Стартував 3D-тур знищеним росіянами музеєм ім. Куїнджі в Маріуполі: як працює це рішення
В Україні запустили 3D-тур знищеним російськими загарбниками маріупольським художнім музеєм ім. А.І. Куїнджі.
Як пише Рубрика, про це повідомляє Східний Варіант з посиланням на повідомлення "м.ЄХАБ" Маріупольської міської ради.
У чому проблема?
У квітні 2022 року у соціальних мережах з'явилася звістка про те, що будівля маріупольського художнього музею була пошкоджена під час масованих російських обстрілів, а цінні експонати музею – вивезені до тимчасово окупованого Донецька.
Серед викрадених у маріупольців цінностей були оригінали трьох картин Архипа Куїнджі "Червоний захід", "Осінь. Крим" та "Ельбрус", оригінал картини Івана Айвазовського "Біля берегів Кавказу", оригінали двох робіт Миколи Дубовського "Море" та "Ніч на Балтійському морі", оригінал Григорія Калмикова – посмертний портрет Куїнджі 1910 року та бюст Архипа Куїнджі від скульптора Володимира Беклемішева.
Яке рішення?
Вважалося, що всі матеріали музею безповоротно втрачені, а оцифрувати музей до повномасштабного вторгнення так і не вдалося. Але з'явилася можливість зробити 3D-тур експозицією художнього музею, який було створено культурно-туристичним центром "Вежа" у співпраці зі студією TravelboxVR.
Як воно працює?
"У 2021 році Сергій, засновник студії, почав оцифровувати всі туристичні локації Приазов'я для великого віртуального 3D-туру. Зйомка у Маріуполі проводилася вже у жовтні, було відзнято художній музей та музей народного побуту. Решту туристичних магнітів Сергій планував відзняти навесні 2022 року, але це, на жаль, не вдалося зробити у зв'язку з початком повномасштабного вторгнення", – розповідають автори проєкту.
Комунальне комерційне підприємство Маріупольської міської ради "м.ЄХАБ" зауважило:
"Віримо, що після нашої перемоги та відновлення Маріуполя нам вдасться повернутися всі викрадені цінності та створити нові сучасні музеї, які будуть і надалі зберігати наш український спадок. А зараз унікальні та неймовірно цінні в сучасних реаліях матеріали вже доступні на нашому сайті".
Відвідати 3D-тур художнім музеєм ім. А.І.Куїнджі можна за посиланням.
Контактна особа:+38 (068) 184-93-36 (Христина Ханча)
Довідка
Художньому музею виділили старовинну будівлю 1902 року. Колись цей приватний будинок у стилі північного модерну став весільним подарунком доньці від голови Маріупольської земської управи Газадінова. Проте родина прожила тут недовго. У 1917 році, коли владу в Маріуполі захопили більшовики, будинок націоналізували. За часів СРСР тут розміщувалася бібліотека, партійний архів, а після Другої світової війни — аптечний склад. Поступово пам'ятка архітектури без належного догляду та реставрації занепадала. Тільки після відновлення незалежності України в будинку вирішили створити картинну галерею на честь Архипа Куїнджі.
Саме йому були присвячені 3 зали музею. Про життя й творчість митця розповідали його фото, документи, листи, меблі, але, безумовно, найголовніше — картини великого майстра. Крім того, тут були представлені живописні та графічні роботи відомих на весь світ мариністів та реалістів: Івана Айвазовського, Олексія Боголюбова, Василя Верещагіна, Миколи Дубовського, Лева Лагоріо.
Усього колекція музею налічувала 650 живописних, 960 графічних творів, 150 скульптур, понад 300 предметів декоративно-прикладного мистецтва. Зали цього затишного музею також використовували для проведення лекцій, камерних музичних вечорів, тематичних зустрічей, інтерактивних програм, демонстрацій фільмів про художників та їхню творчість.
Усе це враз припинилося з початком повномасштабної війни росії проти України 24 лютого 2022 року. 21 березня унаслідок прямого влучання російської авіабомби музей був зруйнований. На момент бомбардування оригіналів робіт Архипа Куїнджі в музеї не було. Утім доля інших мистецьких творів і досі лишається невідомою. Музей, який так дбайливо збирав і беріг картини вічно прекрасної природи, мінливого й безмежного моря, зник назавжди. Натомість у місті з'явився інший пейзаж — зруйнованого вщент і випаленого російськими військами Маріуполя.
Те, що берегло пам'ять, відтепер саме лише спогад.
Цікаві історичні факти про музей
Для відкриття цього музею місту та міській владі Маріуполя знадобилося 100 років. Уперше про створення музею, який буде присвячений народженому в Маріуполі пейзажисту Архипу Куїнджі, ішлося у 20-х роках 20 сторіччя. Тоді появі музею завадили революція та війна. Повідомляє Village
Протягом 100 років у будівлі майбутнього музею, модерновому маєтку 1902 року, розташовувалися й бібліотека, й історичні архіви, і фармакологічні склади. Маєток пережив дві війни: Першу та Другу світову.
1997 року міська влада віддала будівлю в комунальну власність Краєзнавчого музею для відкриття філії, якою став художній музей. Фонди формувалися із 60–70-х років 20 сторіччя. З 2008 року в будівлі велися реставраційні роботи.
Музей відкрили 29 жовтня 2010 року. У його колекції – 2200 творів живопису, графіки, скульптури та декоративно-прикладного мистецтва різних художніх шкіл України. В експозиції музею були роботи Миколи Глущенка, Тетяни Яблонської, Михайла Дерегуса, Івана Марчука, Івана Айвазовського й, звісно, Архипа Куїнджі і його учнів.
Нагадаємо, що на Київщині в Ірпені хочуть створити інтерактивний музей, присвячений обороні міста.