Українські полярники повідомили про прибуття криголама "Ноосфера" на станцію
На антарктичну станцію "Академік Вернадський" прибув український науково-дослідний криголам "Ноосфера" та став на якір неподалік острова Галіндез.
Про це пише Рубрика, посилаючись на Фейсбук Національного антарктичного наукового центру.
Криголам "Ноосфера" доправив до станції вантажі та команду українських технічних фахівців.
У найближчі кілька місяців вони мають провести невідкладні роботи з модернізації "Вернадського", потрібні для успішної зимівлі наступної, 28-ї УАЕ. Зокрема, мова йде про заміну системи опалення та роботи з заземлення дизельної й головної будівлі станції.
"Для нас прихід "Ноосфери" – це дуже радісна подія, адже це можливість нарешті побачитися зі своїми колегами та співвітчизниками після 10 місяців зимівлі, а також отримати гостинці з дому. А ще це початок дуже відповідальної роботи – великого ремонту на станції", повідомив керівник 27-ї української антарктичної експедиції Юрій Отруба.
Передбачають, що після розвантаження судно вирушить до чилійського порту Пунта-Аренас для майбутнього забезпечення перезмінки річних експедицій на "Вернадському".
Як писала Рубрика, в другий антарктичний сезон український криголам "Ноосфера" вирушив з порту Кейптауна Південно-Африканської Республіки наприкінці грудня 2022 року.
Спершу судно доправило вантажі та команду полярників на польську антарктичну станцію "Арцтовський", яка знаходиться на острові Кінг Джордж.
Що відомо про криголам "Ноосфера"?
У серпні 2021 року Україна купила британський криголам James Clark Ross. Це криголам одного з найвищих класів, який працює в штатному режимі у крижаному шарі товщиною до 1,5 метра.
А за екстремальних умов може проходити через шар криги завтовшки до 4 метрів. Судно оснащене спеціалізованими лабораторіями та здатне відбирати будь-які проби з глибини до 8 км.
James Clark Ross 30 років працював у складі Британської антарктичної місії. У 1996 році саме цей криголам доставив першу українську місію на колишню британську станцію "Фарадей", нині це станція "Академік Вернадський".
У жовтні 2021-го цей криголам прибув до Одеси. Його назвали тоді — "Ноосфера". Директор Національного антарктичного наукового центру розповідав, що криголам купили за 5 мільйонів доларів, хоча початкова ціна становила 10 мільйонів.