В Україні набуде чинності закон про деколонізацію: як працюватиме це рішення

27 липня в Україні набуде чинності закон про деколонізацію.
Відтепер рішення про знесення певного об'єкта ухвалюватиме спеціальна експертна комісія, створена при Українському інституті національної пам'яті.

Про це повідомляє "Рубрика".

У чому проблема?

З початком повномасштабного вторгнення рф в Україну почалася нова хвиля усунення з публічного простору маркерів російської та радянської імперської політики — деколонізація. Цей процес потребував унормування на рівні держави, щоб прибрати справді пропагандистські маркери й при цьому не знищені твори, які мають мистецьку цінність.

Яке рішення?

Інфографіка Українського інституту національної пам'яті

З 27 липня 2023 року набуває чинності Закон України № 7253 "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії".

Інфографіка Українського інституту національної пам'яті

Як це працює?

В Українському інституті національної пам'яті створюють експертну комісію (це передбачено с. 6 закону № 7253), яка надаватиме свої висновки щодо кожного конкретного об'єкта. Про це в коментарі "Рубриці" розповів співробітник Українського інституту національної пам'яті, кандидат історичних наук Богдан Короленко.

"До Українського інституту національної пам'яті можуть звертатися або ж ініціатори такого демонтажу, або ж, умовно, установи, на балансі, яких перебуває той чи інший об'єкт і в яких виникають сумніви щодо того, чи поширюється дія закону на власне цей об'єкт.

Безумовно, просто так прийти й збити об'єкт молотком, тому що комусь щось здалося, не можна. Лише Конституційний суд може трактувати чинне законодавство, а не будь-який громадянин чи установа", — коментує Богдан Короленко.

Інфографіка Українського інституту національної пам'яті

До складу експертної комісії, яка запрацює 27-го липня, увійдуть відповідні визнані фахівці з академічних, а також вищих навчальних установ України. Наприклад, ті, хто є фахівцями в російській чи в українській культурі, умовно, періоду ХVIII-XIX століть, пояснює експерт.

Він наголошує: "Потрібно буде розглядати кожен конкретний випадок окремо. Тому що закон №7253 містить також і низку винятків. Якщо це дійсно мистецький витвір і умовно десь є зображення двоголового орла, яке можна просто усунути, то твір буде збережено".

Автор: Ольга Стукало

Свіжі дописи

  • Новини

Війська рф посилили удари “Шахедами”по Харківщині, особлива активність вночі, – Синєгубов

На полях Національної обʼєднуючої платформи "Пліч-о-пліч: згуртовані громади" начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025
  • Новини

КНДР протягом двох місяців відправить росії підкріплення для війни проти України, – ЗМІ

КНДР упродовж найближчих місяців надішле підкріплення північнокорейським військовим, які вже воюють на стороні росії проти… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025
  • Новини

Генерала Галушкіна знову затримали: виявили нові факти у справі

Співробітники ДБР у взаємодії із СБУ виявили нові факти у справі про прорив кордону на… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025
  • Новини

Канцлер Німеччини назвав серед гарантій безпеки збереження потужних ЗСУ

Партнери України обговорюватимуть гарантії безпеки для неї, серед яких – збереження сильної армії, яку оснащують,… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025
  • Новини

Через теплу зиму тварини відмовляються від сплячки: у горах Буковини зафільмували ведмедя, який грався у снігу

Через теплу погоду цьогоріч в горах Буковини ведмеді відмовилися від зимової сплячки. Лісівники зафільмували одного… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025
  • Новини

МОЗ: за тиждень на ГРВІ, грип та COVID-19 захворіли понад 100 тисяч людей, є померлі

В Україні минулого тижня, з 13 до 19 січня, на ГРВІ, грип та COVID-19 захворіли… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025

Цей сайт використовує Cookies.