Під час війни проблеми містобудування в Україні стало видно, як під збільшувальним склом, — експерт

Парламентарі працюють над тим, щоб навести лад у сфері містобудування і виробити документи, які сприятимуть справедливому відновленню України.

Разом з експертами "Рубрика" проаналізувала три такі законодавчі ініціативи.

Реалії українського містобудування багатьох років – це хаотичність забудови, безкарність порушників, ігнорування думки мешканців. Повномасштабна українсько-російська війна додала до старих проблем нові серйозні виклики – через дії ворога уже зараз відбудови потребують близько 1900 міст і сіл України.

Зруйновані людські житла, лікарні, об'єкти критичної інфраструктури, громадські простори… Їхнє відновлення потребуватиме комплексного сучасного підходу. 

"Під час війни проблеми галузі стало видно, як під збільшувальним склом, — вважає архітекторка, заступниця голови Архітектурної палати України Анна Кирій. — Відсутність муніципального житла, незалученість містян до прийняття рішень, розбалансованість законодавства в бік одного учасника галузі — забудовника. Інфраструктурні проблеми, низька якість містобудівної документації — це все наслідки попередньої невдалої реформи 2011 року, які потрібно терміново виправляти". 

На цей момент в публічному полі перебуває три законодавчі ініціативи у вигляді проєктів законів та робочої групи з розробки кодексу.

Проте жодна з них поки не отримала одностайного схвалення експертного середовища і громадянського суспільства. "Рубрика" з'ясовувала, що не так з цими можливими рішеннями.

Перша ініціатива: так званий закон №5655 – Реформування сфери містобудівної діяльності

У грудні 2022 року народні депутати 228 голосами ухвалили Проєкт Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності" №5655.

Проте цей документ досі чекає на підпис Президента. Петиція з проханням до Володимира Зеленського його ветувати набрала 42 тисяч голосів у перші ж дні після появи, проте термін ветування давно сплив.

Друга ініціатива: законопроєкт №6458 – Реконструкція застарілого житлового фонду

Якщо дуже стисло, під реконструкцією в законопроєкті мається на увазі як перебудова будівлі, так і її знесення.

У експертів виникла ціла низка питань до теперішнього тексту документа і великі сподівання, що він буде серйозно змінений до нового розгляду парламентом.

"Механізми, які туди закладені, в нинішніх економічних умовах непрацездатні"— переконаний експерт з проблемних питань містобудування Георгій Могильний.

Третя ініціатива: Розробка Містобудівного кодексу

У березні 2023 року у Верховній Раді створили робочу групу, яка взялася за розробку Містобудівного кодексу. Групу очолила народна депутатка, голова підкомітету з питань містобудування, благоустрою та земельних відносин у межах територій забудови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Ганна Бондар. 

Вона запросила до роботи всіх охочих представників фахових інституцій, наголосивши, що має запрацювати саме "колективний розум". Ганна Бондар акцентувала:

"Всі ми, українці, є і будівничими, і споживачами міст".

Чи дійсно будуть дієвими ці законопроєкти та створення Містобудівного кодексу читайте докладніше у статті Рубрики: "Три рішення для відбудови: які законопроєкти розглядає держава і чому вони неоднозначні".

Свіжі дописи

  • Новини

У Львові відкрили перший в Україні центр рекрутингу 38-ї окремої бригади морської піхоти

У Львові запрацював центр рекрутингу 38 окремої бригади морської піхоти 30 корпусу морської піхоти Військово-морських… Читати більше

Tuesday November 26th, 2024
  • Новини

У найближчі два роки в Україні буде впроваджено “Систему управління багатоквартирними будинками”: рішення Уряду

Кабінет Міністрів України затвердив постанову про реалізацію експериментального проекту щодо створення, впровадження та забезпечення функціонування… Читати більше

Tuesday November 26th, 2024
  • Новини

Ізраїль погодився на припинення вогню з “Хезболлою” у Лівані

Прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив, що уряд схвалить угоду про припинення вогню з ліванським угрупованням… Читати більше

Tuesday November 26th, 2024
  • Новини

Україна не заперечує щодо проведення ексгумацій жертв Волинської трагедії: Сікорський після зустрічі з Сибігою

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський провів переговори з українським колегою Андрієм Сибігою. Київ запевнив… Читати більше

Tuesday November 26th, 2024
  • Новини

У Великій Британії помер найстаріший чоловік у світі – 112-річний Джон Альфред Тіннісвуд

У Великій Британії в понеділок, 25 листопада, у віці 112 років помер найстаріший чоловік у… Читати більше

Tuesday November 26th, 2024
  • Новини

Канцлер Австрії запропонував Трампу свою країну як майданчик для мирних переговорів між Україною та рф

Федеральний канцлер Австрії Карл Негаммер запропонував обраному президенту США Дональду Трампу Австрію як місце для… Читати більше

Tuesday November 26th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.