fbpx
Сьогодні
09:17 05 Бер 2023

The Economist: російське населення стрімко скорочується, у рф розгортається демографічна криза

Фото: З відкритих джерел

Росія за останні три роки втратила приблизно на 2 мільйони осіб більше, ніж зазвичай, внаслідок війни, хвороб та еміграції, у рф набирає швидкості демографічна криза.

Про це пише The Economist.

Коріння російської кризи сягає 30-річної давнини. Країна досягла піка чисельності населення в 1994 році – 149 млн осіб. Відтоді загальна кількість населення зигзагоподібно скорочувалася.

У 2021 році вона становила 145 мільйонів (ця цифра ООН не охоплює 2,4 мільйона жителів Криму, який росія захопила в 2014 році).

Згідно з прогнозами ООН, за умови збереження нинішніх тенденцій через 50 років кількість населення рф може становити лише 120 мільйонів. І це зробить росію 15-ю за чисельністю населення країною світу, проти того, що вона була шостою у 1995 році.

Видання зазначає, що тривалість життя російських чоловіків скоротилася майже на п'ять років, до такого ж рівня, як на Гаїті.

Кількість росіян, народжених у квітні 2022 року, була не більшою, ніж у місяці гітлерівської окупації.

У матеріалі зазначають, що оскільки багато чоловіків призовного віку загинули або перебувають у вигнанні, кількість жінок перевищує кількість чоловіків щонайменше на 10 мільйонів.

Війна не є єдиною чи навіть головною причиною цих негараздів, але вона поглибила їх.

За західними оцінками, 175 000-200 000 російських солдатів були вбиті або поранені за минулий рік (власні цифри росії нижчі).

Від 500 000 до 1 мільйона переважно молодих людей втекли за кордон, щоб уникнути "м'ясорубки".

Навіть якби росія не мала інших демографічних проблем, втрата такої кількості людей за досить короткий час є болючою. На цей час ж втрати від війни лягають ще більшим тягарем на скорочуване, хворе населення.

The Economist припускає, що росія, можливо, входить у фатальну петлю демографічного занепаду.

За словами Олексія Ракші, незалежного демографа, який раніше працював у Державній службі статистики, кількість народжень, зареєстрованих у квітні 2022 року, була найнижчою з 18 століття.

За даними Держстату, у 2020 та 2021 роках населення країни скоротилося на 1,3 млн осіб, а кількість смертей перевищила кількість народжень на 1,7 млн. (ООН також фіксує падіння, але воно є меншим).

Найбільше скорочення відбулося серед етнічних росіян, чисельність яких, за даними перепису 2021 року, зменшилася на 5,4 млн у 2010-21 роках. Їх частка в населенні впала з 78% до 72%.

"Ось вам і вихваляння пана Путіна про розширення "русского мира", – підсумовує видання.

У Росії офіційна кількість смертей від ковіду склала 388 091, що є відносно низькою цифрою. Але The Economist оцінює загальну кількість додаткових смертей у 2020-23 роках від 1,2 до 1,6 мільйона.

Це можна порівняти з кількістю смертей у Китаї та Сполучених Штатах, які мають набагато більшу чисельність населення. Росія, можливо, має найбільшу кількість смертей від ковіду у світі після Індії та найвищий рівень смертності серед усіх країн – 850-1100 смертей на 100 тисяч осіб.

Якщо додати смертність від пандемії до жертв війни і втечі від мобілізації, то росія втратила від 1,9 до 2,8 млн осіб у 2020-23 роках на додачу до свого звичайного демографічного погіршення.

Це було б навіть гірше, ніж на катастрофічному початку 2000-х років, коли населення скорочувалося приблизно на півмільйона на рік.

"Демографічна петля приреченості не зменшила жагу путіна до завоювань. Але вона робить росію меншою, гірше освіченою і біднішою країною, з якої тікає молодь, і де чоловіки помирають у 60 років. Вторгнення (РФ в Україну – ред.) стало людською катастрофою, і не лише для українців", резюмували у виданні.

Рубрика:
Суспільство

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: