fbpx
Сьогодні
12:56 12 Бер 2023

Влада Швейцарії утилізує робочі зенітні системи "Рапіра", які б могла використати Україна

English version here

Фото: З відкритих джерел

Швейцарська влада на цей момент утилізує зенітну зброю – 60 оборонних систем, перший транш системи озброєнь "Рапіра" вже демонтували.

Про це повідомляє видання NZZ, пише ЄП.

"Планується, що всі системи будуть демонтовані і утилізовані в рамках цих інших траншів", розповів речник федерального офісу оборонних закупівель Armasuisse Кай-Гуннар Сіверт.

У виданні розповідають, що швейцарська армія закупила "Рапіри" у 1980-х роках. До складу установки входить стартовий майданчик і радарна система.

У 2007 році федеральний уряд знову вклав багато грошей у модернізацію: тоді армія закупила 2 000 сучасних керованих ракет. Зараз вони також утилізуються, тому що Швейцарія виводить "Рапіру" з експлуатації з кінця 2022 року.

"Ракети старі, але ще не зовсім застарілі", – каже Петер Шнайдер, колишній головний редактор "Allgemeine Schweizerische Militaerzeitschrift" (ASMZ).

Зазначають, що англійці захищали Олімпійські ігри в Лондоні 2012 року за допомогою "Рапіри".

"Вони можуть бути дуже добре використані проти низьколітаючих цілей, таких як безпілотники", – каже військовий експерт.

"Рапірою" також можна було б боротися з винищувачами або гелікоптерами.

На думку Шнайдера, таким чином Україна могла б захистити цивільну інфраструктуру.

Утилізація викликає бурхливу реакцію серед політиків, які займаються питаннями безпеки.

"Це абсурд, що ми утилізуємо оборонну зброю в Швейцарії", – каже член Національної ради від зелених лібералів Франсуа Пуанте.

Він підтримує передачу зброї Україні. Як підкреслює віце-президент Комісії з питань політики безпеки, це було б юридично можливо.

"Рапіра" – це система британського виробництва. Тому до систем застосовуються зовсім інші правила, ніж до швейцарської зброї.

Згідно з рішенням Федеральної ради від 2006 року, іноземні системи, які були зняті з озброєння, повинні бути продані назад до країни-виробника в першочерговому порядку.

І як прямо підкреслює Федеральна рада у своєму рішенні: "Без жодних умов". Швейцарія не повинна вимагати заборони реекспорту.

Однак, як зазначають, Берн не отримав відповідного запиту від Лондона. Федеральний уряд вирішив утилізувати "Рапіри" в 2019 році. Він ніколи не питав, чи зацікавлена в них Англія – навіть після початку війни, як підтверджує Armasuisse.

"Для Швейцарії не характерно активно пропонувати списані військові системи на продаж", – каже прессекретар Armasuisse Кай-Гуннар Сіверт.

Повідомляють, що Велика Британія поетапно зняла з озброєння ракети "Рапіра" у 2021 році.

У Міноборони Британії заявили у відповідь на запит, що утилізували всі ракети ще до початку війни. Пізніше утилізація викликала критику на острові. Основна теза полягала в тому, що ця зброя могла б допомогти Україні.

Історія з "Рапірою" висвітлює фундаментальну проблему: Швейцарія виведе з експлуатації багато іноземних систем озброєнь у найближчі кілька років.

Наприклад, 248 бойових машин піхоти M113 і понад 100 артилерійських гармат M109. Обидві системи є американською продукцією і обидві знаходяться на лінії фронту в Україні.

Раніше стало відомо, що уряд Швейцарії не змінюватиме свою давню політику, що забороняє передачу зброї швейцарського виробництва до третіх країн, зокрема до України.

Нагадаємо, 8 березня нижня палата парламенту Швейцарії підтвердила, що передача швейцарських танкових боєприпасів в Україну на вимогу Берліна має залишатися під забороною.

Рубрика:
Світ

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: