На фасаді музею Булгакова відкрили нову "українізовану" меморіальну дошку: навіщо це рішення
На фасаді київського "Літературно-меморіального музею Булгакова" відкрили нову памʼятну дошку на честь письменника.
Про це повідомляє активіст Олег Слабоспицький.
У чому проблема?
Оригінальний напис російською мовою на дошці, яку встановили ще у 1981 році, зазначав, що в будинку на Андріївському узвозі жив відомий російський та радянський письменник.
Яке рішення?
Тепер на памʼятній дошці написано: "У цьому будинку в 1906–1919 роках жив видатний киянин, лікар, письменник Михаїл Булгаков".
Як це працює?
За словами Олега Слабоспицького, дошку на честь "шовініста, українофоба й імперця" відкрили без погоджень, ще й поки в Україні тривають активні процеси з дерусифікації.
У Музеї Булгакова відповіли, що текст змінили за ініціативи колективу музею та відповідно до закону про функціонування української мови як державної.
Заміну також узгодили зі скульптуром оригінальної дошки Анатолієм Кущем.
У Музеї Булгакова також додали, що урочистого відкриття нової дошки не проводили й не витрачали бюджетні кошти на її встановлення.
Довідка
Літературно-меморіальний музей Михайла Булгакова відкрили в 1989-му як філію Музею історії Києва. Музею передали будинок №13 на Андріївському узвозі, там сім'я Булгакова жила із 1906 по 1919 роки.
Сам Булгаков приймав у будинку пацієнтів, коли працював лікарем, і писав перші твори. Дім також описаний у першому романі Булгакова «Біла гвардія» та п'єсі «Дні Турбіних».
У серпні 2022 року Спілка письменників України закликала закрити музей Булгакова через начебто антиукраїнську позицію письменника.
Директорка музею Людмила Губіанурі у відповідь на заяву дорікнула самій Спілці щодо її радянської спадщини.
"Перед тим, як ініціювати закриття музею Булгакова, вони мали б ініціювати виключення Булгакова зі Спілки письменників і позбавлення громадянства за антирадянську діяльність. Чим вони й займалися протягом своєї багатої історії", – написала Губіанурі.
Згодом міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко заявив, що музей і пам'ятник не варто чіпати.