвала "свавільним", а процес у Ростові – "воєнним злочином".
Про це пише Рубрика з посиланням на Twitter АІ.
"Росія віддала під суд понад 20 бійців полку Збройних сил України "Азов" за свавільними звинуваченнями в членстві в "терористичній організації". Позбавлення військовополонених права на справедливий суд є воєнним злочином. Так само, як катування або нелюдське поводження з військовополоненими", – мовиться у заяві Amnesty International у Twitter.
Russia put on trial 20+ members of Azov, a regiment of #Ukraine's Armed Forces, on arbitrary charges of membership of a "terrorist organization". Depriving prisoners of war of the right to fair trial is a #WarCrime. So is torture or inhuman treatment of prisoners of war.
— Amnesty International (@amnesty) June 15, 2023
Напередодні, 14 червня, міжнародні агентства повідомили, що на півдні росії, у місті Ростов-на-Дону почався судовий процес над 22-ма українськими військовополоненими, членами батальйону "Азов", які потрапили в полон у травні 2022 року.
У серпні 2022 року росія визнала батальйон "Азов" терористичною організацією. Звинувачення у тероризмі тягне за собою термін ув'язнення від 15 років до довічного.
Як зазначається у повідомленні, з 24-х осіб, яким висунуто звинувачення, двох обміняли на росіян у рамках обміну полоненими. З решти 22-х обвинувачених, які постали перед судом, вісім – жінки, які нібито працювали кухарками в батальйоні "Азов".
Після тримісячної оборони заводу "Азовсталь", за даними російської сторони, в полон здалися 2 439 українських військових, які перебували на території заводу у Маріуполі. Згодом частину з них обміняли на російських полонених.
Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк назвав суд у росії над 22 українськими військовополоненими "судилищем" і "воєнним злочином".
"Фотографії судилища, яке влаштовують у Ростові над захисникам Азовсталі, не викликають нічого, крім огиди. Лощені прокурори і виряджені присяжні з блискучими посмішками «судять» хлопців та дівчат, що нагадують скелети після концтабору і тортур. Подібні знущання над комбатантами – це офіційний воєнний злочин, який має отримати належну оцінку МКС. І , скажіть, чи хтось бачить в залі представників Міжнародного Комітету Червоного Хреста?" – написав Подоляк у Twitter 15 червня.
Фотографії судилища, яке влаштовують у Ростові над захисниками Азовсталі, не викликають нічого, крім огиди. Лощені прокурори та виряджені присяжні з блискучими посмішками «судять» хлопців та дівчат, що нагадують скелети після концтабору і тортур. Подібні знущання над комбатантами… pic.twitter.com/qUZGVrjQ8J
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) June 15, 2023
У середу Червоний Хрест заявив, що він відвідав 1 500 військовополонених з обох сторін конфлікту та передав понад 2 500 особистих повідомлень між полоненими та членами їхніх родин.
За словами представника Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ), такі візити є «життєво важливими» для перевірки умов ув'язнення, передачі інформації між ув'язненими та їхніми близькими, а також забезпечення предметами гігієни та іншими особистими потребами.
Президент України Володимир Зеленський звинуватив Червоний Хрест та інші гуманітарні організації у тому, що вони недостатньо намагалися отримати доступ до українських військових, які утримуються російською владою у жорстоких умовах.
"Тут важко не погодитися, – твітує Леонід Рагозін, колишній кореспондент BBC у Москві, реагуючи на твіт Подоляка. – Як і всі політичні процеси в Росії, цей не має нічого спільного з правосуддям. Люди на лаві підсудних – військовополонені, які справді виглядають недоїдаючими. Кремль використовує репутацію "Азова" для виправдання агресії. Це не боротьба з фашизмом, це і є фашизм".
Hard to disagree here. As all political trials in Russia, this one has nothing to do with justice. People in the dock are POWs who indeed appear malnourished. The Kremlin is exploiting Azov's reputation to justify aggression. It is not fighting fascism, it is being fascist. https://t.co/Sa2S22QzTT
— Leonid ХВ Ragozin (@leonidragozin) June 15, 2023
Кореспондент канадського щоденника Globe and Mail Марк Маккіннон пише у Twitter, що "Росія звинувачує бійців "Азова" в нацизмі. Але, як зауважили інші, в'язні на фото виглядають так, ніби їх утримували у концтаборах…"
Russia accuses the Azov fighters of being Nazis. But, as others have noted, the prisoners shown in the photo look like they're being held in concentration camps… https://t.co/tkH5u40LyV
— Mark MacKinnon (@markmackinnon) June 15, 2023
Довідка
Amnesty International (АІ) стала об'єктом критики з боку України та інших країн та міжнародних організацій через один зі своїх звітів, який звинувачував українських військових у тому, що вони свідомо не дбали про безпеку для мирного населення під час боротьби з російською агресією.
АІ пізніше замовила незалежне розслідування про свій звіт, але не оприлюднила його результатів, які критикували керівництво організації.
Довідка
Маріуполь торік опинився у блокаді російських військ. Повністю зруйновані будинки щонайменше 84 тисяч містян. Точний підрахунок загиблих здійснити неможливо. За тодішніми оцінками, у Маріуполі загинули до 22 тисяч жителів.
На завод "Азовсталь", який захищали українські бійці, 4 травня 2022 року прорвалися росіяни. Між окупантами та українськими захисниками тривали бої.
Відтак 17 травня у Генштабі ЗСУ повідомили, що вище військове командування віддало наказ командирам підрозділів на "Азовсталі" зберегти життя особового складу — бійці потрапили в полон росіян.
А 22 вересня командир спецпідрозділу KRAKEN Сергій Величко повідомив, що керівників "Азову" командира Дениса Прокопенка "Редіса" та його заступника Святослава Паламара "Калину", які мужньо захищали "Азовсталь", вдалося звільнили з російського полону