Про це йдеться в дослідженні, опублікованому в американському виданні Neuron, пише Science Alert.
Науковці з Центру хвороби Альцгеймера та пов'язаних з нею деменцій проаналізували 500 тисяч медичних записів та виявили 22 зв'язки між вірусними інфекціями та нейродегенеративними станами.
"Нейродегенеративні розлади – це сукупність захворювань, для яких існує дуже мало ефективних методів лікування та багато факторів ризику.
Наші результати підтверджують ідею про те, що вірусні інфекції та пов'язані з ними запалення в нервовій системі можуть бути поширеними – і, можливо, яких можна уникнути – факторами ризику для цих типів розладів", – сказав співавтор дослідження нейрогенетик Ендрю Сінглтон.
У пацієнтів, які мали запалення мозку (вірусний енцефаліт), шанси на розвиток хвороби Альцгеймера були у 31 раз вищі ніж у людей, які не мали цього вірусного захворювання.
Ті, кого госпіталізували з пневмонією після грипу, виявилися більш сприйнятливими до хвороби Альцгеймера, деменції, хвороби Паркінсона та бічного аміотрофічного склерозу (БАС).
Кишкові інфекції та менінгіт, а також вірус вітряної віспи, який викликає оперізувальний лишай, теж збільшували ризик розвитку низки нейродегенеративних захворювань.
Вплив вірусних інфекцій на мозок у деяких випадках зберігався до 15 років. І не було жодного випадку, коли перенесена хвороба була б захистом.
Близько 80% вірусів, пов'язаних із захворюваннями мозку, вважалися "нейротрофічними", тобто вони могли проникати через гематоенцефалічний бар'єр.
Дослідники наголошують, що щеплення проти цих вірусних хвороб не запобігають усім випадкам, але значно знижують рівень госпіталізації. Таким чином вакцинація може зменшити певний ризик розвитку нейродегенеративних захворювань.
На це дослідження науковців надихнули результати минулорічного відкриття зв'язку між вірусом Епштейна-Барра та підвищенням ризику розвитку розсіяного склерозу в 32 рази.
Таким чином науковці використали медичні записи приблизно 35 тисяч фінів із шістьма різними типами нейродегенеративних захворювань для порівняння з 310 тисячами контрольної групи, які не мали захворювань мозку.
Цей аналіз виявив 45 зв'язків між впливом вірусів і нейродегенеративними захворюваннями. Але, відкинувши зайве, науковці відібрали 22 зв'язки між вірусом та дегенеративними хворобами мозку. Згодом проаналізували ще 500 тисяч медичних записів з Великої Британії.
Це дослідження не може продемонструвати причинно-наслідковий зв'язок, але доповнює низку досліджень про роль вірусів у розвитку хвороб Паркінсона та Альцгеймера.
У Києві відбулася конференція «Презентація реєстру Музейного фонду України». Це підсумковий захід проєкту «Впровадження системи… Читати більше
За час роботи ініціативи «Зерно з України» вдалося врятувати від голоду 20 мільйонів людей, наголосив… Читати більше
Вперше британський журнал Times Higher Education представив Interdisciplinary Science Rankings 2025, де оцінив внесок університетів… Читати більше
На території тимчасово окупованої частини Херсонської області посилилися репресії відносно проукраїнських дітей. Зокрема, так звані… Читати більше
російська федерація розробила цілу систему катувань для полонених. Окремих “спеціалістів” навіть навчають різним видам тортур.… Читати більше
Президент Володимир Зеленський висловив впевненість, що очільник Кремля володимир путін поставив завдання російському військовому командуванню витіснити українські… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.