Кислиця розказав, чому Радбез ООН не заблокував російське головування
Якби члени Радбезу ООН заблокували головування в цьому органі росії у квітні, то вона взагалі зупинила б роботу РБ, вважає постійний представник України при ООН Сергій Кислиця.
Про це він заявив у інтерв'ю Укрінформу.
«Якщо заблокувати головування росії за нинішніх умов, то це, очевидно, призвело б до блокування нею роботи РБ. Та чи готові члени Радбезу по суті зупинити його роботу? Не готові», – сказав він.
За словами Кислиці, члени Радбезу, зокрема постійні, не ставили питання, як можна поєднувати дії росії з її перебуванням у РБ в статусі постійного члена. «До України навіть попередні жертви російської агресії не порушували це питання так гостро», – зазначив він.
З одного боку, Радбез «безпорадний і неефективний», коли йдеться про агресію проти України, а з іншого – на його порядку денному перебуває майже півсотні питань, пояснив постпред. «Тобто лише українське питання, яке є одним із найбільш системних, на сьогодні не може бути бодай якось вирішене в Раді Безпеки ООН», – зазначив він.
Однак, на його думку, з інших питань Радбез може діяти доволі ефективно. «Тут відбуваються дискусії, ухвалюються рішення із життєво важливих для деяких країн і груп країн проблем. Ідеться, зокрема, щонайменше про дванадцять мандатів операцій із підтримання миру, чотирнадцять санкційних режимів, які запроваджено Радою Безпеки, у тому числі щодо нерозповсюдження зброї. Вони регулярно розглядаються, і щодо них ухвалюються рішення», – сказав Кислиця.
Він зауважив, що на деякі рішення, запровадження санкційних режимів та на деякі мандати росія погодилася через «не хочу». Вони не відповідають її інтересам, як, наприклад, щодо санкційного режиму стосовно Ірану. «Який і Іран, і росія, до речі, активно порушують», – додав він.
Інакше перебування росії в РБ було б узагалі недоречним з точки зору практично всіх країн, вважає постпред.
Що ж до права вето, до якого вдається рф, то позбавлення його й ухвалення рішення РБ про негайне припинення війни не означало б, що путін його виконуватиме.
«Більш як два десятки років світ дозволяв і пробачав путіну практично все. По суті, це було потурання його планам створення автократії, якій абсолютно плювати на будь-які рішення регіональних і глобальних організацій», – зазначив Кислиця.
Як повідомлялося, у квітні росія головує в Раді Безпеки ООН. Головування в цьому органі щомісяця змінюється почергово між його членами. У травні цю роль виконуватиме Швейцарія, у червні – ОАЕ.
До складу Радбезу входять п'ять постійних членів ООН – США, Велика Британія, Франція, Китай та росія (на місці радянського союзу), які мають право вето, а також 10 країн-членів на ротаційній основі.