У Іспанії інженери створили робота, який автоматизував ЕКЗ: у цьому році вже народилися перші діти
Інженери з іспанської столиці Барселони розробили робота для інʼєкції сперми, який автоматизує процес екстракорпорального запліднення (ЕКЗ): вже цього року народилися перші дві дівчинки, зачаті таким чином.
Про це пише Technology Review.
У виданні зазначають, що завдяки цій процедурі дві пацієнтки успішно завагітніли. Лікарі використовували донорські яйцеклітини, які після запліднення імплантували в матки.
Обидві дитини народилися цього року. Зі слів дослідників, це дві дівчинки, які стали першими людьми, народженими за допомогою робота.
Як повідомляють у Technology Review, механізм складався з мікроскопа, механізованої голки, крихітної чашки Петрі та ноутбука. Вібруюча голка проколола яйцеклітину і ввела в неї сперматозоїд.
Роботизованою голкою керували за допомогою контролера Sony PlayStation. Її зміг успішно використовувати навіть інженер без реального досвіду в медицині безпліддя.
У виданні розповідають, що за яйцеклітиною спостерігали через камеру. Голка рухалася вперед, проникаючи в яйцеклітину та вкидаючи туди сперматозоїд. Загалом за допомогою робота запліднили понад десяток яйцеклітин.
Головна мета автоматизації ЕКЗ, кажуть підприємці, проста: народжувати набагато більше дітей. Близько 500 000 дітей у всьому світі народжуються за допомогою ЕКЗ щороку, але більшість людей, які потребують допомоги у народженні дітей, не мають доступу до ліків для безпліддя або не можуть заплатити за них.
"Як ми можемо перейти від півмільйона немовлят на рік до 30 мільйонів?", — дивується Девід Сейбл, колишній лікар з репродуктології, який зараз керує інвестиційним фондом.
"Ви не зможете, якщо ви керуватимете кожною лабораторією як спеціальною, кустарною кухнею, і це є проблемою, яка стоїть перед ЕКЗ. Це були 40 років видатної науки та справді посередньої системної інженерії", додав він.
Хоча універсальної машини для запліднення ще не існує, навіть автоматизація частин процесу, як-от ін'єкція сперми, заморожування яйцеклітин або вигодовування ембріонів, може зробити ЕКЗ менш дорогим і врешті-решт підтримувати більш радикальні інновації, як-от редагування генів чи навіть штучні матки.
Науковці вважають, що використання такого робота може спростити та здешевити процедуру ЕКЗ для мільйонів родин.