Євросоюз офіційно запустив місію для зміцнення сектора безпеки Молдови
Європейський Союз сьогодні, 22 травня, офіційно запустив цивільну місію для Молдови, метою якої буде підвищення стійкості країни перед гібридними загрозами.
Про це повідомила пресслужба Ради Євросоюзу, пише "ЄП".
"Сьогодні Рада запускає Місію партнерства ЄС в Республіці Молдова (EUPM Moldova) в рамках Спільної політики безпеки і оборони з метою посилення стійкості сектору безпеки в країні", – повідомила пресслужба Ради.
Метою місії, яку офіційно створили 24 квітня 2023 року на прохання влади Молдови, є сприяння зміцненню структур кризового управління Молдови та підвищення її стійкості до гібридних загроз, включаючи кібербезпеку та протидію іноземним інформаційним маніпуляціям та втручанням.
З цією метою місія надаватиме консультації на стратегічному рівні та визначатиме потреби у розбудові потенціалу.
Головою місії буде румунський дипломат Космін Дінеску.
Командувачем цивільних операцій стане Стефано Томат, керуючий директор з питань цивільного планування та проведення операцій зовнішньополітичної служби ЄС.
Як пояснили в Брюсселі, місія необхідна у зв'язку з тим, що з початком повномасштабного вторгнення росії помітно зросли зусилля з дестабілізації ситуації в Молдові. Ці зусилля становлять пряму загрозу стабільності та безпеці зовнішніх кордонів ЄС.
Довідка
У Молдові, 21 травня, десятки тисяч людей вийшли на мітинг, щоб підтримати майбутнє країни у ЄС. Опозиція теж провела акції в кількох містах, але туди прийшло менше людей.
За підрахунками поліції, на проєвропейську акцію в Кишиневі прийшли приблизно 75 тисяч людей. Там були присутні президентка Молдови Мая Санду, посол США в Молдові Кент Логсдон і глава Європейського парламенту Роберта Мецола. Остання приїхала в Молдову спеціально для участі в цьому заході. А ось Санду виступала перед людьми п'ятьма мовами, зокрема українською.
Учасники мітингу схвалили резолюцію, в якій наголосили, що Молдова прагне стати повноправною частиною Європейського Союзу. Вони закликали всі політичні сили країни підтримати європейський курс.
Демонстранти також зазначили в резолюції, що ціль вступити в ЄС потрібно прописати у конституції, а переговори про вступ у Євросоюз потрібно розпочати якомога швидше. А ще протестувальники наголосили, що потрібно завершити взаємопідключення енергомереж Молдови та ЄС.
Нагадаємо, влада Молдови попросила ЄС розгорнути цивільну місію у листі до глави дипломатії Євросоюзу Жозепа Борреля від 28 січня 2023 року.
А 1 червня у Молдові відбудеться другий саміт Європейської політичної спільноти.
Зауважимо, що російська федерація могла б напасти на Молдову після захоплення України. Якби це сталося, то Москва продовжила б експансію та наступною ціллю рф став би саме Кишинів.