У чому проблема?
За даними ДСНС упродовж 2022 року в Україні зареєстровано 80 654 пожежі. Порівняно з 2021 роком кількість пожеж збільшилася на 1,5%. Головним чином це є наслідком злочинних дій армії рф. Пожежі, пов'язані з вибухами та обстрілами, становлять понад 15%.
Яке рішення?
Рятувальна робота небезпечна й вимагає високих професійних навичок. Українські вогнеборці щоденно працюють в умовах, коли будь-яка хибна дія може коштувати людського життя. Те, наскільки добре вони підготовлені до критичної ситуації та наскільки володіють знаннями та вміннями працювати в команді, є запорукою вдалої рятувальної операції.
Звести до мінімуму ризик фатальних помилок працівникам ДСНС допомагає спеціальний тренажер. Про те, як він працює, "Рубриці" розповіли в Інституті державного управління та наукових досліджень з цивільного захисту.
Як це працює?
Підготовка пожежно-рятувальних підрозділів проходить на базі сучасного мобільного тренажерного комплексу з Німеччини, який за рішенням ДСНС передано інституту для використання в навчальному процесі та проведення наукових досліджень. Тренажер — унікальний та наразі єдиний в Україні. Він складається з трьох контейнерів: спеціальний пересувний контейнерний навчальний вогневий комплекс-симулятор Fire Trainer, мобільний тренувальний комплекс-лабіринт та тренувальний комплекс з пультом управління та приміщеннями з обладнанням.
Комплексний тренажер Інституту державного управління та наукового дослідження цивільного захисту підвищує ефективність практичної підготовки не лише слухачів ВНЗ, а й газодимозахисників територіальних підрозділів ДСНС. Другий рік поспіль він мандрує Україною та відточує навички вогнеборців в регіонах країни.
Завдяки тренажерному комплексу рятівники у повному бойовому спорядженні проходять випробування в умовах, максимально наближених до реальних пожеж. Так вони отримують цінний практичний досвід та змогу підвищити ефективність своєї роботи у майбутніх рятувальних місіях.
Тренування розпочинаються з пошуку постраждалих у 12-метровому симуляторі Fire Trainer. Всередині тренажера все, як на справжній пожежі — задимлення контейнера забезпечується димомашиною, а підвищена температура навколишнього середовища (до 60°С) — електричними тенами.
Далі — двоярусний лабіринт — підйом по "нескінченній" драбині та смуга перешкод у задимленому темному приміщенні. Усе це для ще більшої реалістичності супроводжується записами звуків вибухів та криків про допомогу.
У ще одному 6-метровому контейнері відтворюються фізичні навантаження на газодимозахисників — тут виконуються пробіжки та вправи з підйому ваги. Хід випробувань контролюється програмою, і про кожного з учасників готується звіт.
Ті, хто проходив тренування, зізнаються: навіть на реальних пожежах не часто зустрінеш складнощі такого рівня.
Минулого року в умовах дії воєнного стану інструктори Інституту із застосуванням мобільного тренажеру контейнерного типу провели практичні заняття майже із 7 000 рятувальниками в 12 регіонах України (Закарпатська, Івано-Франківська, Чернівецька, Тернопільська, Рівненська, Хмельницька, Житомирська, Київська, Черкаська, Кіровоградська, Полтавська області та Київ). Цього року такі заняття вже проведені в 5 регіонах із 1 447 газодимозахисниками.
"Те, що такі тренування важливі, є беззаперечним твердженням, — говорить заступник начальника кафедри профілактики пожеж та безпеки життєдіяльності населення, кандидат технічних наук, полковник служби цивільного захисту Тарас Скоробагатько. — Оскільки від якості підготовки та професіоналізму газодимозахисника в першу чергу залежить його власне життя та здатність виконувати завдання за призначенням. А також те, наскільки оперативно й ефективно він зможе надати допомогу людям, які на неї очікують.
У подальшому інститут за підтримки ДСНС планує продовжити позитивну практику залучення мобільного тренажеру для підготовки газодимозахисників територіальних підрозділів ГУ ДСНС до тих пір, поки такі сучасні тренувальні комплекси не з'являться в кожному гарнізоні".
Навчання рятують життя. Наведемо ще трохи статистики: упродовж 2022 року підрозділами територіальних органів ДСНС під час гасіння пожеж було врятовано 1 892 людини (це на 9,1% більше порівняно з 2021 роком).
Фото до публікації надані Інститутом державного управління та наукових досліджень з цивільного захисту.
"Рубрика" пропонує короткий дайджест ТОП-5 рішень тижня, які наближають перемогу України: 🪖 Міноборони запустило ліцензоване… Читати більше
Міжнародна організація ЮНЕСКО різко засудила ракетний обстріл історичного центру Одеси, що стався 31 січня 2025 року. Об'єкти,… Читати більше
Габріель Атталь, який недовго обіймав посаду прем’єр-міністра Франції, очолив парламентську групу дружби з Україною. Про… Читати більше
Американська благодійна організація GEM разом із програмою Говарда Баффета погодилася у Полтаві відновити вікна і… Читати більше
У Львові в готелі поблизу центра міста пролунав вибух, внаслідок чого постраждав чоловік. Про це… Читати більше
У Сумах внаслідок ворожого обстрілу 30 січня зросла кількість жертв до 11 осіб: помер у… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.