В Україні набуде чинності закон про деколонізацію: як працюватиме це рішення

27 липня в Україні набуде чинності закон про деколонізацію.
Відтепер рішення про знесення певного об'єкта ухвалюватиме спеціальна експертна комісія, створена при Українському інституті національної пам'яті.

Про це повідомляє "Рубрика".

У чому проблема?

З початком повномасштабного вторгнення рф в Україну почалася нова хвиля усунення з публічного простору маркерів російської та радянської імперської політики — деколонізація. Цей процес потребував унормування на рівні держави, щоб прибрати справді пропагандистські маркери й при цьому не знищені твори, які мають мистецьку цінність.

Яке рішення?

Інфографіка Українського інституту національної пам'яті

З 27 липня 2023 року набуває чинності Закон України № 7253 "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії".

Інфографіка Українського інституту національної пам'яті

Як це працює?

В Українському інституті національної пам'яті створюють експертну комісію (це передбачено с. 6 закону № 7253), яка надаватиме свої висновки щодо кожного конкретного об'єкта. Про це в коментарі "Рубриці" розповів співробітник Українського інституту національної пам'яті, кандидат історичних наук Богдан Короленко.

"До Українського інституту національної пам'яті можуть звертатися або ж ініціатори такого демонтажу, або ж, умовно, установи, на балансі, яких перебуває той чи інший об'єкт і в яких виникають сумніви щодо того, чи поширюється дія закону на власне цей об'єкт.

Безумовно, просто так прийти й збити об'єкт молотком, тому що комусь щось здалося, не можна. Лише Конституційний суд може трактувати чинне законодавство, а не будь-який громадянин чи установа", — коментує Богдан Короленко.

Інфографіка Українського інституту національної пам'яті

До складу експертної комісії, яка запрацює 27-го липня, увійдуть відповідні визнані фахівці з академічних, а також вищих навчальних установ України. Наприклад, ті, хто є фахівцями в російській чи в українській культурі, умовно, періоду ХVIII-XIX століть, пояснює експерт.

Він наголошує: "Потрібно буде розглядати кожен конкретний випадок окремо. Тому що закон №7253 містить також і низку винятків. Якщо це дійсно мистецький витвір і умовно десь є зображення двоголового орла, яке можна просто усунути, то твір буде збережено".

Автор: Ольга Стукало

Свіжі дописи

  • Новини

Генштаб: на Покровському та Курахівському напрямках війська рф намагались 85 разів прорвати оборону ЗСУ

Минулої доби, 13 листопада, ворог найактивніше наступав на Покровському, а також Курахівському напрямках: там відбулося… Читати більше

Thursday November 14th, 2024
  • Новини

Війська рф захопили Іллінку та увійшли до Куп’янська, – DeepState

У ніч на 14 листопада окупаційні російські війська успішно просунулися на сході України: зокрема, загарбникам… Читати більше

Thursday November 14th, 2024
  • Новини

В Україні через війну зруйновані майже 10 тисяч км залізничних колій, – Укрзалізниця

З початку повномасштабного вторгнення в Україні було пошкоджено, знищено або втрачено майже 10 тис. км… Читати більше

Wednesday November 13th, 2024
  • Новини

Адміністрація Байдена планує подати до Конгресу запит про нову допомогу для України

Чинна адміністрація США планує впродовж перехідного періоду надіслати до Конгресу запит із новою допомогою для… Читати більше

Wednesday November 13th, 2024
  • Новини

Україна здатна розробити ядерну бомбу протягом кількох місяців, якщо США скоротять допомогу, – The Times

Україна може розробити ядерну бомбу протягом декількох місяців. Це може статись, якщо новообраний президент США… Читати більше

Wednesday November 13th, 2024
  • Новини

Окупанти намагаються розширити наступ на Куп’янському напрямку: Зеленський заслухав доповідь Сирського

Президент України Володимир Зеленський заслухав доповідь головкома Олександра Сирського про ситуацію на фронті. Про це… Читати більше

Wednesday November 13th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.