Через підрив Каховської греблі на правобережній Херсонщині затопило близько 10 тисяч гектарів полів
У Херсонській області через руйнування російськими окупантами Каховської гідроелектростанції було затоплено близько 10 тис. га сільськогосподарських земель лише на правому березі, на окупованих територіях обсяг в декілька разів більше.
Про таку попередню оцінку повідомила пресслужба Міністерства агрополітики, пише Рубрика.
Як повідомляють у відомстві, окрім того, катастрофа зупинить водопостачання 31 системи зрошення полів Дніпропетровської, Херсонської та Запорізької областей.
Зазначають, що у 2021 році ці системи забезпечували зрошення на 584 тис га.
Цьогоріч на правому березі Дніпра працювали лише 13 зрошувальних систем. Тепер без джерела води залишилися:
- 94% зрошувальних систем в Херсонській,
- 74% – в Запорізькій,
- 30% – в Дніпропетровській областях.
Як наголосив засновник Агроцентру КШЕ та віцепрезидент з економічної освіти КШЕ Олег Нів'євський, загалом в Україні було до 500 тис. га під поливом.
"Тому фактично й орієнтовно через підрив без зрошення залишились близько 200 тис. га", – пише він.
А також додає, що ця цифра враховує окуповані території.
Нів'євський уточнив, що мережа Інгулецької зрошувальної системи не працювала останній рік, а Південнокримського каналу припинила роботу ще раніше.
У Мінагро кажуть, що це призведе до того, що поля на півдні України наступного року можуть перетворитися на пустелі.
Також без Каховського водосховища постраждають джерела питного водопостачання для населених пунктів.
Критичними є наслідки для рибного господарства. Вже фіксується загибель риб, як молоді, так і дорослих особин.
Щойно закінчився період нересту і внаслідок падіння рівня води ікра висохне на змілілих ділянках. Винесена з потоком води фауна водосховища у заплави, що утворилися нижче греблі Каховської ГЕС, також загине.
Ще однією проблемою стане потрапляння і загибель прісноводної риби та інших біоресурсів у солоні води Чорного моря. Своєю чергою і чорноморська фауна від масивного напливу прісної води також може загинути.
Збитки для рибної галузі від загибелі лише дорослих особин можуть сягнути 95 тисяч тонн або близько 4 млрд грн. Загалом, за попередніми розрахунками, збитки від загибелі усіх біоресурсів складуть до 10,5 млрд. грн.
"Такі наслідки спустошення вод будуть прослідковуватись протягом кількох років навіть у разі заповненні ложа Каховського водосховища найближчим часом", зазначили у відомстві.
Як писала Рубрика, станом на 6 червня 2023 року встановити реальний стан значної частини меліоративних систем на півдні країни неможливо через те, що вони знаходяться на тимчасово окупованих територіях і доступу до них немає.